Skocz do zawartości
  • 0

Okulary-pomoc


Tom12

Pytanie

Cześć, w zeszłym roku kupiłem skywatchera 200/1000. Zanim przyjdzie wiosna i lato chciałbym dokupić jakieś lepsze okulary, dlatego mam parę pytań. Z góry mówię, że jestem początkujący, więc pytania mogą wydać się głupie :) 

1. To pytanie bardziej ogólne: Co byście polecili? Może jakieś konkretne modele, albo na co warto zwrócić uwagę?

2. Nowe czy używane? Czy używane, ale zachowane w dobrym stanie mogą być pod jakimś względem gorsze od nowych?

3. Myślałem nad zakupem okularów z serii Baader Hyperion, jednak na jednym anglojęzycznym forum znalazłem informację, że mogą one być nieodpowiednie do światłosiły mojego teleskopu. Od czego zależy czy dany okular nadaje się do danej światłosiły?

 

Z góry dzięki za odpowiedź i pomoc.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Masz światłosiłę F5, taką jak ja. To potężny stożek światła i aby go dobrze skorygować, czyli uzyskać obraz z jak najmniejszym wadami typu koma, aberracje czy zniekształcenia prostolinijne, dystorsję itd. potrzeba dobrej jakości soczewek, powłok a to kosztowne. Mówiąc krótko im droższy okular tym korekcja wad lepsza, choć żaden nie jest idealny:neat:

Twój teleskop to antena. Kupujesz do niego telewizor na którym będziesz oglądał ulubiony film. Może to być ruski Rubin za 100 z bazaru albo 50" plazma za kilka tysi:D. W obu przypadkach da się oglądać. 

To tak żartobliwie:emotion-5:

Tak jak napisał kolega, 

ES 82° i Baader Morpheus, te dwa typy możesz śmiało kupić docelowo. 

Morfeusze są wygodniejsze ale ESy trochę tańsze. 

Używane będą tak samo dobre, chyba że ktoś celowo wiśnie Ci uszkodzony czy wadliwy. 

Pozdrawiam. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wielkie dzięki za pomoc i wytłumaczenie tematu.
A jakie długości okularów byście polecili?
Myślałem nad 14mm i 24mm. Nada się? Nowy 24mm kosztuje 1000 zł, więc nie chciałbym wywalić tyle pieniędzy na coś może być nie potrzebne.
Wiem, że mój teleskop nie jest przeznaczony do obserwacji planet, ale w trakcie tegorocznych opozycji chciałbym na nie rzucić okiem ;) Widziałem, że w podobnych tematach często polecane są okulary Vixen. https://www.astroshop.pl/okulary/vixen-okular-slv-5mm-1-25-/p,11173#tab_bar_1_select
Coś takiego będzie odpowiednie do mojego teleskopu?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 minut temu, Tom12 napisał:

Wielkie dzięki za pomoc i wytłumaczenie tematu.
A jakie długości okularów byście polecili?
Myślałem nad 14mm i 24mm. Nada się? Nowy 24mm kosztuje 1000 zł, więc nie chciałbym wywalić tyle pieniędzy na coś może być nie potrzebne.
Wiem, że mój teleskop nie jest przeznaczony do obserwacji planet, ale w trakcie tegorocznych opozycji chciałbym na nie rzucić okiem ;) Widziałem, że w podobnych tematach często polecane są okulary Vixen. https://www.astroshop.pl/okulary/vixen-okular-slv-5mm-1-25-/p,11173#tab_bar_1_select
Coś takiego będzie odpowiednie do mojego teleskopu?
 

Jak to nie jest do planet??? 

Ja oglądam i nie narzekam :D

Weź tego SLV śmiało ale polecam 6mm. 

Mówią że najlepszy z serii. Mam i jest świetny. 

Z tym że 5mm da Ci 200× a 6mm 160×

Edytowane przez Mariusz Psut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Mariusz Psut napisał:

Jak to nie jest do planet??? 

Ja oglądam i nie narzekam :D

Weź tego SLV śmiało ale polecam 6mm. 

Mówią że najlepszy z serii. Mam i jest świetny. 

Z tym że 5mm da Ci 200× a 6mm 160×

Wielkie dzięki za pomoc. Teraz tylko muszę upolować jakiegoś na giełdzie:D
A co do tych ESów do DSów to 14mm i 24mm będą dobre? Troch przeraża mnie wydatek 1000zł na jeden okular, ale jak trzeba, to trzeba :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 23.02.2020 o 19:02, Pomidor napisał:

Okulary zoom 8mm - 24mm to jest dobry wybór 

Nie pisz pierdół bo ktoś wyda 900zł kierując się twoją opinią. 

Zoom Baadera jest dobry ze względu na kilka ogniskowych w jednym okularze ale nic więcej a początek wystarczy ale kitowce. Tak jak kitowce. Szybko przestanie cieszyć. Raz że korekcja wad w F5 będzie kiepska a dwa że przy 24mm ten zoomik ma pole 50°. To dziurka od klucza. Za tą kwotę znajdą się dwa używane ESy.,które dadzą lepsze widoki. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 23.02.2020 o 19:02, Pomidor napisał:

Okulary zoom 8mm - 24mm to jest dobry wybór 

Mam to szkło. Do Maka, SCT czy małego refraktora zoom Baadera byłby bardzo dobrym wyborem. Ale na pewno nie do dużego, światłosilnego Newtona  f/5, w którym będą wychodzić wszelkie wady optyczne tego okularu. Natomiast takiego Newtona kiedyś miałem i według mnie oprócz okularów z przedziałów 6 - 8mm, 13-17mm i  24-30mm, absolutną podstawą jest również dokupienie dobrego filtra księżycowego, ponieważ w teleskopie o tych parametrach Księżyc już bardzo mocno  daje po oczach. Osobiście polecam filtr polaryzacyjny Oriona.  

Edytowane przez lumen
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, lumen napisał:

absolutną podstawą jest również dokupienie dobrego filtra księżycowego, ponieważ w teleskopie o tych parametrach Księżyc już bardzo mocno  daje po oczach. Osobiście polecam filtr polaryzacyjny Oriona.  

Słusznie, filtr jest konieczny, dobrze że o tym przypomniałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.