Skocz do zawartości

M33 z Wrocławia


holeris

Rekomendowane odpowiedzi

Wynik wczorajszej sesji z Wrocławia. Wynik taki sobie należałoby dodać  :D
79 klatek po 3 minuty. Z filtrem IDAS LPS-D2. Crop, bez resize.

EDIT: aaa, jeszcze sprzęt. TS APO 102/714, korektor 0,8x, QHY168C.

 

Aberracja

Znów pojawia się aberracja. Nie wiem czy to przez filtr, źle ustawioną ostrość, słaby seeing czy jeszcze coś innego. A może mix tego wszystkiego. Gwiazdy mają halo i są duże. Moje ostanie zdjęcie NGC6992 nie miało tego problemu. I tu zwracam się do Was o pomoc. Co mogę robić lepiej, żeby wyeliminować ten błąd? To pytanie można zresztą zadać na końcu każdej sekcji.

 

Ostrość
Tym razem zrezygnowałem z maski bahtinova i ostrzyłem za pomocą "focus aid" w APT. Stosowałem czasy 2 oraz 4 sekundy. Unity gain, bin 1x1. Średnio jasne gwiazdy.
FWHM było strasznie niestabilne, więc posiłkowałem się metodą "na chłopskie oko" obserwując kształt gwiazd w powiększeniu.
No i wyszło nieostro. Nie wiem czy coś robię źle, czy był słaby seeing, czy to po prostu mała ilość materiału. Znów pytanie co mogę zrobić lepiej?

 

Kolor
Z powodu IDASa ciężko zapanować nad kolorem. Gwiazdy są zbyt niebieskie, choć to pewnie w dużej mierze wina aberracji, bo widać, że niektóre mają żółte środki i niebieskie obwódki.
Kolory są celowo niewyrównane, aby galaktyka miała niebieskawy odcień. Na pewno jeszcze wrócę do obróbki i będę eksperymentował.

Tak, wiem, że strasznie szumi :D Ewidentnie za mało materiału jak na Wrocław.

 

IDAS
Wrażenia z używania filtra mam póki co mieszane. 4h to może nie jakoś super dużo, choć spod ciemniejszego nieba, bez IDASa, byłoby pewnie dużo lepiej. Wydaje mi się, że to filtr typowo na balkon, ew. przydomowy ogródek, gdzie w każdej chwili można odpalić sesję jak jest pogoda i palić ten sam obiekt po 24h (tutaj ewidentnie widać, że się da: https://astropolis.pl/topic/65041-bortle-vs-delaa-10-czyli-miejska-m42-z-przyległościami/). Ja jeżdżę do znajomych na obrzeża Wrocławia i nie mam możliwości odpalać sesji podczas każdej dziury w chmurach. Chyba pozostaje ruszyć 4 litery za miasto, a z miasta tylko h-alpha.

 

 

Jakby się ktoś chciał pobawić, to tu jest stack: https://drive.google.com/drive/folders/1GdzZQIGsMeORQdjv3gZP67RU1WPoilKq

 

M33_v1.1_8bit.thumb.png.9ca1614898205cb54b9ac177f9d61e9e.png

EDIT: dorzucam, jeszcze jedną wersję. Zupełnie inaczej mi te zdjęcia wyglądają jako TIF w Photoshopie, niż po konwersji do JPG. Poprzednie zdjęcie dałem jako 8bit PNG (nie wiem dlaczego, ale strona nie chciała przyjąć nie 8-bit), a to teraz jako JPG (tu jest największa różnica w kolorach w stosunku do tego co w PS).

M33_v0.thumb.jpg.b61c9862bd18a927451d96b281b9025f.jpg

Edytowane przez holeris
  • Lubię 3
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga wersja o niebo lepsza. 

Duże LP i dublet ED z kolorową matrycą, zdecydowanie utrudnia pracę. Ciemnego nieba potrzebujesz. Materiału masz już trochę 79x180s, ale w takiej konfiguracji nieba i sprzętu przydało by się, trzy razy tyle. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tę drugą skleciłem na szybkiego w nocy, a w zasadzie nad ranem - tuż po sesji.

Ta pierwsza powstała dzisiaj, tuż przed wpisem na forum. Jak tak na nią teraz patrzę, to wypadek przy pracy.

Więc tak na prawdę pierwsza jest druga, a druga jest pierwsza :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, holeris napisał:

Jakby się ktoś chciał pobawić

Pobawiłem się niestety przez zdalną sesję TeamViewer`a. Nie byłem w stanie dokładnie określić poziomu szumu. Momentami wszystko było pikselozą + utrata kolorów. Wszystko oparłem na histogramie i intuicji.

 

m33_holeris.jpg

Edytowane przez _Spirit_
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Tayson napisał:

@holeris dlaczego na sile dazysz do kolorystyki ktora gdzies zobaczyes? Dlaczego uwazasz ze ona jest sluszna?

@_Spirit_ dlaczego nie ctrl+alt+shift+w z zaznaczonymi boskami w sekcji przestrzen kolorow?

A dlaczego by nie?! Dlaczego uważasz, że uważam, że "ona" jest słuszna? Dążyłem do wersji, która mi się podoba, a nie dlatego, że uważam, że coś jest bardziej lub mniej słuszne.

9 godzin temu, _Spirit_ napisał:

Pobawiłem się niestety przez zdalną sesję TeamViewer`a. Nie byłem w stanie dokładnie określić poziomu szumu. Momentami wszystko było pikselozą + utrata kolorów. Wszystko oparłem na histogramie i intuicji.

Super wyszło. Właśnie mniej więcej coś takiego chodzi mi po głowie. Wielki dzięki! Bardzo mi pomaga jak ktoś doświadczony weźmie się za mój materiał. Dzięki temu widzę potencjał jaki tkwi w danym materiale.

Jako, że regularnie udzielasz się w moich tematach i ostatnio radziłeś jak ustawiać ostrość, stąd pytanie: Jak oceniasz ostrość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, holeris napisał:

Jak oceniasz ostrość?

Hmm. Na moje odczucie brakuje małego tryknięcia. W centrum m33 widać struktury ale gwiazdki jakieś dziwne. Może to od reduktora? Aberracja też jest którą usuwałem w Camera Raw. Wydaje mi się że można jeszcze lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Wojsa napisał:

używam czasem uhc baadera skoro masz takie efekty to chyba między naszymi filtrami zieje otchłań:) możesz wrzucić 1 klatkę surową? jestem ciekaw jak wygląda

Bardzo proszę: https://drive.google.com/open?id=1g6PPEscv68UBRxUSR4O8NQgmQxVIZrkG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ Wam to fajnie wychodzi! Ćwiczyć, ćwiczyć, jeszcze raz ćwiczyć. Na pewno będę tu umieszczał moje kolejne próby.

Jak to robicie, że w środku jest taki fajny czerwony? Manipulacja osobno krzywymi kolorów? Czy jakaś kalibracja? Excalibratorem, tak? Da radę to zastosować w PS, czy tylko Pix (którego nie mam)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tayson napisał:

Użyłem wszystkiego co napisałeś. 

Jak tutaj zastosować excalibratora? Surowe zdjęcie ma za mało gwiazd, a w poradniku jest napisane, żeby nie rozciągać.

EDIT: widzę, że można zmieniać min max magnitude. Rozumiem, że kalibrację wykonuje się jako pierwszy krok obróbki?

Edytowane przez holeris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.