Skocz do zawartości

Dziwnie wychodzące gwiazdy na zdjęciach


Martyn

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Pytanie laika, ale powolnymi krokami próbuję się bawić astrofotografią i mam pewien problem, także może bardziej doświadczeni użytkownicy zobaczą od razu o co chodzi. Wszystkie gwiazdy są nieproporcjonalne i lewa strona zdaje się być o wiele większa od prawej. Używam tuby Sky Watchera 200/1000 na EQ5 z Nikonem D5300. 

 

Czy to może być nieodpowiednia kolimacja? Albo brak korektora komy?

 

https://ibb.co/WW555ch

Edytowane przez Martyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Martyn napisał:

nieodpowiednia kolimacja?

To musisz sam sprawdzić i skolimować najlepiej jak się da. Dokładanie aparatu i złączek, potrzebnych do jego zamocowania tylko potęguje problem i ciężko będzie Ci ustalić co poprawiłeś a co się zepsuło. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz pod ręką to zwykły kolimator laserowy na początek pomoże, bo widać, że jest co poprawić.

 

A jak chcesz skolimować tubę porządnie pod astrofoto, super dokładnie (oraz tanio - to wyjątek :)) to polecam metodę naszego forumowego kolegi Hamala: http://indexhamal.pl/astrofotografia/Kolimacja_teleskopu.htm

 

PS - pewnie nie musisz wyjmować lustra głównego (zakładam, że masz znacznik) oraz majstrować przy wyciągu - na początku skupiłbym się na lustrze wtórnym (LW) i głównym (LG). To wystarczy na początek :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

6 godzin temu, wessel napisał:

Co najmniej trzy felery widać: nieostrość, brak korektora komy i nieprostopadłość matrycy kamery do osi optycznej zestawu.

 

Zamówiłem właśnie maskę Bahtinova, także powinno to rozwiązać problem z ostrością. Przyznam, że tutaj ustawiałem na oko. Korektor komy daje dużą różnicę i sporo by tutaj poprawił? Koszt polecanego wszędzie Baader MPCC Mark III jest dosyć duży, ale spróbuję zamówić jeżeli jest naprawdę tego warty. 

 

4 godziny temu, dziki napisał:

Jeśli masz pod ręką to zwykły kolimator laserowy na początek pomoże, bo widać, że jest co poprawić.

 

A jak chcesz skolimować tubę porządnie pod astrofoto, super dokładnie (oraz tanio - to wyjątek :)) to polecam metodę naszego forumowego kolegi Hamala: http://indexhamal.pl/astrofotografia/Kolimacja_teleskopu.htm

 

PS - pewnie nie musisz wyjmować lustra głównego (zakładam, że masz znacznik) oraz majstrować przy wyciągu - na początku skupiłbym się na lustrze wtórnym (LW) i głównym (LG). To wystarczy na początek :)

 

Przyznam, że próbowałem już swoich sił z kolimacją. Mam kolminator laserowy, ale różnie to z nim bywa, bo obracając go w wyciągu wiązka laserowa zatacza pętelki na lustrze głównym. Raczej nie chodzi tutaj o złą kolminację samego kolminatora, a po prostu nierówny wyciąg, który zdaje się mieć pewne luzy. Przy zwróceniu tarczy kolminatora w kierunku lustra głównego, wiązka wpada idealnie do środka zarówno na tarczy kolminatora jak i w znaczniku lustra głównego. Jeżeli jednak obrócę kolminator, to wiązka jak pisałem zaczyna się przesuwać. Spróbuję do tego jeszcze podejść sposobem z udostępnionej strony. 

 

Dzięki za reakcje w temacie. 

 

Edytowane przez Martyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Martyn napisał:

Korektor komy daje dużą różnicę i sporo by tutaj poprawił?

Poprawił by na tyle że gwiazdy w całym polu będą takie same. Obecnie w rogach masz kome czyli  z Twoich gwiazd robi się coś na wzor komety. Korektoru w Astrofoto są wręcz obowiązkowe żeby uzyskać ładne gwiazdy w całym kadrze 

Edytowane przez danon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Martyn napisał:

Korektor komy daje dużą różnicę i sporo by tutaj poprawił?

Korektor komy to nierozerwalny element teleskopu newtona w astrofoto, obowiązkowy. To tak jakbyś jeździł samochodem bez skrzyni biegów :)

Czasem trafiają się używki na forum. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Martyn napisał:

Koszt polecanego wszędzie Baader MPCC Mark III jest dosyć duży

Niestety to tańszy i w miarę przyzwoity korektor. Używane bywają po 350-400 zł.

 

5 godzin temu, Martyn napisał:

Mam kolminator laserowy, ale różnie to z nim bywa, bo obracając go w wyciągu wiązka laserowa zatacza pętelki na lustrze głównym. Raczej nie chodzi tutaj o złą kolminację samego kolminatora, a po prostu nierówny wyciąg, który zdaje się mieć pewne luzy.

Momencik :) To co opisujesz kompletnie wyklucza zrobienie podstawowej poprawnej kolimacji (no chyba że przez przypadek).

 

Można sprawdzić kolimację lasera w ten sposób:

- (czysto teoretycznie, nigdy mi się to nie udało) toczysz kolimator po stole (jeśli kolimator jest okrągły a stół płaski i równy) i patrzysz czy laser idzie prosto po przeciwległej ścianie czy robi sinusoidę

- budujesz konstrukcję z gwoździ i deseczki, 2 gwoździe wbijasz w deseczkę pod kątem tak, że tworzą literę X, obok tego drugie 2 gwoździe tak samo - tworzą podporę pod kolimator, który na tym kładziesz i obracasz delikatnie patrząc co robi plamka na przeciwległej ścianie

- przykładasz laser do lustra i patrzysz co się dzieje z promieniem powrotnym. Ta metoda działa lepiej po wkręceniu lasera w barlowa x2 (z innym nie próbowałem). I niestety jest tak dobra jak złączki których ewentualnie używasz do wkręcenia lasera w barlowa.

 

5 godzin temu, Martyn napisał:

nierówny wyciąg, który zdaje się mieć pewne luzy

Luźny wyciąg kładzie całą zabawę. Pierwsze co trzeba zrobić to go usztywnić. Jeśli masz SW 200/1000 to domyślam się, że tam siedzi zwykły crayford - trzeba go rozebrać do gaci, sprawdzić palcem łożyska - mogą być wyrobione, czuć to od razu - wtedy trzeba wymienić, koszt niewielki. Jak łożyska są OK, to po obwodzie znajdziesz śrubki którymi reguluje się ich docisk - można zrobić delikatny tuning, ale z wyczuciem, bo jak dociśniesz za bardzo to wyrobisz drawtube + łożyska szybko będą do wymiany.

 

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dziki napisał:

Luźny wyciąg kładzie całą zabawę. Pierwsze co trzeba zrobić to go usztywnić. Jeśli masz SW 200/1000 to domyślam się, że tam siedzi zwykły crayford - trzeba go rozebrać do gaci, sprawdzić palcem łożyska - mogą być wyrobione, czuć to od razu - wtedy trzeba wymienić, koszt niewielki. Jak łożyska są OK, to po obwodzie znajdziesz śrubki którymi reguluje się ich docisk - można zrobić delikatny tuning, ale z wyczuciem, bo jak dociśniesz za bardzo to wyrobisz drawtube + łożyska szybko będą do wymiany.

Koledze raczej chodzi o luźną złączkę trzymającą kolimator. To jest właściwie norma, każdy ma z tym problem. Niestety kolimatory z jakiegoś nieznanego powodu mają zawsze za małą średnicę. Najlepiej jest dać do wytoczenia dokładną złączkę pod wymiar, ale wystarczające zamiast tego będzie kolimowanie teleskopu z wyciągiem do góry i niedokręcanie śrubek. Wtedy kolimator naturalnie ułoży się równo na wyciągu.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze jedno. Czy czas naświetlania tego zdjęcia to 10s? Wydaje mi się, że jest ono pojechane, co zafałszowuje nam osąd na temat kolimacji (która być może jest przyzwoita). Niemniej pojechane zdjęcie 10s to dość dziwna rzecz, no chyba że miałeś pecha. Zrób koniecznie kilka takich zdjęć i zobacz, czy są takie same. Użyj najlepiej wstępnego podniesienia lustra (i obowiązkowo wężyka/kompa) żeby nie było drgań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MateuszW - zdjęcie miało 30 sekund naświetlania. Nie przechowuje nieudanych zdjęć, także nie mam aktualnie innych, ale jak znów usiądę do trzaskania fotek (tym razem już z korektorem komy i bahtinovem do ostrości), to odświeżę ten temat. 

 

Dzięki za odzew! 

Edytowane przez Martyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam tak niezależnie od czasu naświetlania. Pomijając komety w rogach, to w centrum mam jajka. Ugięcie, ciągnące kable, PE czy czort. Ustawienie na polarną raczej wykluczam. PHD prawie nic nie musi robić z osią DEC.

 

 

5 sekund

https://drive.google.com/file/d/171ZdvThiXJqHF1reW-am6-mi9djbXK0C/view?usp=sharing

 

60 sekund

https://drive.google.com/file/d/1zI7vZ3QpqIn83SKJG9dKq1UYJmDPZUam/view?usp=sharing

180 sekund

https://drive.google.com/file/d/17b6b9wFWdghjQjVccAZy61zL8KXR0FE8/view?usp=sharing

300 sekund

https://drive.google.com/file/d/1kkLmRiFTDHYBigd24wMS9jjCFymuND-3/view?usp=sharing

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.