Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Mam na imię Zbyszek, astronomią interesuję się od dawna, ale dopiero od kilku dni mogę wreszcie nie tylko teoretycznie.

To ja też witam serdecznie kolegę z Wrocławia i zapraszam do śledzenia forum lokalnego (oraz ogłaszania się na nim), gdzie umawiamy się na obserwacje.

A jesli chodzi o pogodę, to faktycznie ostatnio żabami wciąż rzuca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem, Łukaszu! :Salut:

 

Witaj Kryst85 :Salut: Jestem ciekawy jaki sprzet kupisz.pamietaj ,aby byla to madra decyzja...

Co dla jednego mądre - drugiemu zdaje się szaleństwem. Wystarczy że będzie przemyślana! :)

Po doświadczeniach z U nie zrobi już największego z głupstw. :D

 

Pozdrawiam - Miłek

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za miłe przyjęcie, z pewnością pomoc się przyda.

 

Póki co, wczoraj, po raz pierwszy na własne oczy zobaczyłem Jowisza z ksieżycami - chmurki dały 10 minut. :helo:

 

Cóż - teraz zmykam na forum porad, przydałyby się jakieś okulary, poza 20-ką z zestawu :helo:

 

Jeszcze raz pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam na imię Zbyszek, astronomią interesuję się od dawna, ale dopiero od kilku dni mogę wreszcie nie tylko teoretycznie.

 

Po latach zebrałem fundusze (a i ceny spadły) i jestem (jeszcze nie wiem, czy szcześliwym) użytkownikiem nowiutkiego C8-N. Do kompletu przydałby się jeszcze pogoda, a niebo ostatnio nad Wrocławiem mocno pochmurne ...

 

Póki co, pozdrawiam serdecznie wszystkich forumowiczów, mam nadzieję, że od czasu do czasu będzie można liczyć na życzliwą poradę  :rolleyes:

Witam Cię również. Widać, że nasza wrocławska grupa rozrasta się. Mam nadzieję, że pogoda poprawi się i będziemy mogli wszyscy pojechać na wypad za miasto.

Do zobaczenia

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dzięki Wam odpuściłem sobie zakup na Allegro oraz zakup chińskiego wynalazku z hipermarketu za jedyne 129.99.

 

Przymierzam się do jednego z tych:

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...fd8b1d36f4f50e1

 

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=322

 

Czy jestem w stanie zobaczyc którymś z nich Andromede?

 

Jakub

Edytowane przez jakub_dudek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andromedę w ciemnym miejscu zobaczysz nieuzbrojonym okiem lub przez byle lornetke.

Ale to co zobaczysz (kłaczek szarej mgiełki) to może nie być to samo, czego się spodziewasz na podstawie zdjęć. Film lub matryca foto kumuluje światło więc "widzi" coraz słabsze detale im dłużej "patrzy". Oko działa tylko na wartość chwilową strumienia (choć czas też gra do pewnego stopnia rolę pozytywną).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym kupil http://allegro.pl/show_item.php?item=56214769 albo ten co ma 150 mm lustro z mysla o montazu paralaktycznym .

U mnie mglawice w Andromedzie w lornetce widac jako szara mgielke . Mam jasne niebo . W teleskopie 135/1300 podobnie . W 235/1300 centrum mgielki jest mocno jasne i niedaleko jeszcze jedna mala mgielka - tarczka .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W obydwu teleskopach M31 bedzie widoczna jako swiecaca jasna kulka otoczona eliptycznym welonem znacznie ciemniejszej mgielki. Nie bedzie widac koloru. Pod bardzo ciemnym niebem, widzialem na granicy percepcji ciemniejszy pas nieswiecacej materii w tej slabszej otoczce (lustro 6" F4). Majac dobry, ostro rysujacy okular dostrzezesz takze M110, jako mala jasniejsza kulke na obszerze w/w. slabszego, ekliptycznego welonu otaczajacego jasne jadro M31.

 

Pozrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majac dobry, ostro rysujacy okular dostrzezesz takze M110, jako mala jasniejsza kulke na obszerze w/w. slabszego, ekliptycznego welonu otaczajacego jasne jadro M31.

 

Pozrawiam.

Mniejszego teleskopu dawno nie uzywalem , warunki mogly byc gorsze dlatego nie zawzylem różnicy , patrzylem wtedy przez okno z balkonu i mialem chybotliwy "montaż " .

Bardziej zdziwła mnie M110 .

Hans skąd wiesz co widzisz ?

:Boink: Z tym mam problem , mapka to za malo .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniejszego teleskopu dawno nie uzywalem , warunki mogly byc gorsze dlatego nie zawzylem różnicy , patrzylem wtedy przez okno z balkonu i mialem chybotliwy "montaż " . 

Bardziej zdziwła mnie M110 .

Hans skąd wiesz co widzisz ?

:Boink:  Z tym mam problem , mapka to za malo .

 

Sorry, Kali nie rozumiec o co chodzi :szczerbaty:

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He...??? Ja tam mam wielkie problemy z M110 i M32. Uwidziec je przez Teleskop to dla mnie wyzwanie. Przez optisanowe 4,5" widzialem raz, przez 6" ktore mam teraz - obserwacje na palacach mozna policzyc, przez BPC20x60 i 10x50 ja nie uwidil.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeee... to ja nie wiem :scratchhead: Jedyne co mi przychodzi do głowy, to że masz mocno zaświetlone niebo, bo wątpię żeby moje ślepia były jakieś wybitne. To co napisalem o lornetkach tyczyło faktycznie ciemnego nieba, pamiętam widok M31 przez 8x56 ze środka Puszczy Białowieskiej - wszystkie trzy galaktyki były jak na dłoni, i to z ręki, bez statywu. Z tym, że gdzie jest M32 trzeba wiedzieć, bo inaczej można jej nie odróżnić przy małym powerze od okolicznych gwiazdek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam pod Warszawa. Maks jaki zaobserwowalem golym okiem to 52LEO czyli 5,5M. A swoja droga to chyba zaczailem o co chodzilo Zbigowi, popierniczylem emki :icon_redface: . To co opisalem jako M110 to oczywiscie M32, w teleskopie jak patrzysz na Andromede jest na jej gornym skraju. M110 to slabiutka mgielka na dole, ewidentnie nie polaczona z welonem Andromedy.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słonka moje. Andromeda to jest gwiazdozbiór i do jego oglądania wystarczą oczy.

Zaś do galaktyki M31 najlepsza jest dobra lornetka, gdzie zajmuje ona około 2 stopni długości.

 

Jakub, gratuluję poczytania forum w celu rozpoznania tematu. Proponuję jeszcze podjechać na zlocik i przyjrzeć się sprzętom przed zakupem czegokolwiek.

Edytowane przez Henryk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W obydwu teleskopach M31 bedzie widoczna jako swiecaca jasna kulka otoczona eliptycznym welonem znacznie ciemniejszej mgielki. Nie bedzie widac koloru. Pod bardzo ciemnym niebem, widzialem na granicy percepcji ciemniejszy pas nieswiecacej materii w tej slabszej otoczce (lustro 6" F4). Majac dobry, ostro rysujacy okular dostrzezesz takze M110, jako mala jasniejsza kulke na obszerze w/w. slabszego, ekliptycznego welonu otaczajacego jasne jadro M31.

 

Pozrawiam.

 

Nie należy zapominać też o M32.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.