Skocz do zawartości
  • 0

Czy znalezienie mgławicy lub galaktyki jest trudne?


Mateusz.G

Pytanie

16 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

Bardzo ogólne pytanie. Wśród obiektów głębokiego nieba są zarówno te widoczne gołym okiem, jak i te sprawiające trudność nawet bardziej doświadczonym. Zacznij od poznania podstaw orientacji na niebie, charakterystyczne gwiazdozbiory bardzo ułatwiają ;)

Jakaś mapka, Stellarium na początek i baw się dobrze :)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

Temat rzeka. Zależy jaki masz teleskop, okulary, szukacz - im większa apertura tym więcej światła zbiera teleskop a co za tym idzie tym więcej obiektów możesz dostrzec. Miejsce obserwacji i zanieczyszczenie nieba światłem jest równie istotne jeśli nie ważniejsze od sprzętu. Trzecia rzecz, często pomijana w takich tematach, to doświadczenie obserwatora - im więcej obserwujesz tym łatwiej ci to będzie przychodzić.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

Na początek polecam poznać niebo. Kup/zainstaluj mapkę nieba i poznawaj gwiazdozbiory gołym okiem. Szukanie mgławic czy galaktyk nie jest trudne. Używa się Star hoppingu, tzn. celuje się w jasną gwiazdę, a później po słabszych za pomocą szukacza (albo w samym okularze) skacze się do poszukiwanego obiektu. Pomocna są dokładne mapy nieba lub aplikacje (stellarium, skysafari). Zakładasz dużo wątków, może zrób jeden temat, w którym o wszystko zapytasz.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1
17 minut temu, M4teusz napisał:

Witam jestem początkującym i jak mam znaleźć mgławice lub galaktykę i czy dla początkującego będzie to trudne?

Tak, zobacz jak ja poległem. Nawet teleskop ze zgryzoty sprzedałem. Nie jest łatwe i nie trwa szybko znalezienie czegokolwiek.

Tam masz opis (pierwsze dwa posty) jak to się brnie ;)

Siema

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1
9 minut temu, M4teusz napisał:

Bresser Messier dobson nt 130 130/650 , okular TMB 4mm 1"25 planetarny ii wyjeżdzam  za miasto i obserwuje też z balkonu

Te 130mm w dobrych warunkach pokaże całego Messiera i dużo obiektów z NGC. Tu masz mapę light pollution:

https://www.lightpollutionmap.info/

 

4mm to raczej do Księżyca, planet. Do DSów spraw sobie dobre okulary szerokokątne, coś w okolicach 25mm do przeglądu nieba i krótszy np koło 13-10mm do mniejszych obiektów.

Edytowane przez Astrobonq
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1
6 minut temu, M4teusz napisał:

Mam stellarium ale gwiazdozbiorówto za dobrze nie znajduje

Tam jest opcja z zaznaczeniem linii oraz nazwy każdego z gwiazdozbioru. Później potrzebne będzie tylko niebo bez chmur i leżak/koc/balkon, by powoli poznawać niebo (tak by wiedzieć jakie odległości z mapy, są w rzeczywistości na niebie).

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

Na początku sam miałem z tym problemem, nie potrafiłem znaleźć prostych obiektów do znalezienia. Polecam korzystać z aplikacji takich jak Stellarium (na komputery za darmo, na telefon trzeba zapłacić) oraz Sky Safari, a także stosować metodę tzw. starhoppingu. Czyli załóżmy że interesuję cię np. gromada M3. Celujesz na Arktura i później starasz się "jechać" po jaśniejszych gwiazdach oraz szukać gwiazd układających się w różne kształty (kwadraty, trójkąty). Początkowo może to sprawiać problem, tym bardziej że obraz jest obrócony ale jeśli spróbujesz kilka razy to z czasem nie będzie stanowić to dla Ciebie problemu. 

Polecam również tabelę Wimmera, są tam fajnie opisane obiekty które można znaleźć. 

Pamiętaj też o tym że jeśli obserwujesz z miasta to np. galaktyki będą raczej szarymi mgiełkami. 

Edytowane przez Bezel
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, Astrobonq napisał:

Temat rzeka. Zależy jaki masz teleskop, okulary, szukacz - im większa apertura tym więcej światła zbiera teleskop a co za tym idzie tym więcej obiektów możesz dostrzec. Miejsce obserwacji i zanieczyszczenie nieba światłem jest równie istotne jeśli nie ważniejsze od sprzętu. Trzecia rzecz, często pomijana w takich tematach, to doświadczenie obserwatora - im więcej obserwujesz tym łatwiej ci to będzie przychodzić.

Bresser Messier dobson nt 130 130/650 , okular TMB 4mm 1"25 planetarny ii wyjeżdzam  za miasto i obserwuje też z balkonu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, Dan1367 napisał:

Na początek polecam poznać niebo. Kup/zainstaluj mapkę nieba i poznawaj gwiazdozbiory gołym okiem. Szukanie mgławic czy galaktyk nie jest trudne. Używa się Star hoppingu, tzn. celuje się w jasną gwiazdę, a później po słabszych za pomocą szukacza (albo w samym okularze) skacze się do poszukiwanego obiektu. Pomocna są dokładne mapy nieba lub aplikacje (stellarium, skysafari). Zakładasz dużo wątków, może zrób jeden temat, w którym o wszystko zapytasz.

Mam stellarium ale gwiazdozbiorówto za dobrze nie znajduje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Paether napisał:

Bardzo ogólne pytanie. Wśród obiektów głębokiego nieba są zarówno te widoczne gołym okiem, jak i te sprawiające trudność nawet bardziej doświadczonym. Zacznij od poznania podstaw orientacji na niebie, charakterystyczne gwiazdozbiory bardzo ułatwiają ;)

Jakaś mapka, Stellarium na początek i baw się dobrze :)

Mam obrotową mapkę nieba i stellarium

 

 

Godzinę temu, Astrobonq napisał:

Te 130mm w dobrych warunkach pokaże całego Messiera i dużo obiektów z NGC. 4mm to raczej do Księżyca, planet. Do DSów spraw sobie dobre okulary szerokokątne, coś w okolicach 25mm do przeglądu nieba i krótszy np koło 13-10mm do mniejszych obiektów.

Ma jeszcze okulary 9 mm i 25 mm

 

Godzinę temu, Astrobonq napisał:

Pewnie to co było w zestawie? One nie są najlepsze i mają małe pole własne. Na początek obserwuj tym co masz, do szukania obiektów używaj 25mm.

Tak

 

Godzinę temu, Astrobonq napisał:

Pewnie to co było w zestawie? One nie są najlepsze i mają małe pole własne. Na początek obserwuj tym co masz, do szukania obiektów używaj 25mm.

Mógłbyś wysłać mi linka do jakiegoś okulary który kupił bym w przyszłości ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Czy trudne? I tak i nie. Na pewno świetnym wspomaganiem są apki Stellarium czy Sky Safari. Bardzo ważne są warunki pogodowe i ..... . Musisz znaleźć oazę ciemnego nieba. Najlepiej kilkadziesiąt kilometrów od miasta...... gdzie nie zobaczysz nawet czubka swojego nosa. Tym sprzętem z okularem 25 mm nie powinieneś mieć większych problemów. Powoli, mozolnie .... ale szukanie to najlepsza frajda. Dzięki poszukiwaniom obiektów również sporo zobaczysz i również sporo się nauczysz. Najważniejsze to się nie zrażać. Początki w każdym .... fachu są trudne. Powodzonka

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.