Skocz do zawartości

Teleskopy Ritchey-Chretien


Jan Astralbreeze

Rekomendowane odpowiedzi

Okej, za kilka miesięcy kiedy pojawią się u mnie środki, planowałem uzbroić się w sprzęt umożliwiający robienie zdjęć DS-om, już wczesniej założyłem temat gdzie były różne pomysły i po przemyśleniu sprawy doszedłem do wniosku że nie chcę mieć więcej niż 1 jeden teleskop naraz,(chodzi o sytuację żeby dokupić jakiś mały APO tylko do zdjęć z kamerą) ale albo:

1. Uprzeć się na platformę paralaktyczną dla mojego dobsona przy którym chciałbym zostać + kamera

2. Za jakiś czas wymienić ten teleskop na inny przy okazji nie przesiadając się na coś z mniejszymi parametrami + montaż paralaktyczny + kamera 

Mam na myśli teleskopy systemu Ritchey-Chretien, trochę poczytałem i część właścicieli skarży się na problemy z kolimacją, stąd moje pytanie czy to prawda, i czy korekcja kolimacji dla tych teleskopów jest rzeczywiście taka trudna?

Sprzęt który mam na myśli to : Tuba GSO RC Ritchey-Chretien 8" 200/1600 f/8 OTA M-LRS  https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_287&products_id=2753&lunety=Tuba GSO RC Ritchey Chretien 8 200 1600 f 8 OTA M LRS   

i montaż Montaż Bresser EXOS-2 (EQ-5)    https://teleskopy.pl/Montaż-Bresser-EXOS-2-(EQ-5)-teleskopy-1859.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdym katadioptryku występuje problem kolimacji a im więcej stopni swobody tym trudniej to zrobić ale i rezultaty będą lepsze. Np SkyWatcher w swoich Makach nie daje możliwości kolimacji lusterka wtórnego więc całą kolimację robisz lustrem głównym. Jest szybciej, ale jeśli tubus jest lekko krzywy (mówimy o ułamkach mm) to idealnej kolimacji NIGDY nie osiągniesz. Dla odmiany rosyjski Intes pozwalał kolimować oboma lustrami, pracy było dużo więcej ale i obrazy lepsze. W praktyce - jeśli zrozumiesz idee kolimacji i będziesz chciciał to ograrnąć, nie powinno to być barierą przed zakupem teleskopu.

Uważam też, że EQ-5 może okazać się za słaby do precyzyjnego pociągnięcia tego RC z osprzętem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Mi się wydaje że 8" RC w cenie 2,5 K PLN - to nie jest dobry pomysł. Chyba, że wydasz drugie tyle na porządny kolimator np. taki Howie Glatter. 

Osobiście nie widziałem nikogo na forum kto by z tanimi RC cokolwiek dobrego osiągnął. Ale oczywiście to hobby to swego rodzaju zabawia, więc...

I tak jak napisał Marcin EQ-5 na 1600 ogniskowej (nie wiem czym będziesz chciał zrobić zdjęcia, wiec jaką to da skalę), to ciut za dużo.

pk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najpierw uzbieraj i kup montaż. To co proponujesz to nie jest sprzęt do astrofoto, a już na pewno nie dla tak ciężkiego sprzętu i takiej ogniskowej. Zacznij od CEM25 jako minimum, najlepiej uzbieraj na coś klasy EQ6 R lub CEM60. I dopiero wtedy kupuj teleskop, Jak możesz sobie pozwolić na wszystko na raz, ale to jest minimum od którego trzeba zacząć tę zabawę. Albo jak chcesz tanio, to weź - jeśli masz DSLR - podpinaj jasne stałki i wsadź to ma sky guidera za dwa koła. Inaczej wyrzucisz w błoto masę pieniędzy a nic z tego nie będziesz miał poza gigantyczną frustracją.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.