Skocz do zawartości

Pomoc w dobraniu okularu planetarnego


skrzypas

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chciałbym dobrać do teleskopu 200/1200 jakiś niedrogi okular nadający się do obserwacji planet. Z tego co przeglądałem na kilku wątkach forum, to powodzeniem cieszy się ortoskop 6mm. Z drugiej jednak strony ktoś gdzieś pisze, że powiększenie 200x to stanowczo za mało a optymalne jest 300-350x. Jaki okular w związku z tym byście mi doradzili? Czy może lepiej np. Omni 4mm?

 

Acha, dodam tylko że mam już 10mm Plossla.

Pozdr.

Edytowane przez skrzypas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

200x to zdecydowanie za mało dla 200mm teleskopu. Wiem bo mam 9mm ortoskop, który wprawdzie daje dobre obrazy ale przy 225x szczegóły są zbyt drobne.

Jeśli Twój teleskop ma dobrą optykę to optymalne będzie między 280x a 320x a czasem i więcej.

Do polanet potrzebujesz dobrego, wygodnego okularu z przyzwoitym ER. . Ortoskopy odpadają ze względu na mały ER a barlowa do planet odradzam bo powoduje spadek kontrastu.

Odpadają również tanie szetokokontne okulary jak W70 bo podobno nie są dość ostre (choć sam nigdy nie sprawdzałem)!

Radziłbym jakiegoś lantana ok. 4mm.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym posłuchał Janusza. Tym bardziej, że ta Synta jest chyba na Dobsonie, co powoduje, że

powery rzędu 300x będą mało komfortowe w używaniu. Poza tym przez większość nocy w roku

i tak obraz przy 200x będzie ładniejszy niż przy 300x.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobór okularu to zawsze tylemat typu "za i przeciw"

Jeśli obserwujesz w mieście, gdzie atmosfera jest turbulentna, duże powiększenie nie da ci ŻADNYCH zysków - dostaniesz duży, ale nieczytelny obraz planety.

Jeśli szukasz teniego okularu do planet i masz jednosześnie na uwadze rozsądne odsunięcie źrenicy, polecam Celestrona X-Cella 5 mm. Mimo, że to "Chińczyk" to stosunkowo dobry zakup: 55 stopni pole i 20 mm eye relief.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

300-350x użyjesz może ze dwa razy do roku w teleskopie klasy 200mm przy idealnym seeingu a 200x będziesz używał na codzień (raczej na co noc <_<B)

 

 

Janusz dwa razy - ale z ciebie optymista :Beer: U mnie to może raz w tamtym roku była pogoda jak żyleta ,a tak to :kupa:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Święta prawda! na kiepski seeing jaki zazwyczaj mamy 200x starczy aż natto.

 

Ale jak już się trafi pogoda na 350x to szkoda byłoby nie zobaczyć tego co mozna byłoby zobaczyć przy 350x. Przy 200x nigdy nie wykorzystasz pełnych możliwości teleskopu.

 

Lepiej być przygotowanym na bardzo dobre warunki nawet jeśli rzadko się trafiają, stąd moja rada: 4mm i nie więcej.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Mizar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W/g mnie powiększenie do 100x to pierwszy krok , drugi do 220x , trzeci to pow. 300 . Uzyskane obrazy w tych 3 kalsach powiekszeń to są inne bajki . Jak masz możliwość mieć 300 i więcej to nie rezygnuj z niej , choć tylko czasami możesz z niej skorzystać . Moze okular ortoskopowy 4 mm . Jest trochę uciążliwy - małe LER , małe pole widzenia . Ale ... .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. No więc ogniskową sobie już mniej więcej poukładałem - na początek 5-6 mm. Teraz który model? Jestem studentem i na lantana mnie nie stać :D Jak na razie wacham się między X-Cel 5mm, a Ortoskopem 6mm. Który byście polecili z tych dwóch, albo z innych podobnych cenowo?

 

Acha jeszcze glupie pytanie (nie śmiać się): Czy 1-1/4" to to samo co 1,25" ?

Edytowane przez skrzypas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Oczywiście to jest to samo tylko w innej notacji a do planetek jednak zdecydowanie polecam Ortoskopa, ma kontrast nie do pobicia przy swojej geenialnie prostej konstrukcji :Salut:

 

O powerach ponad 250x na Dobsonie od razu zapomnij bo to tylko udręka z ciągłego naprowadzania obiektu i kilka sekund obserwacji zanim planeta zejdzie z pola widzenia :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy ten sam sprzęt w Jeziorach i zdecydowanie polecam Antaresa 6mm Ortho. Dostajesz power 200x a Saturna masz w detalu pięknego, ostrego jak brzytwa przy dobrym seeingu. Powiem szczerze że seeing na 200x mamy prawie przy każdych obserwacjach w Jeziorach.

Niedawno do naszej stajni dołączył TeleVue Pl 8mm jako uzupełnienie ortho dla powiększenia 150x i powiem szczerze jakością dawanych obrazów nie ustępuje ortho, a na detalach globu nawet przewyższa! Znakomity mały wymiatacz! Do niego jak przyładujesz barlowa x2 to masz 300x i planetki Twoje...

...ale na początek polecam docelowy okular do planet - 6mm Antares Ortho! Brać!

Zresztą wyższe power niż 200 na Dobsach to tylko chwilka radochy... B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Ci się dziwię. Ja mam Megreza na dość stabilnej głowicy forograficznej klasy Manfrotto 141RC.

Uzywam go z lantanem Vixena 4mm, co daje mi powiększenie 120x i nie wyobrażam sobie, żeby żyłować

więcej. A Ty mówisz, coś o ponad 200x... Może ja za leniwy jestem i komfort mi się na oczy rzucił...

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mój podstawowy okular to lantan zoom z nakręconym barlowem soligora. daje to max 1540mm x ~1,5/8mm = 288x i trzymam się przeważnie miedzy 12-8mm czyli w 200-300x. Poniżej jak dla mnie jest za jasno za mało i nic nie widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.