Skocz do zawartości

Messier 103


Gość Bellatrix

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Bellatrix

Poniżej "szczątki" gromady otwartej M103. Jeszcze nie wiem, co robić, żeby dało się uwiecznić więcej gwiazd w polu widzenia. W okularze widzę je bez problemu, a na zdjęciu gdzieś przepadają. Szkic był lepszy..

 

image.png

 

image.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Bellatrix napisał:

Nie naświetlałam niczym. Po prostu przystawiłam telefon do okularu i zrobiłam zdjęcie. 

Powyżej kolega krzkrz mało zachęcający wpis umieścił więc może skrobnę parę słów, żeby Cię zachęcić do prób z astrofotografią i troszkę temat przybliżyć.

  

Na wstępie pytanie, czy warto się tym zająć?

Na pewno tak. Fotografia otwiera przed nami możliwość zarejestrowanie nieprawdopodobnie słabszych obiektów niż te, które widzimy w okularze tego samego teleskopu. Z własnego doświadczenia moim refraktorem APO 130 mm w doskonałych bieszczadzkich warunkach wizualnie widziałem obiekty prawie 13 magnitudo. Tym samym teleskopem z podpiętą kamerą CCD podczas wielogodzinnego naświetlania zarejestrowałem gwiazdy blisko 22 magnitudo a więc ponad 3 tysiące razy słabsze. I tu dochodzimy do sedna tajemnicy fotografii.

   Napisałem "wielogodzinnego naświetlania". Matryca aparatu czy astrokamery sumuje wpadające fotony i dlatego, aby zarejestrować słabe obiekty musimy naświetlać bardzo długo. Oko ludzkie takiej właściwości sumowania nie posiada i widzimy tylko te fotony które stale w nie wpadają i musi być ich bardzo dużo.

 

   Napisałaś, że zrobiłaś zdjęcie telefonem i efekt był średni. Telefon do astrofotografii się nie nadaje. Nie możemy sterować migawką i "zmusić" go do długiego czasu naświetlania. Tam automat ustawia czas rzędu 1/ileśsetna sekundy, czyli stanowczo za krótki.

   Musisz zaopatrzyć się w aparat fotograficzny, najlepiej lustrzankę Canona. Różni się od telefonu tym (poza oczywiście wielkością matrycy, obiektywu), że można nim sterować i ustawić czas tak,i jaki nam pasuje, czyli dowolnie długi. Taki aparat, nawet nie podpięty do teleskopu pozwoli Ci uzyskać całkiem przyzwoite efekty. Oczywiście ważny jest obiektyw. Zakładając, że kupisz/masz taki "cywilny" aparat pewnie będzie on miał obiektyw standardowy (kitowy). Takim aparatem ustawionym nieruchomo możesz spróbować fotografować niebo ustawiając czasy na kilka/kilkanaście sekund. Wtedy zobaczysz, że wydłużenie czasu naświetlania spowoduje, że gwiazdy nie będą punktami. Aby tą niedogodność pokonać potrzebny będzie montaż paralaktyczny z mechanizmem zegarowym. Ale zakładając, że są to Twoje pierwsze kroki z astrofotografią zacznij od zdjęć nieruchomym aparatem. Nie wszystko na raz.

 

Na koniec rada, aby uniknąć rozczarowania i frustracji nie rób zdjęć gwiazd telefonem przyłożonym do okularu teleskopu. Nie tędy droga.

O wszelkie wątpliwości pytaj na forum, z pewnością dostaniesz wsparcie i metodą drobnych kroczków, prób i błędów sporo się nauczysz i "wejdziesz" w zagadnienie.

 

Powodzenia!

 

ps

Mało jest dziewczyn zajmujących się astrofotografią, ja nie znam żadnej więc tym bardziej  życzę sukcesu!

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bellatrix

Bardzo dziękuję za piękny, obszerny opis i radę :) Jako, że założyłam, że poza tym co mam, nic więcej nie kupię (i trzymam się tego od 3 lat) inwestować w aparat raczej nie będę. Ja tylko chciałabym robić zdjecia tego, co jest możliwe do uchwycenia. Najlepiej myślę, jasnych gwiazd, no i oczywiście podwójnych- tym bardziej, że opisywałam je w artykułach i uwieczniałam na szkicach. Astrofotografem nie będę, to mogę powiedzieć z pewnością. Ale porobię takie bardzo proste zdjęcia, żeby porównać je do szkiców. I żeby spróbować dostrzec różnicę w kolorach poszczególnych gwiazd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Bellatrix napisał:

I żeby spróbować dostrzec różnicę w kolorach poszczególnych gwiazd

No to naprawdę najprostsza lustrzanka Canona (był chyba na którejś giełdzie za 600 zł bodajże) da Ci fantastyczne rezultaty w porównaniu z telefonem. I kolor zobaczysz i więcej gwiazd.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.07.2018 o 20:08, Grzędziel napisał:

Nie możemy sterować migawką i "zmusić" go do długiego czasu naświetlania. Tam automat ustawia czas rzędu 1/ileśsetna sekundy, czyli stanowczo za krótki.

Wiele telefonów ma tryb manualny, co nie czyni ich oczywiście przydatnym do poważniejszego astrofoto. 

 

21 godzin temu, Bellatrix napisał:

Ja tylko chciałabym robić zdjecia tego, co jest możliwe do uchwycenia.

@Bellatrix Zakładając, że Twój telefon ma mniej lub bardziej rozbudowany tryb manualny, który dramatycznie zwiększyłby szanse na zarejestrowanie obiektów przynajmniej na poziomie porównywalnym z tym co widzisz w okularze, przydatny mógłby się okazać taki adapter https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=4652&lunety=Adapter do smartfon w Levenhuk A10

 

 

 

 

adapter.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.