Skocz do zawartości

Abell 80 jak gość z zaświatów


ryszardo

Rekomendowane odpowiedzi

Abell 80 to bardzo słaba powierzchniowo mgławica planetarna w gwiazdozbiorze Jaszczurki. Jej jasność całkowita wynosi ok. 16mag ( CdC podaje 15,2), ale przy rozmiarach ok. 160" na 120" świeci naprawdę słabo ( J-E 1 to przy niej lampa). Ma bardzo ciekawy, jakby cylindryczny kształt. Nie znalazłem w sieci jakichś specjalnie referencyjnych fotografii.

Całkowity czas naświetlania jest zdecydowanie za krótki, bo 5 godzin po 10 min na klatkę. Jednak, żeby osiągnąć satysfakcjonujący estetycznie efekt musiałbym go zwiększyć o czynnik nierealny w naszych warunkach. Dlatego stack jest ciągnięty bardzo mocno, tło wycięte ( ale bez szkody dla mgławicy), a gwiazdy przygaszone - inaczej mgławica tonie na ich tle.

Jednak ze względu na ten ciekawy kształt, no i "ciemnotę" mgławicy zdecydowałem się to pokazać. Wybaczcie...

ab80newtpng.png

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rysiek, ale wyhaczyłeś obiekt! Nawet nie śniłem, że taki istnieje. Idealny dla Twojego setupu.

Pierwsze zdjęcie to może być "ładniejsze" dla laików a dla nas to drugie 100x lepsze!

 

Jeszcze taka moja sugestia -w innym wątku wspominałeś, że chodzi Ci po głowie refraktor, że Twój teleskop za jasny na kiepskie niebo, że ma małe pole...

A ja bym Ci radził: zapomnij o ciemnym refraktorze, kup korektor komy, nawet budżetowy MPCC mkIII Baadera  spokojnie skoryguje APS-C albo i lepiej, wymień kamerę na KAF 8300 lub KAF 16200 dla większego FOV. W małych obiektach w narrow band będziesz nie do pokonania, a i luminancję fajną pokażesz naświetlając powiedzmy 200-300 dwuminutowych klatek. Mi się od dawna marzy duży newton w stacjonarnym obserwatorium, 12-14'' właśnie taki jak Twój. Nawet pierwszy krok w tym kierunku zrobiłem.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Grzędziel napisał:

Rysiek, ale wyhaczyłeś obiekt! Nawet nie śniłem, że taki istnieje. Idealny dla Twojego setupu.

Pierwsze zdjęcie to może być "ładniejsze" dla laików a dla nas to drugie 100x lepsze!

 

Jeszcze taka moja sugestia -w innym wątku wspominałeś, że chodzi Ci po głowie refraktor, że Twój teleskop za jasny na kiepskie niebo, że ma małe pole...

A ja bym Ci radził: zapomnij o ciemnym refraktorze, kup korektor komy, nawet budżetowy MPCC mkIII Baadera  spokojnie skoryguje APS-C albo i lepiej, wymień kamerę na KAF 8300 lub KAF 16200 dla większego FOV. W małych obiektach w narrow band będziesz nie do pokonania, a i luminancję fajną pokażesz naświetlając powiedzmy 200-300 dwuminutowych klatek. Mi się od dawna marzy duży newton w stacjonarnym obserwatorium, 12-14'' właśnie taki jak Twój. Nawet pierwszy krok w tym kierunku zrobiłem.

Masz rację Piotr to byłby krok wstecz. Mam korektory komy, tylko jakoś tak nie udało mi się ich dobrze ustawić - zawsze jest coś nie OK. Najlepiej jest z tym GSO. Na razie nie mam jeszcze na tyle energii, żeby zająć się przemeblowaniem obserwatorium. Co do zdjęcia Abell 80 - to robiłem go tak pół roku temu, Prawdę powiedziawszy to wrzucam trochę chaotycznie.

Z takich słabych i ciekawych obiektów to mam np. ciekawą planetarkę z katalogu Kohoutka z kwazarem w tle. Tylko jeszcze raz to obrobię ( będzie szumiało... :) ) i wrzucę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.