Skocz do zawartości

Astrofoto ze zlotu wiosennego w Bukowcu


Zybert

Rekomendowane odpowiedzi

Dużo szumu miałeś na pojedynczej klatce? Widać, że przy dużym wzmocnieniu sygnału (ISO25600!) ten Nikon fajnie sobie radzi z szumem. Wydaje mi się tylko, że po obu bokach wyszedł ampglow matrycy, bo widać delikatne gradienty. Veil wyszedł bardzo ładnie, ja bym jeszcze trochę spróbował zredukować rozmycie soczewkowe np. w PSie, bo chyba trochę ostrość uciekła :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, jak przeglądałem porównania tej puszki np. z Canonem 6D to Nikon wygrywał na płaszczyźnie szumów, więc źle nie jest. Tak na prawdę to dopiero podczas pisania posta zobaczyłem,m że ISO było na maxa podkręcone. Miałem w planach palić na 12800, ale w rezultacie wyszedł ciekawy test... Ampglow dopiero zobaczyłem jak dodałem post, gdzieś w programie podczas obróbki tego nie widziałem. Dodam jeszcze, że na gwiazdkach widać takie smugi między spajkami. Niestety rzeka była blisko, a nie miałem nic do walki z wodą i po delikatnym przetarciu LW pojawiły się takie lekkie smugi. Lustro jest już doprowadzone do ładu, dostałem nauczkę na przyszłość, żeby brać co najmniej odrośnik ze sobą. Jeśli chodzi o ostrość to specjalnie troszkę zostawiłem mydełko, nie wiem czemu, ale takie fotki mi się chyba bardziej podobają, pewnie kwestia gustu ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze dzięki, ja jednak wolę jak tło jest nieco jaśniejsze, za to u Ciebie wyszedł niezły kontrast.

 

Wrzucam kolejną fotkę przedstawiającą gromadę M13. Starałem się wyłuskać tyle gwiazdek ile się dało. 

Setup ten sam, a czasy to tylko 100x15s. ISO 6400. Ten obiekt był na rozgrzewkę, jak zaczynałem go palić, to jeszcze było jasne tło.

 

M13.1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Maćku, czy zatem chodzi o coś bardziej w tę stronę? Mam na fotkach jakieś dziwne czerwone tło przy poprawnym balansie, przez co muszę schodzić mocno z saturacji. Chyba dlatego zostawiłem wcześniej ten niebieski. 

M13.1-3.jpg

Edytowane przez Zybert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo. Zdjęcie niebieskiego nie spowoduje nagle prawidłowego balansu kolorów, a zdjąłeś go tyle że zostało kilka żółtozielonych gwiazdek. Balans kolorów to delikatna sprawa i jeden ruch suwaka raczej tego nie załatwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie M13 - nie poradziłem sobie z tymi kolorami jeszcze. Popracuję nad tym w natłoku wolnego czasu.

 

Tymczasem wrzucam zdjęcie Półksiężyca. I tu z kolorami wszystko gra chyba, wiem, że ciut pojechane - następną rzeczą, na którą będę odkładał jest guiding :)

Setup jak powyżej, 45x120s. ISO6400. Myślałem, że przy 2-minutowych klatkach będzie widać całość, na pewno jeszcze go pomęczę przy najbliższej okazji. 

Półksiężyc-7.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.05.2018 o 19:15, Zybert napisał:

ISO25600(max),

 

Godzinę temu, Zybert napisał:

ISO6400

Strasznie szalejesz z ISO. Efekty masz całkiem niezłe, ale myślę że mogą się jeszcze poprawić, jak zejdziesz z czułością :) Generalnie, mając 14 bitowe rawy zdjęcie może być całkiem ciemne i i tak wyciągniesz z niego tak samo słabe detale, jak teraz. A mając mniejsze ISO zyskujesz dostępną głębokość studni, czy rozpiętość tonalną, co ma znaczenie na jasnych gwiazdach (nie przepalają się).

 

Do tego stosowanie czułości Hi jest ryzykowne. Szczerze mówiąc nigdy nie trafiłem na sensowne omówienie, czym są te czułości i dlaczego są tak wyszczególnione, ale istnieje ryzyko, że mogą one generować więcej szumu niż powinny, albo jakieś dziwne efekty (tak jest u mnie przy wysokich wartościach).

Ja w swoim D7500, gdzie mam dostęp do ISO 1640000 nie stosuję go nigdy indziej, niż do kadrowania :) Zbierając klatki nie przekraczam ISO1600, a zazwyczaj 800.

 

Gdzieś jest taka strona, która podaje optymalne wartości ISO do foto DS dla różnych aparatów, może ktoś podrzuci.

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, MateuszW napisał:

 

Strasznie szalejesz z ISO. Efekty masz całkiem niezłe, ale myślę że mogą się jeszcze poprawić, jak zejdziesz z czułością :) Generalnie, mając 14 bitowe rawy zdjęcie może być całkiem ciemne i i tak wyciągniesz z niego tak samo słabe detale, jak teraz. A mając mniejsze ISO zyskujesz dostępną głębokość studni, czy rozpiętość tonalną, co ma znaczenie na jasnych gwiazdach (nie przepalają się).

 

Do tego stosowanie czułości Hi jest ryzykowne. Szczerze mówiąc nigdy nie trafiłem na sensowne omówienie, czym są te czułości i dlaczego są tak wyszczególnione, ale istnieje ryzyko, że mogą one generować więcej szumu niż powinny, albo jakieś dziwne efekty (tak jest u mnie przy wysokich wartościach).

Ja w swoim D7500, gdzie mam dostęp do ISO 1640000 nie stosuję go nigdy indziej, niż do kadrowania :) Zbierając klatki nie przekraczam ISO1600, a zazwyczaj 800.

 

Gdzieś jest taka strona, która podaje optymalne wartości ISO do foto DS dla różnych aparatów, może ktoś podrzuci.

Proszę:original:, niestety tylko Canon

https://www.ideiki.com/astro/EOS.aspx

Edytowane przez peter5
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

D610 ma QE na poziomie 51%, czyli tyle samo co 5Dmk3. Zalecane ISO 1600-3200. Zrobię testy i zobaczę o ile mniej tego sygnału faktycznie wpada do studni. Podwyższanie ISO motywuję tym, że nie mam guidingu i chciałem ratować się dużą ilością klatek i wysokim ISO, na które sobie mogę pozwolić i to jest chyba jasne. 

Jakby ktoś miał jeszcze jakieś sugestie odnośnie pracy na tym chipie to poniżej trochę danych ;)

https://www.sensorgen.info/NikonD610.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

ostatni obiekt jaki ustrzeliłem w Bukowcu na zlocie to galaktyka M106. Wypaliłem około 65 klatek po 60s przy ISO 12800. Wiem, że jest co robić, ale tyle aktualnie mi się udało z tego wyciągnąć. Napiszcie za co się brać tutaj w pierwszej kolejności. 

Pozdrawiam,

Kamil

M106 power-5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.