Skocz do zawartości

Teleskop dla totalnego laika


jarz4b

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, JSC napisał:

Ja tam w refraktorku 70/900 oglądałem Saturna z pieknie oddzielonym od planety pierścieniem. Oczywiście pasy na Jowiszu widoczne bardzo dobrze. Nawet na Marsie jakies tam plamki mozna było dostrzec.

Z tym Saturnem... To KIEDY to było :flirt:? Ile lat temu? I jak wysoko był wtedy i Saturn i Jowisz? :original:

No właśnie. I 80/400 WTEDY można było uszy zobaczyć. 

Ale z Marsem, to trochę pojechałeś, chyba że to brud na soczewkach :movingtongue:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Saturn był wtedy z 30 stopni nad horyzontem. Mars chyba jeszcze nizej, bo dyspersja tak dawała po oczach , ze az sie przestraszyłem, iz teleskop sie zepsuł (miałem wtedy bardzo duże powiekszenie stąd chyba ta duża widoczność aberracji atmosferycznej) - pamietam dokładnie te obserwacje, bo  było to tak wielkie przeżycie (zobaczyć pierwszy raz w życiu powierzchnię Marsa), Mniej pamiętam te późniejsze, ale zrobiłem szkic  np. Marsa z tego teleskopu co teraz mam

marsx.jpg.02c7b7c259a8ec3b0894dcd6e634ac1e.jpg

 

Nie wiem jakie Wy macie te teleskopy, ze nic przez nic nie widać :p

 

Prawda, ze czasem nawet pasków na Jowiszu nie widac jak jest nisko nad horyzontem (ta planeta jest akurat dość wybredna), ale jak widać nawet Mars 14 stopni nad horyzontem nie był zbyt trudnym wyzwaniem dla 80mm :) i zwykłego Kellnera. Na rysunku planeta jest w środku pola okularu - ale podczas obserwacj jeździła po całym polu. Piszę o tym dlatego, ze  Kellner zlikwidował mi dyspersje atmosfery, dzieje sie tak gdy obiekt jest ustawiony w odpowiednim miejscu poza centrum.  Gdy posiadałem tego 70/900, to pojecia o takich sztuczkach jeszcze nie miałem ;)

 

PS Marsa będzie pięknie widać w przyszłym roku. Ok. 45 stopni nad horyzontem w październiku/ listopadzie

marsx.bmp

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa pytania: 

1. Na którą stronę tenże balkon wychodzi? Jak na północ to o planetach czy Księżycu można zapomnieć.

2. Czy kolega bierze pod uwagę wyjazdy pod ciemne niebo? Sam US oglądany budżetowym sprzętem może się szybko znudzić. Co innego DSy, jest ich tyle że nawet małym teleskopem jest oglądania na wiele nocek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Astrobonq napisał:

Dwa pytania: 

1. Na którą stronę tenże balkon wychodzi? Jak na północ to o planetach czy Księżycu można zapomnieć. 

2. Czy kolega bierze pod uwagę wyjazdy pod ciemne niebo? Sam US oglądany budżetowym sprzętem może się szybko znudzić. Co innego DSy, jest ich tyle że nawet małym teleskopem jest oglądania na wiele nocek. 

1. Na południe,

2. Wyjazdy jak najbardziej.

 

A co do wcześniejszych wypowiedzi to ten MAK90 wygląda sensownie, jest mały, balkonowe operowanie wydaje się całkiem wygodne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, jarz4b napisał:

1. Na południe,

2. Wyjazdy jak najbardziej.

 

A co do wcześniejszych wypowiedzi to ten MAK90 wygląda sensownie, jest mały, balkonowe operowanie wydaje się całkiem wygodne.

Duży ten balkon? Jakie ma mniej więcej wymiary?

 

Jak Mak to w tym budżecie lepiej polować na używany 102. Albo dozbierać do 127, używki chodzą czasami po 600-700pln.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko nie wiem czy 90mm Maka nie jest za mało, chociaz przy balkonowym seeingu (jeśli ktos pod Tobą otworzy okno) będzie to w sam raz :) W przeliczeniu, to chyba gdzies tak 60...70mm długiego achromata.

Jesli chodzi o Maki, to ja bym brał 100/1400 Bressera,....jesli nie 127/1900

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, JSC napisał:

Ja bym brał 100/1400 Bressera, jesli nie 127/1900

Miałem przez moment tego 100/1400 i z tego co pamiętam jakościowo obraz był lepszy od Maków Sky-Watchera.

 

Tylko ta ogniskowa sprawia, że trudno tu uzyskać szerokie pole widzenia. Lubię szerokie pola. Bardzo. Choć akurat do US nie są zbyt potrzebne :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spory, tylko trochę płytki.. Ale może jednak Dobson, np 6"? Ten sprzęt daje już całkiem ciekawe możliwości i do US i do DS. Używane chodzą nawet po 450-500pln.

 

Bo Maki, szczególnie te mniejsze, przy obserwacjach DS mają jednak sporo ograniczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takiego dobsa trzeba będzie ustawic na jakimś stabilnym podwyższeniu, aby tuba nie waliła w balustradę, przy niżej położonych obiektach.

 

PS

Gdyby ktoś miał jeszcze watpliwości, czy widac szczegóły powierzchni Marsa w małych teleskopach (i nie za bardzo mi wierzył) - bardzo realistyczne szkice na CN:

https://www.cloudynights.com/topic/569951-mars-14-march-the-telescope-is-100-mm-and-70-mm/

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Mak 90 to rzeczywiście bardzo mało. 

Jakiś sens ma Mak 127. Ale ma bardzo wąskie pole, a ja też kocham szerokie pola. 

Newton jednak słabo na balkonie. 

Długa tuba refraktora także bardzo słabo. 

Masz wyjście na południe, aż prosi się o większą aperturę. 

Musisz oglądać te planety? 

Masz świetną miejscówkę na DSy. Szukaj refraktora 120/600 na AZ4. Lub Newtona 150/750, chyba też da radę na AZ4, tak czytałem gdzieś tu na forum. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jarz4b napisał:

Balkon ma 110x500cm.

Parter, ale nie ma zabudowań, które by przeszkadzały, bo akurat na wprost jest teren dawnej jednostki wojskowej, gdzie część budynków wyburzono.

Ja mam balkon 125x350 i stawiam tam refraktor 1200mm. Trzeba pamiętać że przynajmniej 1/3 tuby wystaje poza balkon (barierkę), jest ciasno ale da radę.

Jak refraktor to tylko do 1000mm długości jak dla Ciebie, dłuższego nie zmieścisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam balkon o szerokości 100cm (+parapet od okna gdzies 20cm) i też obserwuję tubą 1200mm. Nie trzeba stać za teleskopem, aby prowadzić obserwacje - można patrzeć w kątówkę z boku.

Jest wiele takich mitów, ze bardzo trudno je z for wyplenić. Zaraz pewnie ktoś napisze, że obserwacje blisko zenitu długim refraktorem trzeba prowadzić na leżąco... Ja jakoś wygodnie siedzę sobie na taborecie...

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, poszliśmy w galop z planetami, a tu przez najbliższe lata wypadać będą na niebie cienko i marnie :( Jak każdy z nas pewnie będziesz, jarz4b, czekał, ale coś trzeba obserwować w międzyczasie prócz tego Księżyca.
Poleciłbym bym jeszcze newtona 130/900, ale na montażu EQ2 nie polecę. EQ2 to moim zdaniem zbyt licha konstrukcja.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdeklarowani "planeciarze" zwykle oglądają gwiazdy podwójne (są o każdej porze roku i pod każdym niebem)... więc nie jest tak, ze pozostaje tylko Księzyc. Mars tak jak napisałem  za półtora roku będzie idealny.

 

Do DSów mozna kupić drugi krótki refraktor lub kupić duzy krótki refraktor (o duzej swiatłosile) i go przesłaniać do planet (ale to raczej opcja dla zdeklarowanych "DSiarzy").

 

Ze światłosilnymi parabolicznymi Newtonami to jest tak, ze nie sa one takie złe i fajnie współpracują z barlowem - ale to juz musialby sie ktos wypowiedziec, kto bezpośrednio porównywał Newtony 114/900, 130/900 i 130/650.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację. Ale te dłuższe tuby na balkonie to porażka. Ja próbowałem N200/1000 i no było słabo. 

Rzeczywiście przesłanie apertury achromatu pomaga co do aberracji chromatycznej. A taki refraktor 150/750, czy nawet 120/600, już swoje pokaże na DSach. Oczywiście nie jest to 16 calowy Newton :original:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długi Newton na balkonie to troche co innego, bo okular masz z przodu - operujesz blisko barierki (lub za barierką ;)). Ale jak ktos chce to pewnie tez można, bo widzę że są zdjęcia na których uwieczniono N150/1200 na paralaktyku przy szerokości balkonu 100cm.

Ja mogę wrzucic swoje :D Tuba jest wbrew pozorom wyważona, bo mam cięzki tył teleskopu (stalowa gruba i cięzka rura wyciągu, szukacz optyczny, Tellrad, pryzmat, czasem dość ciężki zoom, ale na zdjęciu akurat leciutki RKE). Nózki statywu mam tam ustawione na minimum rozsatwienia, ale lepiej jest jak statyw rozstawiony jest maksymalnie szeroko - wtedy kasuje się drgania, więc nawet na balkon polacam szerokie rozstawienie statywu. Niektórzy przymocowuja głowicę montażu do balustrady (dodatkowo na jakimś pierze) - wtedy problem z długościa refraktora właściwie zupełnie zanika, (oczywiście z Newtonem nie ma to sensu, bo okular ma z przodu).

 

Rysunek1.jpg.5c0db0fa9f388aa067d546cd02e7687b.jpg

 

W każdym razie zdecydowanie lepiej jest prowadzić obserwacje na jakimś otwartym terenie.

Edytowane przez JSC
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, kjacek napisał:

Masz rację. Ale te dłuższe tuby na balkonie to porażka. Ja próbowałem N200/1000 i no było słabo. 

Rzeczywiście przesłanie apertury achromatu pomaga co do aberracji chromatycznej. A taki refraktor 150/750, czy nawet 120/600, już swoje pokaże na DSach. Oczywiście nie jest to 16 calowy Newton :original:

Do DSów, to musi byc taki teleskop, który maksymalnie rozbija gromady kuliste. Co innego zauważać gromady kuliste, a co innego obserwować gromady kuliste. I tutaj nie ma zlituj, 16 calowy Newton tylko wyrabia. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, JSC napisał:

Do DSów, to musi byc taki teleskop, który maksymalnie rozbija gromady kuliste. Co innego zauważać gromady kuliste, a co innego obserwować gromady kuliste. I tutaj nie ma zlituj, 16 calowy Newton tylko wyrabia. ;)

Gdyby były TYLKO gromady kuliste, to owszem. Ale jest dużo innych obiektów, najlepiej widocznych w szerokim polu. Ja lubię gromady kuliste w kontekście, bez ich rozbijania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, kjacek napisał:

Szukaj refraktora 120/600 na AZ4. Lub Newtona 150/750, chyba też da radę na AZ4, tak czytałem gdzieś tu na forum. 

Przetestowane na żywym organizmie i to na amelininowych nogach - montaż spokojnie radzi sobie z tą tubą, działa płynnie, nie ma dużych drgań. Taki Newton to dość uniwersalny sprzęt. Tylko trzeba do niego sporo dołożyć jeśli chodzi o okulary.

 

120/600 na az4 to dokładnie mój zestaw obserwacyjny :) Jest to sprzęt mobilny, który bardzo ładnie radzi sobie na DSach - przynajmniej tak dobrze jak powyższy Newton. Trochę gorzej na US, jest duża aberracja chromatyczna, szczególnie na najjaśniejszych planetach. Bardzo dużo pomaga użycie zestawowego dekla, który obcina aperturę do 50mm, tylko że wtedy tracimy na zdolności rozdzielczej. W tym roku będę eksperymentował z redukcją do 100mm, może też do 70 lub 80, sam jestem ciekaw efektu :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.