Skocz do zawartości

M65 - czyli fragment znanego tripletu


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, HAMAL napisał:

I tu wychodzi brak doświadczenia z programami :P widział kiedyś takie coś ? AS robi dokładnie to samo :)

 

Dobierasz odpowiednio rozmiar kwadratu wyrównania i jazda a samego pustego tła nikt nie układa przecież.

 

HAMAL, poczytaj sobie trochę o "speckle interferometry". To zupełnie inny problem, zupełnie inne narzędzia. Jeśli obrazem jednej gwiazdy po przejściu przez atmosferę jest pięćdziesiąt obrazów tej gwiazdy rozsianych po całej klatce, to jestem ciekaw co ci da taka zabawka, jak podlinkowałeś. Stackowanie nic nie da, nawet piksel po pikselu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, HAMAL napisał:

To ja wiem :) ale przyznaj, do wczoraj nie wiedziałeś że nasze amatorskie programy potrafią naciągać obrazy :P

 

Od dawien dawna robi to CCDSTACK, ale masakra klatek poza referencyjną jest okrutna. Możesz wybrać wszystkie gwiazdy klatki i potem trwa to... i trawa... a potem po 6 klatce wywala brak pamięci i się zamyka :(

MaxIm też to robi, ale zdecydowanie słabo mu idzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, HAMAL napisał:

To ja wiem :) ale przyznaj, do wczoraj nie wiedziałeś że nasze amatorskie programy potrafią naciągać obrazy :P

 

Proszę cię, każdy kto widział porównanie modelki przed i po fotoshopie wie, że programy potrafią naciągać obrazy ;)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wessel
35 minut temu, HAMAL napisał:

To ja wiem :) ale przyznaj, do wczoraj nie wiedziałeś że nasze amatorskie programy potrafią naciągać obrazy :P

 

PiIinsight robi to od wersji...hmmm... trzy lata temu :) To się nazywa "Distortion correction"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, no, tak właśnie myślałem czytając ;)

 

11 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

gdyż przekształcenie obrazu, jakie powoduje atmosfera nie jest liniowe (nie wystarczy przesunąć czy obrócić całego obrazu, żeby zestackować).

 

11 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

Teoretycznie nawet zamrożony seeing (czyli dla czasu naświetlania nie dłuższego niż ok.30ms)

Ja bym powiedział 10ms, robiłem ostatnio testy i 30ms to totalne maziaje są, pływanie którego nie da się już bardziej podzielić a już widać jak na dłoni, pojawia się przy 10ms.

 

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tom-cio napisał:

I dlatego moim zdaniem guiderem, (wg obecnej nomenklatury) powinno być stare poczciwe 16bitowe CCD. Centroid gwiazdki na 16 a na 12bitach powinien być zupełnie inaczej wyznaczany :g:

 

A co do seeingu przy 40cm lustrze. Im mniejsza tuba tym mniejsza podatność na seeing. Z 16" kiblem wracamy z deszczu pod rynne :)

Tak jak już ktoś pisał: trzeba poczekać na jeszcze czulsze czipy...

Im większa tuba tym większa rozdzielczość, i tego nie przeskoczysz żadnym czipem. Chyba że chcemy cały czas robić wide field Łabędzia albo M42 po raz 1000000....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

Im większa tuba tym większa rozdzielczość, i tego nie przeskoczysz żadnym czipem. Chyba że chcemy cały czas robić wide field Łabędzia albo M42 po raz 1000000....

No niekoniecznie. Wraz ze zmniejszaniem wielkości pixela skala rośnie tak samo. A ostatnie osiągnięcia Łukasza pokazują, że seeing przy pixelu 2,4um jest czasami bardziej negocjowalny niż w większej tubie. Jak to porównamy np. ze starym STLem11000 (9um)+spory RCek, to pomijając kasę potrzebną na RCka ja wybieram kamerkę z małym pixelem.

A jak pojawi pixel 1um z czułością ~90% i niskim szumem odczytu to dopiero będzie jazda. Laki Imadżink... szukaczem... :banan:

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Jarzyna B. napisał:

Łukasz, Twoje zdjęcia i skala w jakiej wypracowałeś ich processing jest wspaniała. Masz możliwość wyławiać stosunkowo nie duże obiekty i kolekcjonować je z bardzo dobrym skutkiem.

Co najważniejsze to czas, którego potrzebujesz bardzo niewiele aby wykonać pełne kolorowe zdjęcie! To jest niesamowite ! Druga sprawa to seeng, który nareszcie przystaje grać pierwszoplanowa rolę. Trzecia sprawa to fajny niedrogi zestaw potrzebny do tego aby powstawały tak piękne zdjęcia!

Minusem jest brak zewnętrznych części galaktyk, halo i tła z drobnicą w tle. Niestety coś za coś. Ideałem było by połączyć wewnętrzne części fotografowanych obiektów z " tradycyjnym" długoczasowym naświetlaniem, co w finalnym zdjęciu dało by pewnie niesamowity efekt!

Tak czy inaczej brawo za upór i efekty, które mam nadzieję jeszcze nie raz nas zaskoczą!

Dzięki, zawsze miło usłyszeć coś takiego od doświadczonego astrofotografa :)

Oczywiście w pełni się zgadzam co do halo i słabych części galaktyk oraz drobnicy w tle. Ich tam po prostu nie ma bo często się nie rejestrują (lub są meeega słabiutkie).  Tło w moich fotkach dość mocno wygładzam i staram się aby było w miarę przyjemne w odbiorze - starając się znaleźć balans pomiędzy "atrakcyjnością wizualną", szumem w tle a obiektami i ich wyciąganiem tuż znad poziomu szumu.

 

Oczywiście zdaję sobie też sprawę, że można to obrobić lepiej/inaczej. Każdy ma własne metody. Ja metodą prób i błędów ustaliłem sobie pewien workflow dający taki efekt i inaczej za bardzo na razie nie umiem :)

 

Dobrze byłoby połączyć materiał z takich zdjęć z astrofoto długoczasowym innych kolegów - widziałem już takie projekty i dawały dość fajne rezultaty. Niestety ja mogę robić fotki tylko powiedzmy do 30 sekund bo później sumujące się błędy (od wszystkiego) są już nieakceptowalne.

 

 

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tom-cio napisał:

No niekoniecznie. Wraz ze zmniejszaniem wielkości pixela skala rośnie tak samo. A ostatnie osiągnięcia Łukasza pokazują, że seeing przy pixelu 2,4um jest czasami bardziej negocjowalny niż w większej tubie. Jak to porównamy np. ze starym STLem11000 (9um)+spory RCek, to pomijając kasę potrzebną na RCka ja wybieram kamerkę z małym pixelem.

A jak pojawi pixel 1um z czułością ~90% i niskim szumem odczytu to dopiero będzie jazda. Laki Imadżink... szukaczem... :banan:

Tylko że fizycznie rozdzielczość tuby wyraża się wzorem 1.22lambda/D, gdzie D to średnica zwierciadła/soczewki. Dla 100mm refraktora ten teoretyczny limit to ok 1". I co z tego, że zrobisz zdjęcie ogniskową 1000mm i pikselem 1um (skala 0.2"/piksel) skoro najmniejsze szczegóły zdjęcia będą miały 5 pikseli? Zrobisz zdjęcie gaussowego bloba zamiast punkcika w dużej rozdzielczości i tyle. Nie bez powodu w obserwatoriach stoją kilkumetrowe zwierciadła...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A dla mnie M65 była najmniej ciekawa z całego tripletu. Po tym co zaprezentowałeś chyba muszę zmienić zdanie.

W kwietniu zarejestrowałem ASI 224: M66 i NGC 3628, M65 zostawiając na później...potem przyszły chmury, brak czasu, może jeszcze zdążę w tym sezonie

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, gawain74 napisał:

A dla mnie M65 była najmniej ciekawa z całego tripletu. Po tym co zaprezentowałeś chyba muszę zmienić zdanie.

W kwietniu zarejestrowałem ASI 224: M66 i NGC 3628, M65 zostawiając na później...potem przyszły chmury, brak czasu, może jeszcze zdążę w tym sezonie

Ja chciałem łapać jeszcze M66 ale w tym sezonie będzie już ciężko - nie ma sensu męczyć się z nią jak będzie tylko 30* nad horyzontem lub mniej.

Także chyba przyjdzie nam poczekać do zimy :)

 

Teraz zacieram ręce na kilka planetarek i jeszcze jeden obiekt o którym "marzę" od dłuższego czasu ;)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.