Skocz do zawartości

R LEONIS


Gość Bellatrix

Rekomendowane odpowiedzi

Spójrzcie co dzisiaj widziałam! Niektórzy polecali mi, abym przyjrzała się zmiennej R Leonis. Nie wierzyłam, że jest czereśniowa. Ale rzeczywiście, jej kolor jest o wiele głębszy i pozbawiony żółtego odcienia niż np. pobliska, widoczna w jednym pou widzenia (przy niedużym powiększeniu) gwiazda 18 Leonis (wskaźnik barwy: +1,50). Nie wiem, jaki wskaźnik koloru posiada R Leo, ale możliwe, że zmienia się on wraz ze zmianami jasności gwiazdy. 

R Leo jest obecnie nieco jaśniejsza od 6,4- magnitudowej 18 Leo, ale nieznacznie ciemniejsza od 5,6-magnitudowej 19Leo. Jest to późna chłodna "emka" (M7-9). Kolor może nie dorównuje czereśniowo- malinowej T Lyrae, ale jest zdecydowanie bardzie zimno-czerwona niż np. żółtawo-czerwona Etamin czy Aldebaran. Warto odszukać i nacieszyć oczy i serce widokiem uroczej zmiennej. Wyjątkowo ładnie wygląda w otoczeniu kremowych czy waniliowych gwiazd.
 

R Leonis.png

R Leonis- opis.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat wczoraj też oglądałem tę gwiazdę. Rzeczywiście wraz z towarzyszkami tworzy ładny widok w niewielkim teleskopie - trzy gwiazdy zbliżonej jasności, a każda o innej barwie. Niestety już jest po maksimum i blask R Leonis będzie teraz szybko spadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Rohan napisał:

Akurat wczoraj też oglądałem tę gwiazdę. Rzeczywiście wraz z towarzyszkami tworzy ładny widok w niewielkim teleskopie - trzy gwiazdy zbliżonej jasności, a każda o innej barwie. Niestety już jest po maksimum i blask R Leonis będzie teraz szybko spadać.

Właśnie to mnie też urzekło, trzy podobnej jasności, a każda innej barwy. Na pierwszy rzut oka zdawao mi się, że komponent typu A7 jest błękitnawy wobec ciepych barw pozostałych dwóch gwiazd. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bellatrix patrze dokładnie na twoje rysunki kolorów gwiazd - są ciekawe.

Gwiazdy na twoich rysunkach to nie tylko kolorowe punkciki, ale również subtelna danego koloru mgiełka otaczająca punkt - centralną część gwiazdy, co moim zdaniem powoduje bardzo realistyczny obraz.

Rysunki faktycznie oddają różnice w barwach gwiazd, ale wybacz nie ogarniam tak rozwiniętego opisu koloru np:

18 godzin temu, Bellatrix napisał:

czereśniowo- malinowej

 

18 godzin temu, Bellatrix napisał:

zimno-czerwona

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czereśniowy czy malinowy to chłodne odcienie czerwieni. Jeśli mówinym o chłodnym czy zimnym czerwonym, to mamy na myśli taki odcień czerwonego, który zawiera znikomy udział żółtego zabarwienia. Żółty powoduje, że kolor staje się ciepły. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.