Skocz do zawartości

Szukacz projekcyjny "Telrad"


Saint

Rekomendowane odpowiedzi

Szukacz projekcyjny "Telrad"  

 

ktos ma :?: ktos uzywał :?:  

 

może ktos napisze mi troche o tym sprzęcie :?:

 

pozdrawiam  :salu:

 

Jestem posiadaczem takowego, samodzielnie wykonanego Terlanda według projektu Leszka Jedrzejewskiego, http://81.190.213.229/szukacz1.htm

 

Bardzo pomocny poczatkującemu przy WSTĘPNYM naprowadzaniu teleskopu na interesujące nas obiekty(gwiazdozbiory, planety) i ich wstępnemu odnajdywaniu.

Prosty w wykonaniu przy małych kosztach. Należy mieć trochę "obeznania" z lutownica.

 

Ze wzgledu na uzyskiwany obraz x1 dobrze jest mieć na teleskopie dodatkowy, drugi szukacz o wiekszym powiekszeniu. Używam dodatkowo, też własnej konstrukcji, "lunetke" 45x7 z kątówką jako DOKŁADNIEJSZE naprowadzenie teleskopu.

Ta ilość instrumentów optycznych niesie za sobą dodatkowy obowiązek justowania osi optycznych szukaczy z osią teleskopu (wiekszy kłopot niż przy jednym+teleskop).

Przy dobrym mocowaniu szukaczy i dobrym skolibrowaniu nie jest to aż tak uciążliwe.

Plusem jest mała podatność na zaroszenie .

Ogólnie: warto go posiadać zwłaszcza gdy są to początki amatorskiej obserwacji nieba.

"Przeszukiwanie" jaśniejszych obiektów(mgławic, gromad) z reguły zaczynam od "Terlanda"

Doświadczony obserwator wzrokiem odnajduje obiekt a ręce "same" naprowadzają teleskop w to miejsce. Początkujący ma z tym trudności.

Prezentuję go tu: http://astromad.friko.pl/telep/szukacz/index.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na www.astrokrak.pl pisze tak:

Na skośnej płytce szklanej projektor optyczny Telrada (zaopatrzony w potencjometr z mikro-wyłącznikiem służący do regulacji jasności krzyża) wyświetla nam na niebie obraz krzyża i trzech okręgów o średnicy odpowiednio 1/2, 2 i 4 stopnie.

 

Może mi ktoś wytłumaczyc to co jest pogróbione :roll: Jak to WYŚWIETLA NAM NA NIEBIE :?: Jak to wygląda itp :shock: Może ktoś ma jakieś foto :?:

 

Z góry dziękuje :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prostymi slowami. Patrzysz na szklana plytke oddalona od oka o jakies 10-15cm. Na szklanej plytce masz cos w rodzaju swiecacego celownika (krzyz i okregi). Jasnosc tego celownika mozesz regulowac. Celownik widac teoretycznie tylko wtedy gdy masz oko na wprost szklanej plytki czyli os oko - plytka zgodna z osia teleskopu. Zdjecie masz na stronie Astrokraka.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

ja dla sportu też zrobiłem takie cudo według projektu Leszka, a co! Tylko jakoś nie moge się przekonać. Choć zabawka latwa w konstrucji problem mi stworzyły pierścienie, narysowałem je odręcznie i wygl;ąda to raczej miernie, ale chyba to poprawie kiedyś i poćwicze telradem tak dla wprawy lub może zabawy zobaczymy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja dla sportu też zrobiłem takie cudo według projektu Leszka, a co! Tylko jakoś nie moge się przekonać. Choć zabawka latwa w konstrucji problem mi stworzyły pierścienie, narysowałem je odręcznie i wygl;ąda to raczej miernie, ale chyba to poprawie kiedyś i poćwicze telradem tak dla wprawy lub może zabawy zobaczymy

 

Jeśli nie sprawi Ci to kłopotu, a dalej nie masz tych "dobrych pierscieni"(nie mylić z "kręgami spod Lublina) to moge Ci przesłać listownie. Posiadam takowe zarówno okrągłe jaki w formie kwadratu(rozstaw10*,5*1*) wykonane na drukarce termicznej, chyba HP ...cos tam. (półlaser). Kontak do mnie znajdziesz na stronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

telrad w moim przypadku wykonalem z plyty pilsniowej gr. 3 mm (mialo byc tak na probe z byle czego:-) pracuje w stolarni to materialu i maszyn pod dostatkiem wyciecie body bylo kwestia 10min calosc skleilem wikolem. soczewka wyciagnolem ze starego obiektywu zenit 12xp lusterko tez (pasowalo idealnie) schody zaczely sie w momencie rozpracowywania sposobu wykonania tarczy celownika a metoda fotograficzna odpadala. zrobilem tak - tarcza z plexi wycieta z pudelka na plyte cd, na to farba ( ciemny mat w spray'u) w tym momecie zrezygnowalem z kregow i zrobilem krzyz delikatnie ostra igla od linijki tak zeby zdrapac farbe ale naprawde musi to byc bardzo cieka linia bo projektor daje dosc znaczne powiekszenie. jeden problem z glowy a tu jednak potawil sie kolejny problem tym razem z ekranem projekcyjnym przetestowalem kilka roznych rodzajow plexi od gr 2.5mm do 0.5mm zrobilem tez probe z szybka szklana gr 1mm oraz klisza fotograficzna ale ciagle cos nie pasowalo bo obraz jednej z lini krzyza (pozioma) na ekranie wyswietlal sie podwojnie. bylo to efektem przesuniecia 2 odbic od scianki przedniej i tylnej ekranu tym wiekszej im mniejszy byl kat ustawienia ekranu, na wieksze przesuniecie odbic wplyw miala tez grubosc samego ekranu najlepszym bylby bez grubosci :D nie wiem jak to jest rozwiazane w orginalnych telradach i czy ktos mial takie problemy ??? zastosowanie kliszy fotograficznej dalo najlepszy efekt bo bez wtornych odbic z tym jednak ze obraz nie bardzo przypominal krzyz (byl troche "pokiereszowany" nierownosciami blony) problem krzyza zostal nierozwiazany. nie bylo tak zle ale zaczelo mnie to na tyle wkurzac ze go wywalilem i zastapilem go zwyklym punktem. swieci troche "jajowato" bo odbicia nadal sa ale mniej zauwazalne i nie denerwuja oka pozdro! alem sie rozpisol sorki :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Do <maciachu>...

Tarczę celownika "...tarcza z plexi wycieta z pudelka na plyte cd, na to farba ( ciemny mat w spray'u).... "

- przesłoń dodatkowo kawałkiem zwykłej kartki ( czysta , taka jak do ksero lub drukarek ) - powinno trochę pomóc w zniknięciu "ducha" .

Z ekranem projekcyjnym nie ma co kombinować , ważne aby był sztywny i się nie wyginał -

najlepsza chyba rzeczywiście będzie pokrywka od płyt CD .

 

Taką radę dostałem od Freberta .

W moim układzie się sprawdziło .

Edytowane przez Leon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość leszekjed

Jeśli ktoś nie chce się męczyć eksperymentowaniem to chętnie oddam posiadane przeze mnie i działające celowniki wykonane z kliszy fotograficznej - taki celownik ma właśnie Frebert. Trzeba tylko wysłać do mnie zaadresowana zwrotnie kopertę ze znaczkiem. Do tego dorzucę szablony elementów wydrukowane na papierze samoprzylepnym.

Opis urządzenie jest na stronie www.lx-net.prv.pl a kontakt to leszekjed@wp.pl

Chcę także zwrócić uwagę, że 'duchy' obrazu powstają w dwóch przypadkach: po pierwsze na obu powierzchniach ekranu projekcyjnego jeśli materiał na ten ekran jest źle dobrany (dobrym wyborem jest pokrywa pudełka od CD) a po drugie na lustrze jeśli np. światło musi prześć dwukrotnie przez szkło aby zmienić kierunek na powierzchni odbijającej. Dlatego bardziej ważne jest aby powierzchnia odbijająca był pierwszą od której odbija się światło niż aby była dobrej jakości. Ten warunek spełnia warstwa odbijająca zwykłego lustra po zdjęciu zewnętrznych warstw ochronnych. Piszę o tym dokładniej w dokumentacji pod w/w adresem.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 lat później...
http://www.astroshop.pl/telrad-i-szukacze-star-pointer/telrad-celownik-rzutujacy-z-baza/p,5974 - kupic juz można... tylko dlaczego tak drogo??

 

strona www.lx-net.prv.pl nie działa :(

 

Działający link:

http://lx-net.pl/szukacz1.htm

 

Swoją drogą fajnie się przegląda te "archeologiczne" wątki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.