Skocz do zawartości

kolimacja GSO RC Ritchey-Chretien 8"


abo

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, _Spirit_ napisał:

Tutaj z rozlatanego wyciągu GSO. Tuba RC6 GCO. 

 

No tak, gwiazdki lekko zezowate i rozumiem że wtedy kupuję wyciąg.

U mnie gwiazdki jak naleśniki pijanego i przed inwestycją chciałbym to ograniczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda bo RC to ciężki temat ... dlatego właście zrezygnowałem z wymiany newtona na dokładnie tę samą tubę .... i to głównie przez kolimację (lub osiowośc) która jest nie do przejścia bez kosztów drugiej takiej tuby .... 

 

Prosty kolimator-laser by Ci pokazał  osiowośc kręcąc wyciągiem kropka by się ruszała delikatnie .... 

 

Ja co prawda w u siebie w newtonie to wybadalem w ten sposób i wyszło mi że faktycznie jak napisali jakie kolwiek obciążenie na wyciągu może powodować ugięcia

ale śmierdzi mi to że te gwiazdy nie pojechane są tylko w jednym kierunku ... lub też nie schodzą się do jednego punktu ... a powinny przy nie osiowości

Edytowane przez komprez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolimator laserowy do newtona mam, generalnie przy wyciągu nic się nie dzieje z ugięciem, natomiast osiowości było brak.

Ustawiłem oś wyciągu do lustra że wraca kropka na środek, ale jest jak na wcześniej zamieszczonym zdjęciu - nic nie pomogło.

I wydaje mi się że teraz osiowości do tuby (LG?) nie ma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budżetowe RCki w tym chyba ten GSO nie mają regulacji osiowości LG względem tubusa wyciągu. Trzeba to załatwić dodatkowym tilterem. Bez tego ani rusz się nie da

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, wessel napisał:

Budżetowe RCki w tym chyba ten GSO nie mają regulacji osiowości LG względem tubusa wyciągu. Trzeba to załatwić dodatkowym tilterem. Bez tego ani rusz się nie da

No to mnie powaliło teraz .... przepraszam za słownictwo ... co za gów*o ....dobrze że go nie kupowałem :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

No dobra, od czasu do czasu jak mi się nudzi walczę z moim RC. Spisałem go na straty.

Jeśli ktoś to jeszcze chce czytać... ;) :

 

Co oznacza określenie "od celi"? Od której płaszczyzny??

 

Po rozebraniu okazało się że lustro główne ma luzu... 5-10 mm na krawędzi, jak się ułoży. 

Teoretycznie jest przykręcone bafflem czy jak się ta rura nazywa, w środku jest plastikowa tulejka. Ale zespół się nie da skręcić na sztywno.

Wsadziłem jakiś oring pod baffla i się lustro nie rusza.

 

W sumie bezproblemowo jestem teraz w stanie skolimować go centrycznie, ale na ogniskową ni cholery.

W internecie brak jednoznacznych danych ogniskowej i backfocusa - nie wiadomo które prawdziwe, i oczywiście jedno do drugiego nie pasuje.

ogniskowe 1600, 1624, 1640mm

backfocus 238,1 "od celi" i 140,7 od wyciągu, nie podano ogniskowej - nie zgadza się jedno do drugiego.

 

Ogniskowa do backfocusa żadna nie pasuje, np. przy backfocusie 140,7 ogniskowa jest 1560mm

 

@wessel czy masz może ogniskową i backfocus poprawną? Czy tez kreciłeś wszystkim? :D

 

 

Edytowane przez abo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam już tego sprzętu od bardzo dawna. Co to znaczy kolimacja na ogniskową? Kolimacja to osiowe ustawienie wszystkich elementów optyki a ogniskowa wynika z dokładności wykonania optyki w stosunku do założonej. Nie znam pojęcia kolimacja ogniskowej.

Według mnie ogniskowa wynika z krzywizn luster , ale ja jestem praktykiem :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście masz rację, ogniskowa zależy od krzywizn luster ponieważ oba są niepłaskie. Nazwałem to błędnie kolimacją na ogniskową ;)

 

Czy masz jakiekolwiek oryginały klatek z tego teleskopu bez reduktora/flattenera? I jak masz czy użyczysz? :)

Potrzebuję z tych zdjęć rozdzielczość arcsec/px najlepiej z astrometry.net

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@abo: Jeśli możesz ustawić lustra centrycznie czyli osiowo to jest ok. Wartością ogniskowej nie przejmuj się. Odległość luster  ustawiasz tak aby była najlepsza jakość obrazu na osi. Ogniskowa nie musi zgadzać się idealnie z danymi producenta. Przesuniecie lustra wtórnego o 1mm najprawdopodobniej przesunie ognisko o 16 mm (zakładam, że mnożnik wtórnego to 4). Jest tylko jedna idealna odległość ale  zmiana jej o pojedyncze mm nie jest krytyczna. Więcej znajdziesz tutaj:

 

http://interferometer-tests.blogspot.com/2013/06/2542000-10-ritchey-chretien-gso.html

 

Zmiana odległości miedzy lustrami (poprzez przesuwanie lustra głównego) jest dość powszechnie stosowanym sposobem regulacji ostrości przez producentów teleskopów z ogniskiem Cassegraina (wszystkie SCT , Maki, Mewlony itd). Jak widać producenci nie przejmują się tym, że pogarsza to korekcję na osi optycznej. I najlepszym rozwiązaniem było by ustawienie luster w idealnej odległości oraz ogniskowanie za pomocą klasycznego wyciągu.

 

 

Edytowane przez Bocian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodajmy do tego ,że jedną z największych wad tego typu ostrzenia - przez przesuwanie lustra głównego - jest  kiwanie się lustra tzn. zmiana położenia jego osi optycznej podczas zmiany kierunku ostrzenia. W niższej klasy sprzęcie widać,jak obraz przemieszcza się po matrycy kamery w czasie ostrzenia. Jedyny sprzęt pozbawiony tej wady jaki miałem w łapach to był Mewlon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

No cóż... po latach ;) wyciągnąłem RC8 ze złomu. Skolimowałem jako tako i posłużył kilka miesięcy.

 

Ostatnio zakupiłem kolimator Howie Glatter i.. kolimacja RC stała się przyjemnością.

Całkowicie rozjechany teleskop kolimuje się maksymalnie 5 minut, więc w jeden wieczór można mu dokładnie ustawić ogniskową.

Bez tiltera RC8 robi co trzeba, oczywiście wymagający mogą dołożyć tilter, minimalnie wycentruje winietę, nic więcej.

 

1. Wsadzamy kolimator HG z okręgami do teleskopu,

2. Ustawiamy teleskop w poziomie na ścianę, odległość niezbyt istotna, ja stawiam tak 40cm, żeby ładnie było widać okręgi kolimatora, działamy w półmroku, to są okręgi odbite przez lustra.

3. Wykręcamy baffla (niech sobie leży w środku, to nie przeszkadza), po wykręceniu zobaczymy jeszcze jeden okrąg. Jakby go nie było korygujemy ilość przedłużek 90mm, Raczej nie będzie centryczny. To okręg bezpośredni z kolimatora na ścianę.

4. Kręcąc lustrami centrujemy dokładnie okręgi kolimatora między sobą i ile się uda zewnętrzny okrąg do wylotu rury - po prostu będzie rura część okręgu przesłaniać. Cały czas możemy sobie kolimator focuserem korygować, okręgi będą większe lub mniejsze.

5. NIE ZAPOMINAMY WKRĘCIĆ BAFFLA, szkoda lustra.

 

pstrykamy fotkę, plate solve, sprawdzamy ogniskową.

Ma być 1600mm, dokładnie.

6. Jeżeli nie, korygujemy ogniskową (wydłużamy o 5 mm zbliżając lustra o 0,5 mm) 

7. powtarzamy do skutku od pkt. 1.

 

Gdy mamy tilter możemy dokładniej ustawić koncentrycznie jeszcze oś optyczną do osi rury. Wtedy więcej roboty bo mamy 3 płaszczyzny do ustawienia.

 

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drobna uwaga: po zakupie nowego RC należy mocowanie lustra sprawdzić, moje było luźne na boki.

Nie ściskamy nakrętką tylko luzujemy 3 imbusy na obwodzie, odkręcamy nakrętkę, wsadzamy jakieś niehigroskopine podkładki na obwodzie (plastik), leciutko dokręcamy nakrętkę i potem imbusy.

Aktualnie RC mi się podoba ;)

 

Edytowane przez abo
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.