Skocz do zawartości

M51 z dobsona


Kunzite

Rekomendowane odpowiedzi

Jak widać montaż jakoś ciągnie, popracował bym nad ostrością. No i pamiętaj, że szum maleje ze wzrostem zebranego materiału. Nie wiem czy gdzieś ci się spieszyło, że poświęciłeś na akwizycję tylko 170 sekund. Radzę przeznaczyć na to wielokrotnie więcej czasu a efekt będzie znakomity.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc zaczął wschodzić, chmury się pojawiły i zaczęło wiać. Ale będę działał bardziej systematycznie. Największe bolączki do trudności z ostrością i brak wypracowanego mechanizmu jak ustawić na takim obiekcie ostrość - sprawdzałem ostrość na 5sek migawkach i po każdym zdjęciu ruch ostrością, ale potem jak się okazało że z 30 klatek na 10 miałem pojechaną ostrość, nie wiem czy efekty warunków pogodowych czy ruchy montażu. Druga to brak mikroruchów, a kadr niewielki. Ale jak kiedyś uda mi się zabrać więcej materiału to będę maił co porównać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Grzędziel napisał:

A co to jest Tuptek???

klon ASI290 https://www.astroshop.de/fr/appareils-de-prise-de-vue/camera-touptek-gpcmos02000kpa-deep-sky-color/p,51866

 

Jeśli kamerka ma cokolwiek wspólnego z ww. to rejestrując na 16bit powinieneś stosować gain ok. 1/6 a na 8bit ok. 1/2, nie mniejszy, czasem większy. Czyli miałeś dobry, nie był w cale jakiś mega mocny, bliski jednostkowego. Pokaż jak możesz najlepszą klatkę.

 

Do ostrości koniecznie motofokus, i tak jak pisał Grzędziel, strzały po 1s, krótsze mogą Cie oszukać, dłuższe nie mają sensu, ale pamiętaj, aby odpowiednio dobrać ich parametry, bo zbyt kontrastowe zrobią Cię w konia, czasem warto dać gamma na 100%. Masz czułą kamerkę, powinna już coś widzieć na takich czasach.

 

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamerka się zgadza. Zapisywałem FIT i ciężko mi podejrzeć która klata jest najlepsza, ale coś tam wybrałem. Jak pisałem to było pierwsze podpięcie pod obiekt DS więc ostrość mnie przerosła tym bardziej że najpierw musiałem okularem znaleźć m51 i otem podłączyć kamerkę więc szukałem ostrości od zera.

180502221711.fit

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Kunzite napisał:

Zapisywałem FIT i ciężko mi podejrzeć która klata jest najlepsza,

Jest OK, aleś ją sponiewierał :D mam na myśli wynik na górze :P nauczysz się obróbki, będzie lepiej. Czemu zrobiłeś mono ?

 

4 godziny temu, Kunzite napisał:

najpierw musiałem okularem znaleźć m51 i otem podłączyć kamerkę więc szukałem ostrości od zera.

Całe życie tak focę i znalazłem na to sposób. Na tulei wyciągu ołówkiem mam porobione kreski, najgrubsza to kamerka bez niczego, inna to barlow 2,25 inna to 2.5 itd, (opisane mikrodrukiem) polecam :) teraz łapie okularem obiekt, zamieniam okular na kamerkę, ustawiam wyciąg na daną kreskę i ostrość gotowa wstępnie, pozostaje dopieścić.

 

 

 

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obrabiałem 5 razy no i miałem 5 wersji i ciężko było mi się zdecydować która lepsza (albo mniej gorsza) :). Pewnie przy kolejnym podejściu do stacka uzyskam wersję 6.

Przerobiłem na mono bo kolory o mi za bardzo nie chciały się pojawić, a tło trudniej było wyczernić (a tutoriale PS najczęściej są o mono lub kolory składane z filtrów). Stackowałem w DSS i stack mi wyszedł dość jasny. (w tutorialach mają fajniejsze :movingtongue: ).

Na pewno sobie też pozaznaczam, tym bardziej że wyciąg z podziałką.

W sumie zadowolony jestem z tego, że niezależnie czy robię z redukcją 0.5 czy z barlowem x3 ostrzenie mam z tą kamerką bez konieczności dodatkowych przedłużek wyciągu, na tym samym zestawie co okulary..

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej za jasny stack, niż za ciemny :)

 

Pobierz sobie program Fitswork4, darmowy, w nim na górze masz histogram, nim ładnie sobie wyprowadzisz obraz nieliniowo do dalszej obróbki.

 

Wrzucisz stack? Na forum często tak robimy, aby reszta mogła się nad nim popastwić :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest zepsuty kolorystycznie. Albo źle miałeś ustawione proporcje kolorów debayeryzacji FITs albo samą debajeryzację

Na lewo Options/Settings.../Raw/FITS DDP settings/FITS FIles zaznacz Monochrome 16fits i wybierz odpowiednie RGGB lub BGGR lub GBRG lub BGRG

Grzebałeś tam ?

 

Aż zobaczysz takie barwy jak niżej. Jeśli jesteś lepszy macher dobierając tam proporcje Colors Adjustments wywołasz FITS do prawidłowego balansu kolorów, nie zielonego. Na próbę daj 1.0 i 1.3 i 1.3 Ale na początek zielony Ci wystarczy, wyrównasz balans w PS potem. Po kolei wszystko.

RCB.jpg.bd3f921775a630730c89a355f6496056.jpg

 

 

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem wspomnieć :D starość :huh2:  w FireCapture FITS musisz nagrywać jako 16 bit, jak są 8bit to DSS ich nie wywoła do koloru.

 

Jeśli już masz je 8bit to znowu z pomocą przyjdzie Ci ww. Fitswork4, otwierasz w nim je i bez niczego od razu zapisz jako 16bit i gotowe wtedy DSS już śmiga na kolorowo.

Twoja klatka którą wysłałeś mi kilka postów wcześniej normalnie otwiera się kolorowa :)

Nast.jpg.45056c914833dc4ab2322597945152eb.jpg

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

wstepna moja uwaga co do stacka to ze jest on "za jasny"  gdy zapisujesz plik w DSS to zaznacz  DO NOT APPLY....

392428863_zapisywanie-DSS.jpg.deda99f137d601bd0d7e2f204afc7ad2.jpg

 

jezeli jest to kolorowa kamera to rowniez wybierz odpwoiednia maske do debayeryzacji. najlepiej strzelic w dzien jakis obiekt (brzewo budynki). bedzie latwiej ustali uklad pixeli.

ponizej moja szalona wersja przerobione na mono. :)

m51.thumb.jpg.0942edb2aa7fec88adce4420cb43666c.jpg

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Tayson, po wyłączeniu tej opcji lepiej się obrabia. Zaczynają się pojawiać jakieś kolory, ale jeszcze bez debayeryzacji. Strzeliłem przed chwilą trochę ożywionej natury i będę szukał kolorów. Ale prawdę mówiąc wydają mi się dość poprawne. Podrzucam linka.

https://drive.google.com/file/d/10UQeD2riwRTG3WAoEop_le-CNP7hvMUx/view?usp=sharing

Czy zmieniając debayeryzację fitów w DSS efekt zobaczę dopiero na stacku czy jest możliwość jakoś sprawdzenia pojedynczego FITa z taką zmianą.

FireCapture coś nie mogę używać bo rozpoznaję mi tą kamerkę jako jakiegoś Altaira, zapewne z analogiczną matrycą, ale nijak nie mogę go zmusić do wyświetlenia kolorów. Spróbowałem fotki ze SharpCapa, pliki mam dwa razy większe i BITPIX=16.

 

st_6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak na świeżo nowe dane, 90 x 10 sek, darki i biasy i jakieś kolory. Niestety pogoda nie była za dobra bo naszły lekkie chmury tudzież mgiełka. No i jeszcze kombinacja bo obiekt centralnie w zenicie więc celowanie masakra.

stack1 - Kopia.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.