Skocz do zawartości

Neptun 2018


gawain74

Rekomendowane odpowiedzi

23 godziny temu, Charon_X napisał:

jakie czasy potrzeba, aby go zarejestrować ? I czy da się lustrzanką lub kamerką Firefly (chociaż ta ma maksymalne czasy tylko ćwierć sekundy)

Ja przy światłosiłe 7,5 miałem ustawiony gain na 350 i czas 14 sekund, ale ekspozycję ustawiałem pod Nereidę. Aby Tryton nie ginął w blasku Neptuna, lepiej naświetlać krócej.

Lustrzanką z pewnością da się. Pentaxem K3 który służył mi do namierzania Neptuna, wykonałem kilka klatek i Tryton jest ładnie widoczny (ISO3200, czas 20 sekund)

@LibMar na 8 calach to już będzie ładnie świecić :)

Dzisiaj kusiło mnie powtórzyć, bo awaria nowych latarni nastąpiła - pięknie, ciemne niebo się zrobiło, ale zdecydowałem się na avikowanie Mgławicy Ślimak, bo to może pierwsze i ostatnie w tym sezonie w miarę niezłe warunki do tego obiektu.

Edytowane przez gawain74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cześć,

Neptun z sesji 23.09.2018 na której złapałem także pierwszy raz Urana. Drugi raz w życiu udało się namierzyć tą małą szafirową tarczkę.

MAK 150/1800mm, EQ5 Goto, UV IR Cut-L, Sony a5000 i 6mm okular SW projekcja okularowa co dało 300x Wersja 1400 klatek i 5000 klatek, PIPP, Registax Winjupois, PS.

Pozdrawiam, Robert

InShot_20181028_012123178.jpg

PSX_20181028_013124.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba złapałem Trytona - Canon 550D + SCT 8" .  Kombinowałem z różnymi czasami - najlepiej wychodziło na 10-15 sek, przy słabszych wychodziło za ciemno, a przy 30 już było pojechane. I tak musiałem ustawić wyzwalanie czasowe, aby drgania ustały (mam EQ3-2 na alu) Wersja pomniejszona i crop oryginału: (Tryton widoczny z prawej strony tuż przy Neptunie). Nie wiem tylko jak to potwierdzić. 

 

IMG_8474.png.b58bdc1333068aaf292e27335644a62e.png

IMG_8474c.png.56c64d564e32377f1d3baa2f91cbd68c.png

 

 

  • Lubię 4
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Charon_X napisał:

Chyba złapałem Trytona

Tryton zawsze jest bardzo blisko tarczy planety i faktycznie wygląda na to, że masz na zdjęciu ten odległy, zimny, ale wcale nie martwy geologicznie glob :)

Ale aby na 100 % potwierdzić, możesz podać datę i czas wykonania fotografii.

Do identyfikacji księżyców Neptuna i Urana dobrze sprawdza się Stellarium

Edytowane przez gawain74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.11.2018 o 17:34, Charon_X napisał:

Aha nie pamietam czy lustrzanka dodatkowo obraca obraz ?

Nie wiem jak jest w SCT, ale w ED80 obraz mam ziemski, nieodwrócony tak z kamerką jak i z lustrzanką.

Mam problem z identyfikacją Twojego Neptuna/Trytona. Sprawdzałem w Stellarium i nie mogę odnaleźć takiego układu gwiazd jak na Twojej fotografii.

Może to wynika z tego, że niedawno postawiłem na nowo system jak i samo Stellarium, a teraz mam problem z wgraniem do niego katalogu słabszych gwiazd.

Edytowane przez gawain74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz sfotografowałem Trytona w ubiegłym roku, wyszło ok, ale jak to bywa za pierwszym razem, nie zawsze najlepiej.

Drugi raz 9 września tego roku, ale że czas naświetlania był nastawiony na Nereidę to sam Tryton niemal zlewał się z Neptunem.

Marzył mi się Tryton elegancko odseparowany od planety, dlatego 11 listopada starałem się lepiej dobrać ekspozycję niż przed rokiem.

Jestem bardzo zadowolony z efektu, to jest to o co mi chodziło po głowie od jakiegoś czasu, aby w ten sposób zarejestrować dwa globy na skraju Układu Słonecznego.

 

11.11.2018, CEST 19:19

ED80 / ASI 224

stack 100 klatek z 400 x 3 sek

dark x 20

gain 375

01Neptun.jpg

Edytowane przez gawain74
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.