Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Dzieki za wszystkie rady, to juz sie robi lista na ladnych pare obserwacji :-) (poswiecam na nie po 2 godziny, a namierzanie obiektow na razie bardzo powoli mi idzie)

Aha, uzywam Celestrona C5N (750 mm) + plossl 20 mm + barlow x2 + lantanowiec 4 mm (do DSow zdaje sie zupelnie nieprzydatny)

 

dzieki! :Beer:

JoeyB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fajny teleskop, bez problemy łyknie wszystkie wymienione tutaj obiekty. A jak dojdziesz do wprawy to ich szukanie nie będzie zajmowało Ci tyle czasu. Co do lantana to tez możesz go używać np. w przypadku m57 może spróbować dać dużego powera jako, że mgławiczka jest malutka. Ten Plossl 20mm będzie bardzo dobry do gromad otwartych, a niektóre kuliste spokojnie możesz obserwować tym okularem z barlowem. Udanych obserwacji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe mnie blondynki jak najbardziej  :D  A taki przypadkowy blysk byl bezposrednia przyczyna poczatku zabawy z astronomia, tylko wtedy jeszcze nie wiedzialem, co to bylo :P

Uczyń przypadek Twoim sługą!

 

Znajdź na HEAVENS rozbłysk iridium który będzie z Twojej lokalizacji widoczny o jakiejś rozsądnej porze i będzie miał przynajmniej -6 magnitudo. Dobrze zapamiętaj czas i miejsce na niebie (program astro pozwoli Ci umiejscowić błysk wśród gwiazd, ale w końcu wystarczy kierunek i wysokość!) i zabierz w stosownym czasie na spacer (raczej w ciemnawe miejsce ale żeby było bezchmurnie!!!!) jakąś miłą Ci osobę. Jak jej zaproponujesz żeby pomyślała coś milego i... nagle zobaczy taaaaaaaką spadającą gwiazdę..... :)

Rozbłyski tak efektowne nie zdarzają się codziennie więc trzeba trochę cierpliwości, ale CO ZA EFEKT!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kilku lat interesuje sie astronomią i mimo tego iż jeszcze sam nie mam własnego okularu -choć mam nadzieje że się to w najbilższym czasie zmieni- cieszę się że astronomia stała się moim zainteresowaniem gdyż daje mi ''ona'' dużo satysfakcji!! Na razie z powodu braku instrumentu obserwacyjnego głównie skupiłem się na pogłębianiu wiedzy o wsztystkim związanym z tą dziedziną. Moją główną pasją są czarne dziury i związane z tym wszelkie zjawiska. W moim pierwszym poście nie będę się za wiele rozpisywał tylko dodam Wielkie ThX za to forum!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy na pokładzie :). Też jestem z Pomorza. Skąd dokładnie jesteś?

 

Cześć!! Wiesz dziwna sprawa ale ja Ciebie znam przynjamniej "z widzenia" gdyż chodziliśmy do tego samego lo a o forum powiedział mi Don Damiano po zlocie w górach!! Precyzując to jestem z tej samej miejscowości co Damian. Pozdro!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehehe, sorki ja tez juz jakis czas jestem na forum i sie nie przedstawilem, ale czasu troche mi brakuje na moje liczne hobby :Boink: Jestem z Mysłowic (tak tak z tad jest zespol Myslovitz), interesuje sie glownie ds-kami jednak na razie mam malo doswiadczenia w obserwacjach. Po licznych glupich zakupach jak Optisan 60/600 (jakbym czytal forum wczesniej nie zrobilbym takiego glupstwa) nabylem starego dobrego Mizara. Juz nie dlugo zamierzam zaopatrzyc sie w kamerke i poprobowac sil w astrofoto. Pozdrawiam serdecznie wszystkich astromaniakow i astromaniaczki (szkoda ze ich jest zdecydowanie mniej :Boink: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!

Mieszkam na Śląsku. Jestem na forum dopiero od kilku dni, chociaż obserwuję niebo już od roku. Początkowo przez lornetkę 7x50, obecnie mam Newtona 170x1200 na Dobsonie.

Zaczynałem od planet. Pierwsza obserwacja Jowisza i Saturna - zamurowało mnie - one naprawdę tam są!!

Gorzej z obiektami DS. M31 - widoczna mgiełka bez wyraźnie zarysowanego jądra, ostatnio obserwowałem M57 - Myślę poważnie o astrofotografii a to wiąże się ze zmianą sprzętu.

Chętnie wybiorę się na nocną obserwację w szerszym gronie bo mam całą masę pytań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!

Mieszkam na Śląsku. Jestem na forum dopiero od kilku dni, chociaż obserwuję niebo już od roku. Początkowo przez lornetkę 7x50, obecnie mam Newtona 170x1200 na Dobsonie.

Zaczynałem od planet. Pierwsza obserwacja Jowisza i Saturna - zamurowało mnie - one naprawdę tam są!!

Gorzej z obiektami DS. M31 - widoczna mgiełka bez wyraźnie zarysowanego jądra, ostatnio obserwowałem  M57 - Myślę poważnie o astrofotografii a to wiąże się ze zmianą sprzętu.

Chętnie wybiorę się na nocną obserwację w szerszym gronie bo mam całą masę pytań.

Witaj Swistak :Beer: Gdzie dokladnie mieszkasz?ja rowniez mieszkam na Śląsku ale cieszyńskim.Pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzien dobry...mam na imie Piotr (33l.) mieszkam pod Warszawą i od pewnego czasu spogladam w niebo inaczej niz tylko wtedy kiedy mnie interesuje jaka pogoda bedzie jutro :)

Poprostu chcialbym przy pomocy forum spotkac odpowiednie osoby przy pomocy ktorych moglbym poobserwowac niebo profesjonalnie.....jezeli ktos wie kiedy lub gdzie odbywaja sie spotkania w okolicach warszawy to bede wdzieczny i bedzie to dobry wstep do indywidualnych obserwacji.....czekam cierpliwie Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.