Skocz do zawartości

Obiektyw 200mm bez prowadzenia.


AnkaSkakanka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,mam takie pytanie,mianowicie nabyłam okazjonalnie obiektyw Jupiter 200mm i tak się zastanawiam czy mogłabym nim już coś ustrzelić?niestety na razie dalej nie mam montażu bo cały czas zastanawiam się co kupić i czekam na jakąś dobrą okazję ale korci mnie już strasznie wykorzystać ten obiektyw.Zdaje sobie sprawę że czas naświetlania będzie bardzo ograniczony,ale może zbierając dużo zdjęć i stackujac coś by z tego wyszło?tylko w co celować?proszę podsunie mi jakiś obiekt,mgławice,galaktykę,gromadę...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 200mm można maksymalnie ok. 1s naświetlania robić na statywie, żeby gwiazdy były punktowe. Nastawiając dużą czułość i robiąc odpowiednio wiele klatek, żeby zredukować szumy można sporo uchwycić.

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy ogniskowej 200mm według reguły 600 powinnaś móc naświetlać zdjęcia ok. 3s , aby gwiazdy były punktowe, ale to też zależy. Jeżeli wychodzi poruszone to zmniejszasz czas. Warto dociążyć statyw workiem z kamieniami.
Zapoznaj się z tym na początek :

http://nightscapes.pl/blog/fotografia-gwiazd/

 

oraz z tym wątkiem. Masz tutaj kilkadziesiąt stron ze zdjęciami, opisami jak powstawało zdjęcie itp. Myślę, że jak prze niego przebrniesz, wiele powinno się wyjaśnić.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Winter napisał:

Przy ogniskowej 200mm według reguły 600 powinnaś móc naświetlać zdjęcia ok. 3s , aby gwiazdy były punktowe

Z tego co pamiętam z innego wątku @AnkaSkakanka używa Canona 2000D więc te 3 sekundy jeszcze trzeba podzielić przez 1,5 ;)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomnijcie o zasadzie 600 czy 500, pną była używana do kliszy. Do matryc należy stosować metodę NPF, której wynik jest uzależniony również od rozmiaru elementu matrycy. 
 

(35 x aperture + 30 x pixel pitch) ÷ focal length = shutter speed in seconds. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Paether napisał:

Z tego co pamiętam z innego wątku @AnkaSkakanka używa Canona 2000D więc te 3 sekundy jeszcze trzeba podzielić przez 1,5 ;)

No ja tak to liczę;obiektyw razy 1,5 wychodzi 300 ,później dla pewności stosuje regułę 500 czyli wychodzi z tego trochę ponad 1 sek.troche mało;(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że ta reguła ma swoje wady ale do wstępnej oceny na ile możemy sobie pozwolić jest dobra. Zakładam, że użytkownik aparatu jest w stanie wywnioskować, że jeżeli wychodzą poruszone gwiazdki to zmniejsza czas. lub lepiej stabilizuje statyw. @AnkaSkakanka przeglądnij wątek fotografii statywowej. Po lekturze odpalasz Stellarium i wybierasz obiekty które są dostępne z twojej lokalizacji i jedziesz z tematem. Jeżeli jesteś z okolic Tarnowa/małopolskie to mogę pomóc w terenie.

Edytowane przez Winter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, AnkaSkakanka napisał:

czyli wychodzi z tego trochę ponad 1 sek.troche mało;(

Popatrz na to trochę inaczej.

Przy ekspozycjach 1-sekundowych; przy ISO 1600 i przysłonie f/4 jesteś w stanie zarejestrować gwiazdki 9,5-10mag a to już naprawdę sporo. Spróbuj sfotografować w ten sposób np. Plejady - sama się zdziwisz, gdy przez sekundę zarejestruje się kilkadziesiąt gwiazd z tej gromady a po zestackowaniu kilkudziesięciu ekspozycji 1-sekundowych zacznie delikatnie "wychodzić" z tła zarys mgławicy Merope.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Frajdą może też być polowanie na planetoidy. Wiadomo, tutaj nie uzyskasz pięknych obrazów do chwalenia się przed ludźmi. Ja na przykład sobie cenię takie trofea - fotograficzne uchwycenie jakiegoś obiektu, choćby to była mała, niewyraźna plamka.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można ustrzelić wiele pięknych obiektów! :D Przykłady na zachętę: 

 

andromeda.jpg.e8ddc170fcd3570548a254fa1b64a456.jpgorion.jpg.4b7da7f27b31cc485055ecc04ae84748.jpg

trojkata.jpg.68675db54d7961e5717f5adb9ef86076.jpgBodego.jpg.2151ca54a58ea139a200e24c2123b1e9.jpg

plejady.jpg.604cbabdf9a2a0d5f3e94c894505ba08.jpg

 

Wszystko zrobione obiektywem 200 mm, ze statywu bez prowadzenia.

Zdecydowanie najłatwiejsze obiekty to Andromeda i Orion, ale niestety na niebie są dostępne jesienią i zimą.

Teraz wiosną dobrze widoczne są galaktyki: Bodego i Wiatraczek w Wielkiej Niedźwiedzicy.

Ogólnie to polecam obrotową mapę nieba i sprawdzić, jaki duży obiekt na w danej godzinie blisko zenitu i gwiazdy Polarnej.

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Tomek_Wlkp napisał:

Można ustrzelić wiele pięknych obiektów! :D Przykłady na zachętę: 

 

andromeda.jpg.e8ddc170fcd3570548a254fa1b64a456.jpgorion.jpg.4b7da7f27b31cc485055ecc04ae84748.jpg

trojkata.jpg.68675db54d7961e5717f5adb9ef86076.jpgBodego.jpg.2151ca54a58ea139a200e24c2123b1e9.jpg

plejady.jpg.604cbabdf9a2a0d5f3e94c894505ba08.jpg

 

Wszystko zrobione obiektywem 200 mm, ze statywu bez prowadzenia.

Zdecydowanie najłatwiejsze obiekty to Andromeda i Orion, ale niestety na niebie są dostępne jesienią i zimą.

Teraz wiosną dobrze widoczne są galaktyki: Bodego i Wiatraczek w Wielkiej Niedźwiedzicy.

Ogólnie to polecam obrotową mapę nieba i sprawdzić, jaki duży obiekt na w danej godzinie blisko zenitu i gwiazdy Polarnej.

 

Wow!!!piękne zdjęcia...ja to się nawet nie nastawiam że coś takiego mi wyjdzie w najbliższym czasie;)dopiero raczkuje i próbuje,ale spróbuję może z tą galaktyka Bodego .A mógłbyś doradzić jak ustawić aparat?ISO 1600 wystarczy?niestety przy wyższym zauważam już spory szum...i czy mogę pociągnąć trochę więcej niż 1 sek?ile tych zdjęć zrobić żeby to później zestakowac i coś tam dostrzec?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im więcej klatek tym lepiej. Szum jest odwrotnie proporcjonalny do kwadratu liczby klatek, np. dwa razy niższy szum uzyskasz robiąc cztery razy więcej klatek. Teoretycznie, po złożeniu 16 klatek zrobionych na ISO 6400 uzyskasz szum mniej więcej taki jak na pojedynczej klatce ISO 1600. Przy jednosekundowych klatkach nic nie stoi na przeszkodzie, by robić ich naprawdę dużo. Sama musisz poeksperymentować na jakiej czułości działać. Nie bój się iść w wyższe czułości, ale to już zależy od tego co chcesz uchwycić - dla "trofeów", czyli samego faktu uchwycenia obiektu, spokojnie można iść w wysokie wartości.

Bardzo ważna rzecz: zdalne uruchamianie migawki, nigdy ręczne bezpośrednio na korpusie aparatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas naświetlania ustaw zdecydowanie dłuższy niż 1 sekunda :icon_exclaim:

Ja robiłem z czasem 4 s, a myślę nawet 5 s. będzie dobry. Czas migawki precyzyjnie obliczysz na stronie https://www.lonelyspeck.com/advanced-astrophotography-shutter-time-calculator/

 

 

Co do czułości, to wydaje mi się, że ustawienie nie ma większego znaczenia, potem i tak obrobisz zdjęcie w programie graficznym, zwiększysz kontrast itp. Przy ISO 1600 galaktyka Bodego będzie już raczej widoczna na pojedynczej klatce (tzn. samo jądro, rozmyte z dużym szumem i bez struktur). Ewentualnie zwiększ do 3200, żeby było widać na wyświetlaczu aparatu (będziesz wiedziała, że dobrze wycelowałaś).

 

Ile zdjęć potrzeba by coś dostrzec? Zależy od tego, czy masz ciemne niebo. Na wsi to pewnie starczy kilka klatek, a ja w centrum Poznania robię 300 zdjęć, żeby pokazały się struktury (ramiona) galaktyki. Zajrzyj tu: https://astropolis.pl/topic/28505-fotografia-statywowa/?do=findComment&comment=815056

 

Zdalne uruchamianie migawki oczywiście konieczne, a jeszcze lepiej mieć interwałometr (niektóre aparaty mają wbudowaną funkcję). Ustawiasz np. 100 zdjęć 5-sekundowych co 6 sekund. Ewentualnie na początek możesz użyć samowyzwalacza 2 sekundy i pstrykać ręcznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, AnkaSkakanka napisał:

Witam serdecznie,mam takie pytanie,mianowicie nabyłam okazjonalnie obiektyw Jupiter 200mm i tak się zastanawiam czy mogłabym nim już coś ustrzelić?niestety na razie dalej nie mam montażu bo cały czas zastanawiam się co kupić i czekam na jakąś dobrą okazję ale korci mnie już strasznie wykorzystać ten obiektyw.Zdaje sobie sprawę że czas naświetlania będzie bardzo ograniczony,ale może zbierając dużo zdjęć i stackujac coś by z tego wyszło?tylko w co celować?proszę podsunie mi jakiś obiekt,mgławice,galaktykę,gromadę...

Pozdrawiam

Tu masz parę obiektów - fotografowanych ze statywu i bez prowadzenia za ruchem nieba, tylko używałem dwóch różnych obiektywów Pentax 4 /300 i  Pentax 2,8/135.  Opisy pod zdjęciami.

 

http://odziwo.pl/index.php?/category/1059

 

No i ważne jest to, żeby mieć ciemne niebo.

Edytowane przez Krakus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Tomek_Wlkp napisał:

Czas naświetlania ustaw zdecydowanie dłuższy niż 1 sekunda :icon_exclaim:

Ja robiłem z czasem 4 s, a myślę nawet 5 s. będzie dobry. Czas migawki precyzyjnie obliczysz na stronie https://www.lonelyspeck.com/advanced-astrophotography-shutter-time-calculator/

 

 

Co do czułości, to wydaje mi się, że ustawienie nie ma większego znaczenia, potem i tak obrobisz zdjęcie w programie graficznym, zwiększysz kontrast itp. Przy ISO 1600 galaktyka Bodego będzie już raczej widoczna na pojedynczej klatce (tzn. samo jądro, rozmyte z dużym szumem i bez struktur). Ewentualnie zwiększ do 3200, żeby było widać na wyświetlaczu aparatu (będziesz wiedziała, że dobrze wycelowałaś).

 

Ile zdjęć potrzeba by coś dostrzec? Zależy od tego, czy masz ciemne niebo. Na wsi to pewnie starczy kilka klatek, a ja w centrum Poznania robię 300 zdjęć, żeby pokazały się struktury (ramiona) galaktyki. Zajrzyj tu: https://astropolis.pl/topic/28505-fotografia-statywowa/?do=findComment&comment=815056

 

Zdalne uruchamianie migawki oczywiście konieczne, a jeszcze lepiej mieć interwałometr (niektóre aparaty mają wbudowaną funkcję). Ustawiasz np. 100 zdjęć 5-sekundowych co 6 sekund. Ewentualnie na początek możesz użyć samowyzwalacza 2 sekundy i pstrykać ręcznie.

Dziękuję za sugestie,bardzo się przydały;)wczoraj zrobiłam zdjęcie na probe z galaktyka Wiatraczek,ISO dałam 3200 i 3 sekundy naswietlalam,później niestety nadeszły chmury i nici z tego wyszły;(

Wrzuciłam to na kompa bo chciałam sprawdzić czy się coś zarejestrowało i JEST!!!bardzo mała rozmyta plamka ale to na pewno Wiatraczek!!!byłam w szoku;)dzisiaj zabieram się do tego porządnie;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, AnkaSkakanka napisał:

Dziękuję za sugestie,bardzo się przydały;)wczoraj zrobiłam zdjęcie na probe z galaktyka Wiatraczek,ISO dałam 3200 i 3 sekundy naswietlalam,później niestety nadeszły chmury i nici z tego wyszły;(

Wrzuciłam to na kompa bo chciałam sprawdzić czy się coś zarejestrowało i JEST!!!bardzo mała rozmyta plamka ale to na pewno Wiatraczek!!!byłam w szoku;)dzisiaj zabieram się do tego porządnie;)

ISO 3200 to stanowczo za mało. Ja przy ciemnym niebie i przy ciemnych obiektach - daję nawet ISO 25600, tylko ilość klatek trzeba zwiększyć dla zmniejszenia szumu po stakowaniu. A użyteczne ISO jest zależne od zaświetlenia nieba i to należy sprawdzić doświadczalnie, klikając klatki na różnych ISO i sprawdzać przy jakim ISO dochodzi do przepalenia nieba.

 

Dla przykładu fotka Galaktyki M33 na ISO 25600 :

http://odziwo.pl/picture.php?/17885/category/1064

 

Dla przykładu fotka Galaktyki Wiatraczek M101 na ISO 12800 :

http://odziwo.pl/picture.php?/24924/category/1063

Edytowane przez Krakus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Krakus napisał:

ISO 3200 to stanowczo za mało. Ja przy ciemnym niebie i przy ciemnych obiektach - daję nawet ISO 25600, tylko ilość klatek trzeba zwiększyć dla zmniejszenia szumu po stakowaniu. A użyteczne ISO jest zależne od zaświetlenia nieba i to należy sprawdzić doświadczalnie, klikając klatki na różnych ISO i sprawdzać przy jakim ISO dochodzi do przepalenia nieba.

 

Dla przykładu fotka na ISO 25600 :

http://odziwo.pl/picture.php?/17885/category/1064

 

Dla przykładu fotka na ISO 12800 :

http://odziwo.pl/picture.php?/24924/category/1063

Niestety mój super,hiper aparat ma zakres ISO tylko do 6400:ermm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, AnkaSkakanka napisał:

Niestety mój super,hiper aparat ma zakres ISO tylko do 6400:ermm:

Przecież możesz dać to swoje ISO 6400 i dać korekcję expozycji na+1 i to będzie wtedy odpowiednik ISO 12800 , a jak dasz +2 to będzie odpowiednik ISO 25600.

Nie wiem tylko jak matryca Twojego aparatu to zniesie w postaci szumu. Mój aparat liczy sobie 8 i pół roku od kupienia i jego matryca szumi z pewnością bardziej niż matryce współczesnych aparatów, Dlatego jeśli ktoś ma nowszy aparat od mojego, to podobną techniką może uzyskać lepsze rezultaty. A do tego może kliknąć więcej klatek dla uśrednienia szumu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, AnkaSkakanka napisał:

Niestety mój super,hiper aparat ma zakres ISO tylko do 6400:ermm:

Spokojnie wystarczy czułość ISO 3200.

 

Wczoraj po sesyjce wizualno-fotograficznej pokusiłem się o mały eksperyment, który mam nadzieję pokaże Ci możliwości nawet parosekundowych jednoklatkowców statywowych, przy użyciu +/- sprzętu podobnego do Twojego.

Detektor: lustrzanka Canon

Obiektyw: 200mm

Przysłona: 4,0

ISO:  3200

Czasy: 1s, 2s, 4s, 8s

Deklinacja kadru: sprzyjająca ;)

Kadr: wycinek ze środka klatki, w skali praktycznie 1:1

 

1s - zasięg gwiazdowy 10,0 mag; gwiazdki punktowe

1147411346_81s.JPG.9755cab263825a44114a8d0f96ee71dd.JPG

 

2s - zasięg gwiazdowy ponad 11,0 mag; gwiazdki punktowe

293748684_82s.JPG.d445f163eff0788a697a69e40c313f09.JPG

 

4s - zasięg gwiazdowy ponad 12,0 mag; gwiazdki jeszcze punktowe

1785278113_84s.JPG.2774e02cb26aca9c8d6b6f85e995aba6.JPG

 

 

8s - zasięg gwiazdowy grubo ponad 13,0 mag; gwiazdki tracą punktowość; pojawiają się komety i inne DS-y  :icon_wink:

1464036210_88s.JPG.e2aecfbe98d04ae06b279b483cfb489a.JPG

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.