Skocz do zawartości

NGC 2841 - Galaktyka "Oko Tygrysa"


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

5 minut temu, mirekk napisał:

Zdjęcie cud. Pytanie techniczne. Ile miejsca taki materiał zajmuje na dysku? Bo nie wiem jaki sprzęt szykować żeby robić takie zdjęcia. 

Sam materiał zajmuje około 20-30GB (przy mojej kamerze o rozdzielczości 6MPix)

Ale żeby to swobodnie obrabiać to trzeba co najmniej 100-150 GB 

Ja mam obecnie 3 dyski po 2TB każdy :P

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Lukasz83 napisał:

Newton 350/1400 na EQ6 +ASI 178MM-C

L: 1500 x 8s (gain 82%)

RGB: 500 x 8s (gain 82%) na kanał

No tak, z taką aperturą można próbować z ekspozycją 8 s. A skala pozwala wydobyć szczegół. Ten szczegół w galaktyce wyszedł znacznie lepiej niż gwiazdy. I ten galaktyki wraz z kolorystyką budzą u mnie pewien podziw i szacunek dla tej pracy. :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, MaciejW napisał:

Jak określasz seeing w trakcie sesji?

Na oko :) Jak gwiazdy są zwarte i punktowe to robię luminancję, jak się rozmywają w placki to palę RGB. Jutro wrzucę coś dla porównania i pokazania o co mi chodzi.

 

55 minut temu, diver napisał:

No tak, z taką aperturą można próbować z ekspozycją 8 s. A skala pozwala wydobyć szczegół. Ten szczegół w galaktyce wyszedł znacznie lepiej niż gwiazdy. I ten galaktyki wraz z kolorystyką budzą u mnie pewien podziw i szacunek dla tej pracy. :)

W tej skali i przy tej technice (wysokie gainy) gwiazdy nie będą nigdy takie jak przy długich czasach. Zresztą wyobraź sobie jakie by były (w tej skali) przy naświetlaniu 2-3 minuty przy gainie równym 0.

Rozlane 2-3 razy bardziej. Seeing przy takiej skali nie wybacza długich czasów. No chyba że na Atacamie lub gdzieś w Teksasie ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, MaciejW napisał:

Jak określasz seeing w trakcie sesji?

Poniżej porównanie jednej klatki tytułowego obiektu - seeing słaby vs przyzwoity (ale ciągle nie brzytwa). Taki przyzwoity seeing trafia się relatywnie często. Problem w tym, że nie trwa całą noc. Dlatego często żongluję kanałami i naświetlam L lub RGB w zależności od stopnia rozlania gwiazd. Jak jest dobrze lub super to jedziemy z luminancją, jak średnio to G i B, a jak słabo to R bo ten kanał relatywnie najlepiej radzi sobie w słabym seeingu. 

 

Generalnie to widać na oko w trakcie sesji. Jak już się zrobiło w życiu kilka zdjęć i zna się swój sprzęt to łatwo określić kiedy gwiazda jest zwarta a kiedy rozlana :)

 

646181581_Beztytuu2.thumb.jpg.38c38e82b657100b869509bac374db12.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.