Skocz do zawartości

Canon mod


calla

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad zrobieniem uniwersalnego aparatu do zdjęć IR oraz astro oraz trochę dziennych. Polegało by na modzie z zastosowaniem clear glass zamiast filtra - do IR, oraz stosowaniu clip-in UV/IR cut do astro. Dzienne i tak wywołuję z RAW więc poprawianie balansu bieli to dla mnie nie problem. Robił ktoś coś podobnego. Pozostaje jeszcze pytanie -  jakie body, tak do 1500zł używane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem swojego Canona 50D i wywaliłem oba filtry z przed matrycy i nie dawałem już nic ... nawet szkła ... ale poszedł clip eos Astronomika CLS i on sobie siedzi w body :) Generalnie szukaj 1000D-1100D ... lub 450D na początek

Rożnica jest kolosalna ... zwłaszcza w mgławicach. Znalazłem fotkę :

 

Oczywiście jest więcej pracy przy obróbce bo wywalenie filtrów IR prowadzi to tworzenia się otoczek na gwiazdach (tzw IR halo) 

@Tayson też korzystał z tego body to się też może wypowiedzieć jak się mu sprawował.

Edytowane przez komprez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Sebastian Ś.

Jak się robi mod to trzeba dla poprawnego AF wstawić Baadera albo wyregulować matrycę. W 1100D mam wyciągnięty filtr środkowy i wyregulowaną matrycę. Jak dasz szkło o takiej samej grubości co usunięte filtry to powinno działać.

 

10 minut temu, calla napisał:

a jest różnica w body z trochę wyższej półki?

Zobacz tutaj https://ideiki.com/astro/EOS.aspx, zwróć uwagę na QE i Best ISO. 

Edytowane przez Sebastian Ś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, MateuszW napisał:

Najlepiej nie dawać clear Glass bo to tylko dodatkowe odblaski, a wyregulowac pozycje matrycy. Niestety nie każda puszka to umożliwia. Niestety jednak po wsadzeniu clipa ircut i tak popsuje się kalibracja AF (do dziennego foto). Nie wiem jak to pogodzić. 

Ja im dłużej o tym myślę (modyfikacji) to skłaniam się ku opcji dedykowanej kamery. Lepsze QE, unikam tej całej zabawy o której tu piszecie, nie muszę martwić się o mechanizm migawki, wchodzę w docelowy workflow. Tak czy inaczej zostaje niepotrzebna maska Bayera...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu piszecie o odległości matrycy od mocowania obiektywów ... ta odległość się nie zmienia ! po wyjęciu filtrów matryca jest w tej samej pozycji co była (pod warunkiem

że założymy ramkę po starych filtrach ...  pozatym AF działa poprzez wizjer (przynajmniej u mnie tak idzie tor AF i tam siedzi sensor) 

Ponoć kłopot z AF jest kiedy zaczniemy grzebać w matówce

Powyższe problemy miałby by sens (odległość  matrycy) kiedy dział by LiveView ... wtedy ostrość jest ustawiana na matrycy ...

Edytowane przez komprez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.04.2019 o 18:49, komprez napisał:

Nie wiem czemu piszecie o odległości matrycy od mocowania obiektywów ... ta odległość się nie zmienia ! po wyjęciu filtrów matryca jest w tej samej pozycji co była (pod warunkiem

że założymy ramkę po starych filtrach ...  pozatym AF działa poprzez wizjer (przynajmniej u mnie tak idzie tor AF i tam siedzi sensor) 

Ponoć kłopot z AF jest kiedy zaczniemy grzebać w matówce

Powyższe problemy miałby by sens (odległość  matrycy) kiedy dział by LiveView ... wtedy ostrość jest ustawiana na matrycy ...

Po usunięciu filtra zmienia się odległość optyczna a nie fizyczna między matrycą, a obiektywem. Filtr powoduje oddalenie ogniska o ok 1/3 swojej grubości, a więc jego usunięcie powoduje zmniejszenie tej optycznej odległości. Z tego powodu niektórym obiektywów brakuje zakresu na nieskończoność. 

Musimy więc przesunąć matrycę albo dać filtr zastępczy w celu kompensacji. 

A co do AF, to z powodu pomiaru na osobnym czujniku, jeśli zmieni się odległość optyczna do matrycy, to czujnik traci z nią kalibrację - pojawia się offset ostrości między matrycą, a czujnikiem. 

 

Ostrzenie na Lv zawsze działa ok, bo robimy pomiar tym samym elementem, którym focimy - nieważne, jak go przesuniemy, zawsze będzie pokazywał ostrość wtedy, gdy faktycznie będzie ustawiona. 

 

Działanie AF nie zależy od matówki. Tor optyczny wizjera biegnie przez lustro (przechodzi na wprost), potem mniejsze lusterko kierujące światło w dół i dopiero właściwy czujnik AF. Do matowki biegnie reszta światła, lustro aparatu jest polprzepuszczalne. Być może problemy, o których piszesz z matowa oznaczają utratę kalibracji AF względem wizjera, czyli człowiek widzi nieostre, a czujnik mówi ostre. Ale czujnik względem matrycy pozostaje w prawidłowym ustawieniu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie (przynajmniej tak mi sie wydaje) matówa jest pierwsza ... za nią stoi zespół AF ... coś ona jednak daje skoro po wyciągnięciu AF nie działa jak powinien :) 

 

A nawiasem mówiąc cały problem z AF rozwiązuje wbudowana w aparat opcja :

 

eos-50d-lens-focus-fine-tune.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, komprez napisał:

U mnie (przynajmniej tak mi sie wydaje) matówa jest pierwsza ... za nią stoi zespół AF ... coś ona jednak daje skoro po wyciągnięciu AF nie działa jak powinien :) 

A jaki masz aparat? Bieg światła w typowej lustrzance jest taki, jak na obrazku:

Focusing_explained.jpg.b32c4ddec6559201fbc181faefc48a32.jpg

31 minut temu, komprez napisał:

A nawiasem mówiąc cały problem z AF rozwiązuje wbudowana w aparat opcja :

Ta opcja jest niewystarczająca z dwóch powodów - po pierwsze, jeśli mamy obiektyw, który ostrzy blisko końca pierścienia, to nie uda się go wyostrzyć bez przysunięcia matrycy, po prostu braknie backfocusa. To może zadziałać jedynie, jeśli mamy odpowiedni zapas "za nieskończoność". Po drugie, z tego co udało mi się ustalić, zakres tej korekty w menu jest za mały, żeby zrekompensować różnicę. Choć w praktyce nie znalazłem nigdzie przeliczenia tych arbitralnych wartości na mierzalne jednostki (ile mm to "1" ?). A jeszcze po trzecie, tej opcji nie mają prostsze korpusy :)

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 50D ... i jest tak jak mówisz ale coś tam jednak to robi ... kiedyś wsadziłem tę matówke przez przypadek na odwrót :) i nie działało to dobrze ...

 

Tych opcji nie testowałem ... nie mam pojęcia o ile on przesuwa tego AF ... kiedys się bawiłem tą korekcją i rzeczywiście coś ona jednak daje bo moje body nie chciało

współgrać z tym Tamronem .... dopiero nastawy w tej opcji pomogły dobrze ustawiać ostrość ale i tak nie przy wszystkich ogniskowych (najgorzej było bliżej nieskończoności)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.