Skocz do zawartości

dwukolorowe gwiazdki


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

Juz jakis czas zmagam sie zproblemem podwójnych kolorow na gwiazdkach.

Jakies pomysly co sie u dzieje? Niezaleznie od polozenia gwiazdki wzgledem srodka matrycy.

QHY695A, TS APO100Q

 

1. nieporzebnie laduje mi sie polowa niebieskiej gwiazdki - u innych jest ona pomaranczowa

zoom 500%

image.png.2f1945f000a457e23c8b3262758bc51f.png

 

2. na gorze pojawiaja sie zbedne blyski niebieskiego

zoom 500%

image.png.e3c95f3f0eba34751c0ea8325d202d1f.png

 

3. kolejne podwójne przebarwienie

zoom 500%

image.png.09353adb0fb1b3dd6a7867d4004f7ea0.png

 

 

CCD Insopector dla losowych klatek R i B z pkt nr 3, wg mnie jest akceptowalnie.

image.png.978d6469d124d9b3ad872b9c76869fa3.png

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz inny punkt ostrości dla niebieskiego i czerwonego i któryś z nich ( pewnie czerwony) nie jest idealnie w punkt. To powoduje nawet przy minimalnym pochyleniu osi owalizację czerwonej gwiazdki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Weryfikowałeś ostrość maską Bahtinova?

Jaką metodą alignujesz klatki. Za czasów 80ED też miałem z tym duży problem. Sporo pomogła zmiana metody na Astrometryczną. Wprawdzie w tej metodzie proces wyrównywania trwa dłużej, bo każdy sub jest po kolei  "rozwiązywany", ale efekty są lepsze niż w Auto - star matching.

Od tamtej pory alignuję tylko przez Astrometric.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wypróbuj alignację z włączoną distortion correction w Pixie a składanie RGB w Maximie tak jak ja robię :) tylko wyłącz kalibrację i alignację przy składaniu.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alignacja subów w pixie troche pomogla.

Sprawdzilem surowe pliki B jest najwieksze i nie wiem czemu. Ponownie napisze ze krzywe ostrosci byly piękne!

 

Czy SGPro mzoe kaszanic ostrosc pomimo ladnych krzywych, a mzoe poprostu kanal B ma takie własciwości?

image.png.9d66a96cac9ae48472a0073ac2621835.png

 

Tak to wyglada po zlorzeniu koloru

image.png.a38bbf570c3811a0e5c91fb9a339f147.png

image.png.ebd273d7a4033fbcccb74a4e727ef636.png

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Tayson napisał:

Ponownie napisze ze krzywe ostrosci byly piękne!

No to może powinieneś odpuścić trochę z tą ostrością na kolorze bo tylko uwidaczniasz wady optyczne !

 

Tu masz spot diagram dla FSQ:

 

FSQ-106ED_SD.png

 

rozumiem że chciałbyś mieć gwiazdki idealne ale jest to ciężkie do zrealizowanie w sprzęcie amatorskim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dokładnie takie same efekty . Gwiazdy w B są największe. Efekt prawdopodobnie bierze się stąd, że korekcja optyki nie obejmuje bliskiego nadfioletu, który jest przepuszczany przez filtr B i rejestrowany przez matrycę. Aby temu zaradzić, niektórzy montują dodatkowy filtr IR/UV w torze optycznym , który obcina ultrafiolet i rzeczywiście gwiazdki są wtedy nieco mniejsze. Ja tak miałem swego czasu u siebie, ale potem zrezygnowałem z takiego rozwiązania.

Można poczytać trochę o tym tutaj : klik

Problem dotyczy nie tylko TSów , ale także i innych marek . Najmniej widać ten efekt oczywiście w topowych markach , takich jak Takahashi, , w FSQ 106 prawie go nie ma .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Duser napisał:

Mam dokładnie takie same efekty . Gwiazdy w B są największe. Efekt prawdopodobnie bierze się stąd, że korekcja optyki nie obejmuje bliskiego nadfioletu, który jest przepuszczany przez filtr B i rejestrowany przez matrycę. Aby temu zaradzić, niektórzy montują dodatkowy filtr IR/UV w torze optycznym , który obcina ultrafiolet i rzeczywiście gwiazdki są wtedy nieco mniejsze. Ja tak miałem swego czasu u siebie, ale potem zrezygnowałem z takiego rozwiązania.

Można poczytać trochę o tym tutaj : klik

 

Jak więc z tym walczysz? U mnie w sumie nie da rady przez to prawidłowo składać koloru. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że po zmianie koła filtrowego na ZWO ( wcześniej miałem SX-a) problem rozjechanych gwiazd w B zmniejszył się na tyle, że jest akceptowalny. U ciebie też zresztą nie ma tragedii . Obecnie nie stosuję żadnych metod walki z tym zjawiskiem.

Poza tym należy pamiętać, że niebieska składowa najłatwiej ulega dyfrakcji  w atmosferze i wystarczy już niewielki cirrus aby gwiazdy zamienić w puszyste placki. Na zlocie obserwowałem to zjawisko u Grzędziela - też miał rozdęty kanał B  , a przecież optykę ma markową, więc pewnie przez cirrusy.

Zresztą, można sobie poczytać o takich problemach w markowym przecież  TEC-u 140 : klik

Warto się przyjrzeć ostatniemu postowi :) . Tam widać, jak działa dodanie filtra UV

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Duser napisał:

Przyznam, że po zmianie koła filtrowego na ZWO ( wcześniej miałem SX-a) problem rozjechanych gwiazd w B zmniejszył się na tyle, że jest akceptowalny. U ciebie też zresztą nie ma tragedii . Obecnie nie stosuję żadnych metod walki z tym zjawiskiem.

Poza tym należy pamiętać, że niebieska składowa najłatwiej ulega dyfrakcji  w atmosferze i wystarczy już niewielki cirrus aby gwiazdy zamienić w puszyste placki. Na zlocie obserwowałem to zjawisko u Grzędziela - też miał rozdęty kanał B  , a przecież optykę ma markową, więc pewnie przez cirrusy.

Zresztą, można sobie poczytać o takich problemach w markowym przecież  TEC-u 140 : klik

Warto się przyjrzeć ostatniemu postowi :) . Tam widać, jak działa dodanie filtra UV

Wywołany do tablicy muszę potwierdzić. Z filtrami Baadera w CFF-ie mam to samo. A z filtrami Astrodona jest dobrze więc chyba Duser ma rację pisząc, że korekcja optyki nie obejmuje bliskiego nadfioletu. Pewnie Baadery go nie wycinają tak dobrze jak Astrodony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek, te większe gwiazdki w niebieskim to jest efekt aberracji chromatycznej optyki i tu nie poradzisz. Ale aby uniknać błędoów alignacji warto przenieść ten proces do Pixa, ja już parę lat temu się przekonałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, wessel napisał:

Tomek, te większe gwiazdki w niebieskim to jest efekt aberracji chromatycznej optyki i tu nie poradzisz. Ale aby uniknać błędoów alignacji warto przenieść ten proces do Pixa, ja już parę lat temu się przekonałem.

Podeślij mi proszę Maćku screena ze wszystkimi opcjami jakie trzeba ustawić w Pixie do stackowania. 

Alignacje znam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wessel
W dniu 29.04.2019 o 15:54, Tayson napisał:

Podeślij mi proszę Maćku screena ze wszystkimi opcjami jakie trzeba ustawić w Pixie do stackowania. 

Alignacje znam. 

Tomek, zależy co stackujesz i z jakiej kamery. Ja na przykład z STL używam mediany i sigma clipping ale już z FLI average i linear fit.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.