Skocz do zawartości

Filtry - podstawy (IR cut)


cwic

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam 2 pytania którą są może podstawowe, ale potrzebuję się upewnić w tej kwestii:

1/ Czy odległość filtra od matrycy ma znaczenie? 

Głównie chodzi o filtr IR cut. Czy zamontowanie filtra np. w odległości 40mm od matrycy spowoduje jakieś problemy? Zakładając że filtr jest na tyle duży że pokrywa całą powierznię matrycy.

2/ Czy zamiast filtra IR cut nie lepiej zastosować np. Baader Neodymium Moon & Skyglow (with IR cut) do kolorowej kamery?

 

Adam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im dalej od matrycy tym większy musi być filtr. W zerowej odległości potrzebujesz takiego o rozmiarze matrycy, a dalej musi być od niej nieco większy. To zależy od swiatlosily, która determinuje kąt stożka światła jakim zabiegają się promienie. Można to prosto rozrysować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 https://astronomy.tools/calculators/ccd_filter_size

Uzupełnij dane i dowiesz się jaki masz "Recommended Minimum Filter Size"

 

Co do drugiego pytania, to M&S delikatnie zmieni i "zakłamie" kolor, ale też wytnie trochę LP. Pytanie na czym Ci zależy i jakie masz warunki LP.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1/ Ogólne założenie jest takei że filtr pokryje całość matrycy, czyli będzie odpowiednio większy. Pytałem bardziej o to czy nie ma możliwych innych optycznych wad związanych z oddaleniem filtra od matrycy.

 

2/ Czarnego nieba nie mam, jedna miejscówka to obrzeża małego maisteczka, druga to wzniesienie 25 km od Wrocławia. Myślę że M&S glow by się przydał, tylko jak mocno zakłamie kolor? Chciałbym zasadzić się z ogniskową 750mm na galaktyki.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, cwic napisał:

 

2/ Czy zamiast filtra IR cut nie lepiej zastosować np. Baader Neodymium Moon & Skyglow (with IR cut) do kolorowej kamery?

 

Ja używam regularnie tego filtra od Baadera

Wpływ na kolor znikomy - wręcz kosmetyczny.

Zauważyłem, że po zastosowaniu filtra oczywiście kontrast wzrasta ale też ekspozycję trzeba wydłużyć o około 10-15%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, cwic napisał:

1/ Ogólne założenie jest takei że filtr pokryje całość matrycy, czyli będzie odpowiednio większy. Pytałem bardziej o to czy nie ma możliwych innych optycznych wad związanych z oddaleniem filtra od matrycy.

 

oddalenie filtra od matrycy żadnych wad nie spowoduje. Wszelkie zabrudzenia (paprochy) będą powiększone ale bardziej rozmyte. Oczywiście flaty sobie z tym poradzą

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Kiedys gdzies przeczytałem, ze filtr IR Cut nie powinien byc zbyt blisko matrycy, poniewaz ciepło generowane przez kamerę moze odbic sie w filtrze i wrocic do matrycy w postaci niechcianych fotonow/szumu, tak wiec pod tym wzgledem bezpieczniej jest go oddalic od matrycy ale na tyle na ile pozwala jego srednica vs stozek swiatla oswietlajacy matryce kamery.

 

Pozdrawiam 

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy usunąłem oryginalny filtr IR z lustrzanki i potem używałem klip filtra UHC, który miał również służyć do odcinania IR, to z racji pewnej odległości od matrycy, tworzyło mi się halo wokół jasnych gwiazd.

Gdzieś na forach doczytałem, że światło dodatkowo mogło odbijać się wewnątrz lustrzanki od matrycy i potem od filtra i stąd to halo.

Kiedy potem dołożyłem filtr Baadera w miejsce oryginalnego filtra IR, to problemy z halo ustały. 

 

Edytowane przez sidiouss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, sidiouss napisał:

Kiedy usunąłem oryginalny filtr IR z lustrzanki i potem używałem klip filtra UHC, który miał również służyć do odcinania IR, to z racji pewnej odległości od matrycy, tworzyło mi się halo wokół jasnych gwiazd.

Gdzieś na forach doczytałem, że światło dodatkowo mogło odbijać się wewnątrz lustrzanki od matrycy i potem od filtra i stąd to halo.

Kiedy potem dołożyłem filtr Baadera w miejsce oryginalnego filtra IR, to problemy z halo ustały. 

Ciekawe. Mówisz o D5100?

Twoje doświadczenie jest całkowicie sprzeczne z tym:

Tg Ciebie filtr usuwa problem halo z innego filtra, a wg @cmku to sam filtr baadera jest przyczyną halo i należy go wywalić...

Osobiście jestem już całkowicie zdezorientowany. Chcę zmodyfikować aparat (Nikon D750) i nie wiem czy użyć baadera czy nie. Na pewno jakiś filtr ir cut musi być, bo chcę tego używać z obiektywami. Także będzie to albo BCF albo clip IRcut. Choć teoretycznie można dać jeszcze ir cut na przód obiektywu... Nie wiem co o tym myśleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, MateuszW napisał:

Ciekawe. Mówisz o D5100?

Twoje doświadczenie jest całkowicie sprzeczne z tym:

Tg Ciebie filtr usuwa problem halo z innego filtra, a wg @cmku to sam filtr baadera jest przyczyną halo i należy go wywalić...

Osobiście jestem już całkowicie zdezorientowany. Chcę zmodyfikować aparat (Nikon D750) i nie wiem czy użyć baadera czy nie. Na pewno jakiś filtr ir cut musi być, bo chcę tego używać z obiektywami. Także będzie to albo BCF albo clip IRcut. Choć teoretycznie można dać jeszcze ir cut na przód obiektywu... Nie wiem co o tym myśleć.

Mateusz, ciężko mi tu uogólniać, ale właśnie w moim D5100 tak się działo. Może to był problem samego filtra LP i jego odległości od matrycy albo jakichś powłok antyodblaskowych, ale właśnie dzięki BCF umieszczonego na samej matrycy halo przestało być widoczne. 

Nie wiem czy sam będziesz modyfikować, ale ja po prostu najpierw zdjąłem oryginalny ir-cut, porobiłem testy i potem dopiero zdecydowałem się na BCF :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, nie wiem jak jest w nikonach, ale z tego co wszyscy piszą to w canonach ten 1 filtr ultradźwiękowy się pozostawia, ewentualnie zamienia oba na szybkę astronomik clear glass aby mieć opcję full spectrum. Tak w moich canonach wymieniałem filtr IR na BCF pozostawiając LPF1

xsmod028.jpg.9a7b6e98145fd09ecdb09664ac1af3c2.jpg

Edytowane przez cmku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, MateuszW napisał:

No właśnie. A D5100 ma te oba filtry połączone, czyli po wymianie jest tylko BCF. Może odbicie występuje właśnie pomiędzy BCF a LPF1?

Może właśnie tak być, ale nie znalazłem nikogo kto by taką kombinację sprawdził i opisał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, w Nikonie oryginalnie filtry są połączone i ja tę całość wymieniłem na BCF. Chętnie zrobiłbym znów test na zdjętym BCFie, ale nie chcę kolejny raz forsować konektorów na taśmy w body, bo boję się, że w końcu coś się urwie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sidiouss napisał:

Potwierdzam, w Nikonie oryginalnie filtry są połączone i ja tę całość wymieniłem na BCF. Chętnie zrobiłbym znów test na zdjętym BCFie, ale nie chcę kolejny raz forsować konektorów na taśmy w body, bo boję się, że w końcu coś się urwie ;)

Właśnie. U mnie w Nikonie D750, którego chce przerobić, te filtry są oddzielne, jak w Canonie. No i mam dylemat, czy dać Baadera czy nie. Żeby nie mieć tych problemów, co cmku. A również chciałbym ograniczyć ilość rozbiórek aparatu do minimum, czyli jednej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.