Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Z Warszawą to kojarzy mi się kilka(naście) osób. A z Legionowem do tej pory nikt. Może więc pozostań "legionistą". Moje miasto jest podobnej wielkości i bardzo je lubię. I nie nazwę go mieściną. :P

 

Witamy na forum. I czekamy na relacje z obserwacji. Dobrze, że masz ładne niebo w kierunku południowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki koledzy za miłe przyjęcie :Beer:

 

Dobrze, że masz ładne niebo w kierunku południowym

 

Napisałem "ładne" bo biorąc pod uwagę to że mam 11 piętrowiec 150m na wprost od balkonu, to jest ładne. Jednakże nie spodziewajcie się rewelacji. W końcu mieszkam na skraju blokowiska 50 000 miasta, a na S wypada Warszawa. Po prostu niebo widać od 10*. Na DS się nie nastawiam, za to planetki w Skorpionie mi nie straszne :szczerbaty:

 

Ogólnie właśnie ze względu na lokalizację najczęstszych obserwacji nie nastawiam się na DSy. Te jaśniejsze: M13, M31, M92, M42, M45, M44, M57, M27, Hihotki i kilka innych są ok, a za te słabsze się jeszcze nie brałem i nie oczekuję rewelacji.

 

Dlatgo moim kolejnym sprzętem będzie coś bardziej planetarnego, do 150mm apertury (ze względu na turbulentną atmosferę), bardziej poręcznego i mniej kłopotliwego w przechowywaniu np. jakiś Maczek 127mm.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Milośnikow! jak pogoda dopisuje przy czystym niebie to obserwujcie gwiazdę Antares w gwiazdozbiorze Skorpion w strone poludnia polski...swieci na pomarańczowo, a przez teleskop silnie czerwono-żółto-zielono ma piękne refleksy...A przecież gwiazda Antares ma 1 miliard kilometrów średnicy to najwieksza gwiazda we wszechświecie :D Pozdrawiam i udanej obserwacji!!!!!!!! :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Milosnikow! jak pogoda dopisuje przy czystym niebie to obserwujcie gwiazde Antarez w gwiazdozbiorze Skorpion w strone poludnia polski...swieci na pomaranczowo a przez teleskop slni czerwono-zolto-zielono ma piekne reflesksy...A przeciesz gwiazda Antares ma 1 miliard kilometrow srednicy to najwieksza gwiazda we wszechswiecie :D  Pozdrawiam i udanej obserwacji!!!!!!!!  :rolleyes:

 

Z tymi ostatnimi stwierdzeniami to byłbym ostrożny. Znamy tylko cząstkę Wszechświata, a Antares jest chyba troszkę mniejszy (chyba, że pojawiły się jakieś nowe dane). I czy Betelgeuse nie jest większa?

 

A tu trochę informacji o kwietniowym zakryciu Antaresa przez Księżyc.

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=8099

 

Aha, te zielone refleksy Antaresa to zasługa atmosfery i niskiego położenia gwiazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pamiętam że jak byłem w podstawówce to największa miała niby być średnia gwiazdka w Woźnicy na prawo i poniżej od Capelli to na pewno dawno się zmieniło,

Antares to jest naprawdę wdzięczny obiekt do tego jest gwiazdą zmienną, w lutym trudno było go odróżnić od innych gwiazd Skorpiona, chyba byl w okolicach minimum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem też skąd koledzy mają wiadomości, że to największa gwiazda, choćby w znanej części Wszechświata. Zmierzył ją ktoś? Czyżby była ona większa od Rho Cas, czy VV Cep, S Dor, P Cyg i kilku innych? :rolleyes:

 

Zbig, cierpisz na bezsenność, żeby wypatrywać Antaresa przed świtem zimą? Czy to może przy okazji skrobania samochodu obserwowałeś? ;)

Edytowane przez Henryk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Zbig, cierpisz na bezsenność, żeby wypatrywać Antaresa przed świtem zimą? >Czy to może przy okazji skrobania samochodu obserwowałeś? ;)

 

 

wręcz przeciwnie, zasypiam zaraz po przyłożeniu głowy do poduszki, niebudzony wstaję po ok 12 godzinach :D

 

to bylo na rejsie po Karaibach, takiej okazji nie mogłem przespać, swoje wrażenia opisałem na łamach forum, trzeba szukać np. według słów "rejs" i "Chopin" powinno pomóc

 

pozdrawiam

 

Zbyszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to 0.2 mag tak mi się nie zgadzało z moimi odczuciami że zacząłem szperać, niektóre źródła podają "around magnitude" a inne 0.28 mag i piszą że to jest ledwie wyczuwalne dla oka , okres też różnie od ok 4.8 lat do 6 lat. Pewnie ostatni dołek wypadł wyjątkowo nisko albo mi się wydawało.

 

 

 

aha, no i w jednym miejscu napisali " is nowhere the biggest star in universe" co należy rozumieć że nie jest bynajmniej największą gwiazdą we wszechświecie ale można się pomylić

 

pozdrawiam

Edytowane przez zbig_wawa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, czy inaczej te zmiany jasności są tak niewielkie, że obserwując bez porównania do obiektów podobnej jasności nie jesteśmy w stanie ich zauważyć. A inne jasne gwiazdy Skorpiona położone w pobliżu Antaresa są o ok. 1 mag. słabsze.

Być może na takie odczucie (mniejszej jasności Antaresa) miała wpływ większa wysokość Skorpiona nad horyzontem i wyższe położenie innych dwóch jasnych gwiazd tego gwiazdozbioru, które u nas są praktycznie niewidoczne (Shaula, Sargas) oraz barwa samego Antaresa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Według książki "W kręgu astronomii" największą znaną gwiazdą jest epsilon Woźnicy, który ma podobno średnice 3000 razy większą niż średnica Słońca. Ale z tymi danymi bym uważał, ksiązka ta jest bardzo stara...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Według książki "W kręgu astronomii" największą znaną gwiazdą jest epsilon Woźnicy, który ma podobno średnice 3000 razy większą niż średnica Słońca. Ale z tymi danymi bym uważał, ksiązka ta jest bardzo stara...

Tak, te dane są już od dawna nieaktualne. O ile pamiętam dokładne obserwacje eps Aur wykazały, że mamy tam do czynienia z układem podwójnym zanurzonym w gęstym obłoku pyłowym. Układ ten okrąża składnik główny, olbrzyma (lub nadolbrzyma) typu F. Układ podwójny powoduje głębokie zaćmienia składnika głównego z okresem 27 lat. Kiedyś źle interpretowano te zaćmienia jako powodowane właśnie przez gigantycznego nadolbrzyma o średnicy tysięcy średnic Słońca.

 

A co do Antaresa to ja nie wiem o co chodzi. GCVS podaje zakres zmienności 0.88-1.16 mag, a Bright Star Catalog już 0.88-1.8 mag <_< Obserwacje AAVSO mogą sugerować, że zdarzały się w przeszłości spadki jasności do 1.6-1.7 mag. Jednak obserwacje w tej bazie są bardzo nieliczne, gdyż Antares jest poza oficjalnym "programem" AAVSO :( Dlatego danych tych nie można traktować jako pewne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki koledzy za miłe przyjęcie :Beer:

Napisałem "ładne" bo biorąc pod uwagę to że mam 11 piętrowiec 150m na wprost od balkonu, to jest ładne. Jednakże nie spodziewajcie się rewelacji. W końcu mieszkam na skraju blokowiska 50 000 miasta, a na S wypada Warszawa. Po prostu niebo widać od 10*. Na DS się nie nastawiam, za to planetki w Skorpionie mi nie straszne :szczerbaty:

 

Bacmy szczerzy. Z Legionowa to niebo na poludniu zaczyna Ci sie od 40*

 

Ogólnie właśnie ze względu na lokalizację najczęstszych obserwacji nie nastawiam się na DSy. Te jaśniejsze: M13, M31, M92, M42, M45, M44, M57, M27, Hihotki i kilka innych są ok, a za te słabsze się jeszcze nie brałem i nie oczekuję rewelacji.

 

W zimie Lwa i Berenike masz w na wschodnio-zenicie, galaktyk tam zajebilion.

Teraz w zenicie Labedz i okolice - mglawice, gromadki i sasiadki w duzych ilosciach. Jesienia w zenit wejdzie ci Kasjopea, Perseusz, Andromeda i Trojkat - noo... tutaj tez mozna odkopac spektakularne obiekty :)

 

Nie kladz krechy na DSy :)

 

Dlatgo moim kolejnym sprzętem będzie coś bardziej planetarnego, do 150mm apertury (ze względu na turbulentną atmosferę), bardziej poręcznego i mniej kłopotliwego w przechowywaniu np. jakiś Maczek 127mm.

 

                                  Pozdrawiam.

 

Jak juz dopadniesz MAKa 150mm to odezwij sie, przylece z na zachwyty :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bacmy szczerzy. Z Legionowa to niebo na poludniu zaczyna Ci sie od 40*

 

Hmmm.. zależy o czym mówisz. Jeżeli chodzi ci o dobre warunki do oglądania tj: ciemniejsze niebo to się z tobą zgodzę. Jeżeli zaś o wysokość od której można ogólnie obserwoać, gdzie nic nie zasłania mi nieba, to nie. Ostatnio bez problemu zaliczyłem najniższą pełnię, czy zakrycie Antaresa z mojego balkonu.

 

W zimie Lwa i Berenike masz w na wschodnio-zenicie, galaktyk tam zajebilion.

Teraz w zenicie Labedz i okolice - mglawice, gromadki i sasiadki w duzych ilosciach. Jesienia w zenit wejdzie ci Kasjopea, Perseusz, Andromeda i Trojkat - noo... tutaj tez mozna odkopac spektakularne obiekty 

 

Nie kladz krechy na DSy

 

No właśnie... w ZENICIE.. <_<

 

Jak juz dopadniesz MAKa 150mm to odezwij sie, przylece z na zachwyty

 

Panowie, nie przesadzajcie :D Napisałem 'coś' a wy od razu byście chcieli Intesa 150 :lol:

To są na razie moje wstępne plany, przede mną jeszcze długa droga tunningowania Uboota, przez którą mogą się zmienić moje założenia na przyszłość. Jednak na dzień dzisiejszy jesem skłonny na rozwiązanie w postaci Maczka 127. B)

Edytowane przez Gemini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warszawa... gdzie to jest?
i po tym poznam Krakusa na końcu świata :D

Przy takim zasięgu też można próbować łapać te słabsze DS-y. Obserwuję z miasta gdzie w dobre noce mam koło 4,5mag i się da. A co do obserwacji czy ewentualnych fotek planet to radziłbym się wynosić poza blok bo przez dach ucieka dużo ciepła i seeing będzie raczej kiepski.

PS: Witaj na forum i daj znać jak już będziesz miał tego Intesa M809 na Taku NJP ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na Forum Astroamatorum.

Ja dobrowolnie wyniosłem się z Wawy na wieś i teraz mieszkam w powiecie legionowskim (formalnie, bliżej mam do Wawy). A niebo owszem, takie sobie, czyli duuużo lepsze niż w Wawie.

 

Warszawa... gdzie to jest?  :ha:

Nie wiesz? To taka dziura po drodze z Legionowa do Warki :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do Antaresa to ja nie wiem o co chodzi. GCVS podaje zakres zmienności 0.88-1.16 mag, a Bright Star Catalog już 0.88-1.8 mag  <_< Obserwacje AAVSO mogą sugerować, że zdarzały się w przeszłości spadki jasności do 1.6-1.7 mag. Jednak obserwacje w tej bazie są bardzo nieliczne, gdyż Antares jest poza oficjalnym "programem" AAVSO :( Dlatego danych tych nie można traktować jako pewne.

 

Dopiero teraz troszkę poszperałem i rzeczywiście notowne były nieco większe spadki jasności opisywanej gwiazdy.

Szkoda, że w pobliżu alfy Skorpiona nie ma odpowiednich gwiazd porównania, aby przeprowadzić dokładniejsze obserwacje. Ale jak nie zapomnę to spojrzę uważniej na antyAresa.

Podobnej jasności jest Spica, ale to już duża odległość (46*) i inna barwa. Znacznie bliżej (8*) jest delta Sco, ale jest wyraźnie słabsza (2,30 mag.). Sigma Sgr ma podobną deklinację co Antares, ale to już większa odległość (33*) i jasność też mniejsza (2,07 mag.).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.