Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witamy goraco Antku na forum

tym bardziej, tak doświadczonego i znanego obserwatora :helo:

masz wspaniałe obserwatorium z bardzo ciekawą konstrukcją teleskopu,

a to chyba nawet jedyny teleskop systemu Cassegraina-Nasmytha w Polsce?

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy goraco Antku na forum

tym bardziej, tak doświadczonego i znanego obserwatora :helo:

masz wspaniałe obserwatorium z bardzo ciekawą konstrukcją teleskopu,

a to chyba nawet jedyny teleskop systemu Cassegraina-Nasmytha w Polsce?

pozdrowienia

 

 

Kiedyś miałem teleskop Cassegraina - Nasmytha posiadał małą światłosiłe 1:16 chcąc oglądać słabsze obiekty musiałem przerobić na Newtona który obecnie ma światłosiłę 1:4.5 jest rewelacyjny.Mogę teraz obserwować bardzo słabe komety i materię.

 

Pozdrawiam i zapraszam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Z uwagą obserwuję Forum (zarejestrowałem się niedawno).

Prośbę mam nastepującą:

W szkole, gdzie uczę, mamy - od 2'ch miesięcy- teleskop Uniwersał 150/900? prod.1992r . Podrasowalem go ostatnio - kompletna kolimacja -zrobiłem, jak umiałem.

16/17 czerwca są w szkole zawody (międzyszkolne) w biegach na orientację. Noc trzeba dzieciakom zagospodarować . Organizatorzy zawodów zaproponowali mi zrobienie pokazów nieba przez teleskop.

OK... Tylko,że ja też zaczynam z astronomią daaaawno zarzuconą, praktycznie po studiach.

Programem AstroJaWil przesymulowałem sytuację (zakładam całonocną obserwację, jak padną dzieciaki???, to ja sobie spokojnie pokontynuuję) i wygląda następująco:

21:00UT Jowisz azy=32 wys=18,

23:00UT Jowisz azy 50=50 wys=10,

23:00UT Księżyc ost.kw! azy=-38 wys=4 - WSCHÓD ,

24:00UT Neptun (?-da się zobaczyć?) azy=-40 wys=14,

rano wschód Wenus azy=-117 wys =0(da się zobaczyć?)

 

Jowisz w słabnącej opozycji będzie chyba jeszcze dobrze widoczny.

Księżyc powinien sie ciekawie pokazywać.

Co jeszcze zaplanować? Co byłoby dla dzieciaków ze szkoły podstawowej/gimnazjum atrakcyjne (szybko sie nudzą)?

Zakupić filtr mylarowy do pokazów Słońca? Filtr się przyda, tylko,co ja tym Newtonem zobaczę? Plamy, protuberancję - daj Boże?

NO I POGODA.

Jeśli popisałem gdzieś bzdury - przepraszam , nikt się nie urodził pilotem, ani kierowcą, a tym bardziej astroamatorem.

 

W zasadzie mogłem odmówić przyjęcia tego teleskopu, tak jak to zrobiło kilka innych szkół (prywatny właściciel PROSIŁ, BY JAKAŚ szkoła wzięła nieużywany przez niego teleskop) i sobie spokojnie pracować, ALE móc popularyzować w szkole astronomię i to sobie odpuścić - niegodne fizyka! No i będe brnął. W przyszłym roku kółko fizyczne, moze jakieś obserwatorium zbuduję , jak pozyskam środki. W wiejskiej szkole mozna wiele zrobić, dzieciaki są bardzo chętne - tylko staremu belfrowi musi się chcieć - a O TO JEST NAJTRUDNIEJ.

 

Liczac na Waszą, wieloletnią pomoc ( jak coś zaczynam to jestem konsekwentny), Pozdrawiam serdecznie.

Grzegorz z Grudziądza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaczynaj od zachodu, bo on ginie przez noc pierwszy.

 

napewno M27, M54 ,M13, M31, HiXi w perseuszu. M81,M82, rozdielenie Albireo.

 

na wszystko masz około 1,5h w okolicach 1:00 potem i przedtem robi sie już zbyt jasno.

 

ps. i koniecznie przetrenuj na żywo wyszukiwanie tych obiektów już teraz. musisz robić to błyskawicznie, bo jak zajmie Ci to za dużo czasu to będzie klapa. dzieci zapamiętają, że Pan szukał całą noc obiektów a dwóch z nich to nawet widziało jak jeden obiekt znalazł :)

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam panie Antoni.

Kiedyś będąc u rodziny na weselu w nehrybce ( sąsiedzi ) miałem okazję zwiedzić to wspaniałe obserwatorium. :helo:

Jak tylko znajdę archiwalne fotki to podam na forum.

Szkoda że nie było wtedy pogody.

ps.

Do dziś nie mogę zapomnieć napędu kopuły z łańcuchów rowerowych. :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

Jestem tu prawie nowy. Rejestrowałem się dawno, ale nie miałem okazji na dłuższe posiedzenie na forum. Interesuję się astronomią i grą na gitarze ;) Poza tym trochę astronautyką, ufologią i badaniami kosmosu.

Najpierw była ufologia, jak miałem 12 lat ;) dużo czytałem o ufo itd. Kiedyś zobaczyłem lecący punkt na niebie, oczywiście pierwsza myśl - UFO. Ale to był jakiś satelita. I tak zaciekawiło mnie, że coś tam lata. Dorwałem pierwszą lornetkę (chyba 7x45), potem okular 20x60. Różnie to było. Czasami potrafiłem pół roku nie patrzeć w niebo, czasami dzień w dzień (właściwie noc w noc ;). Rok czasu studiowałem astrofizykę na UZ. Niestety musiełem przerwać. Jakoś pół roku temu dorwałem za 100zł używanego newtonka. Wiem, że shit, ale lepszy rydz niż nic. :) No i obserwuję wszystko co da się przez to oglądać. ;) Ok, kończę bo się rozpisałem jak na jakimś blogu. :P

 

Pozdrówki dla wszystkich.

I ciemnych nocy życzę.

 

Dvc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heja!

Mam na imię Daniel i astronomia kręciła mnie od zawsze, a wszystko przez kilka książek taty i nadmiar wolnego czasu w dzieciństwie, no i jakiegoś sztucznego satelitę, który, gdy miałem może 5 lat, przeleciał mi nad głową i tak mnie zafascynował, że od tamtego czasu postanowiłem w nocy chodzić z głową do góry (może narobił mi na szarą masę).

 

W życiu robiłem różne rzeczy, a teraz przyszedł czas realizacji dziecięcych marzeń. Kupiłem Celestrona C8-N i kilka okularków. Garbusek lada dzień będzie znów na chodzie, więc zacznę uciekać nocami z Gdyni, gdzie na tę chwilę osiadłem, w dół mapy, bo drażni mnie, jak nawet Polarna ginie w smogu miejskich świateł.

 

Pozdrawiam wszystkich i mam nadzieję, że znajdę w okolicach truj-miasta ludków gotowych do wspólnych wypraw pod gwiazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozdrawiam wszystkich i mam nadzieję, że znajdę w okolicach truj-miasta ludków gotowych do wspólnych wypraw pod gwiazdy.

 

Witaj :)

Muszę przyznać, że masz szczęście, bo akurat w tych okolicach jest spora grupa znanych zapaleńców, są dobrze zorganizowani, spotykają się regularnie i wyremontowali sobie ostatnio nawet fajną siedzibę. Możesz zajrzeć też na sąsiednie forum astro4u.net, bo akurat tam jest ciut więcej nt. działalności PTMA w Trójmieście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za przywitanie, bardzo się cieszę, że wraz z wgapianiem się w otchłań można znaleźć fajne towarzystwo.

 

Aniołki mnie nie opuszczają - okazuje się, że spotkania PTMA odbywają się rzut kamieniem od mojego wigwamu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Generalnie jestem baardzo poczatkujacym astroamatorem z okolic Poznania ale mam nadzieje powoli sie rozwijac - sprzet mam w domu od ok 20h takze za duzo jeszcze nie poogladalem ale malymi krokami zbliza sie kolejny wieczor;)

Mam nadziej nauczyc sie od Was wielu rzeczy a z czasem pochwalic sie nieco swoimi skromnymi osiagnieciami:)

 

naturalnie - juz sie poprawiam

 

konkretnie miejscowosc zwie sie Opalenica - ok 40 km na zachod od Poznania natomiast jesli chodzi

o sprzet to rzucilem sie na samorobke Newtona 130/1165 na Dobsonie wczoraj odbyly sie pierwsze proby ksiezyc, saturn oraz jowisz daly sie zlapac;)

Edytowane przez pierzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris
Witam

 

Generalnie jestem baardzo poczatkujacym astroamatorem z okolic Poznania ale mam nadzieje powoli sie rozwijac - sprzet mam w domu od ok 20h takze za duzo jeszcze nie poogladalem ale malymi krokami zbliza sie kolejny wieczor;)

Mam nadziej nauczyc sie od Was wielu rzeczy a z czasem pochwalic sie nieco swoimi skromnymi osiagnieciami:)

 

Witamy na Forum.

Napisz prosze, skad dokladnie jestes i co to za tajemniczy sprzet :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.