Skocz do zawartości

Guider do TS APO 130/910


seg

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Jaki guider (lunetka, nie OAG) nadaje się Waszym zdaniem do tytułowego teleskopu? W guiderze chciałbym wykorzystać ASI120MM. Kamera główna APO to ASI1600MM-C. Teleskop łącznie z reduktorem / flattenerem (0.75x) ma ogniskową wypadkową 682.5mm oraz F/5.25. Na jakiej zasadzie to dobrać? Nie guidowałem jeszcze i chciałbym się skupić tylko na sofcie (urlop nie trwa wiecznie). Mam też 65Q, chyba Antoni tym guidował, ale troche to waży.. Montaż, który posiadam to AZ-EQ6.

 

Dzięki!

Edytowane przez seg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najmniej stresu przyniesie Ci OAG. polecam stosowac tej samej firmy co kamera.

ograniczenia jakie ma wg mnie oag, to jedynie niemożnosc guidowania jasnych komet.

 

od ponad roku uzywam w oagu kmaere lodestar x2 i nie mam ŻADNYCH problemow. nigdy nie zabraklo gwiazdki w kadrze.

Przez dlugi czas, ok 2lat stosowalem szukaczoguider TS60/210mm+Atik Titan. Sprawdzal sie bardzo dobrze - rowniez zadnych zastrzen. Prowadzilem skalę ~2"/px).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OAG to ewentualna przyszłość. Teraz skupiam się na dobraniu odległości od korektora i płaszczyźnie pola. Posiadam guider z przerobionego szukacza 50mm + ASI120MM- rozumiem, że to nie wystarczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, seg napisał:

OAG to ewentualna przyszłość. Teraz skupiam się na dobraniu odległości od korektora i płaszczyźnie pola. Posiadam guider z przerobionego szukacza 50mm + ASI120MM- rozumiem, że to nie wystarczy?

A dlaczego miałby nie wystarczyć? Jeżeli będzie sztywno to będzie działał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz nie jestem w stanie znaleźć gdzie o tym czytałem - chodziło o stosunek ogniskowych - guidera względem teleskopu głównego.

Edytowane przez seg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Antoni napisał:

Ja w chwili obecnej używam szukacz ZWO 60/280 też z takim refraktorem sprawdza się znakomicie.

 https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... lunety=ZWO 

O widzisz, dziękuję! To 640g, a nie 2920g (TS APO 65Q z szyną). Której kamery z tym używasz?

Edytowane przez seg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Grzędziel napisał:

Ja do odrobinę większego APO 140 używam tego co Antoni i świetnie się sprawdza.

 

12 minut temu, Grzędziel napisał:

Tu ugięcie o mikron i gwiazdy masz pojechane.

A jak ze sztywnością focusera helikalnego? Czytam opinie w jednym ze sklepów w GB i ludzie narzekają na mocowanie focusera śrubami z tworzywa - czy jest to faktycznie problem?

Grzędziel, czy Ty również używasz ASI290?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Tayson napisał:

Szybko go wymieniłem na złączke o regulowanej długości z porządna blokadą

Oczywiście, gwint to zawsze lepsza opcja. Guider zaproponowany przez Antoniego i Grzędziela wpadł mi w oko :). W przypadku problemów zawsze można przerobić mocowanie focusera na gwint.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że temat samej lunetki mam już wyklarowany. Dziękuję Wam. Co do kamery jeżeli nie spisze mi sie ASI120MM, to pójdzie na giełdę i zastąpi ją ASI290MM. Zastanawiam się jeszcze nad tym o czym pisał Grzędziel - sztywnością mocowania. Mój szukacz 50mm zamontowany "na sucho" do 65Q w obejmach TS'a, na szynie Vixena ani drgnął - czy takie mocowanie wystarczy? Czy specjalnie mam kupować drugą szynę Losmandy na "plecki"? Trochę to jednak waży.

Edytowane przez seg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy coś oprócz gabarytów i ceny przemawia na korzyść wersji mini ASI290? Generalnie chyba wersja standardowa z USB 3.0 jest bardziej uniwersalnym wyborem. Jak uważacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.