Jump to content
Jan Astralbreeze

montaż Goto do skywatcher evostar 72 ed

Recommended Posts

Witajcie ponownie,

wcześniej już pisałem o zestawie do astrofotografii, składającego się z montażu Goto, kamerki ccd, tuby apochromatycznej i flattenera. Te 3 ostatnie elementy mam już doprecyzowane i wiem które dokładnie produkty kupić, natomiast jeszcze muszę dobrać odpowiedni montaż który będzie utrzymywał tubkę o wadze 1,95 kg + 0,35 kg kamerę , a więc 2.3 kg sprzętu, i robił to tak aby nadawało się to do astrofotografii.

Budżet do 3000 zł na montaż, nie znam się za bardzo na montażach Goto ale z tego co przeczytałem w kilku tematach dobrze jest kiedy montaż obraca się na ślimakach albo na płytce teflonowej.

Zależy mi też na tym aby montaż ten dawał możliwość śledzenia obiektu po tym jak na niego nakieruję, a także na łatwości przygotowywania do pracy, i transportu, wybrałem 3 ewentualne pozycje które wydają mi się sensowne, proszę uprzejmie o uwagi i rady :

1.Skywatcher Montaż EQ3 Pro SynScan GoTo   https://www.astroshop.pl/paralaktyczne-z-goto/skywatcher-montaz-eq3-pro-synscan-goto/p,11663#tab_bar_1_select

2. iOptron Montaż SmartEQ Pro+ GoTo Hard Case   https://www.astroshop.pl/paralaktyczne-z-goto/ioptron-montaz-smarteq-pro-goto-hard-case/p,44872#tab_bar_1_select

3. Meade Montaż LX65  https://www.astroshop.pl/azymutalny-z-goto/meade-montaz-lx65/p,59555

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

3 odpada , to jest montaż azymutalny , 1 raczej nie , kupiłbym używkę np heq5, 2 poszukaj wątku na astropolis .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na używkę Heq5 powinno starczyć :)

Nie bawiłbym się w eq3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ponadto w przypadku tego iOptrona łożyska przesuwać się będą na ślimakach, a udźwig wynosi 6kg, na prawdę nie jest to wystarczająco dla 2 kg tubki?

Share this post


Link to post
Share on other sites

łożyska na ślimakach ??

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Może źle się wyraziłem z powodu braku wiedzy w tej dziedzinie, w opisie produktu jest napisane że ramiona obracają się na kołach ślimakowych, czyli na kołach zębatkowych, to miałem na myśli :)

 

Edited by Jan Astralbreeze

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli przez przygody masz na myśli rozkręcanie sprzętu i wprowadzanie jakiś poprawek osobiście to nie za bardzo :(

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Miałem EQ3-2 bez GoTo ale z możliwością guidowania - duuuużo roboty by zaczęło wszystko działać jak należy a mimo to bywały noce, że więcej grzebałem przy sprzęcie niż zbierałem materiału. Co prawda mój montaż był przeciążony bo wisiał na nim newton 150/750 ale weź pod uwagę, że jak Cię wciągnie to i tubę zmienisz na większą pewnie :P Celuj w używane heq5 lub ioptron cem25p. Montaże podobnej klasy - w 3tyś za używkę możliwe, że się zmieścisz. O ioptronie chyba jest wątek na astropolis. O heq5 jest taka masa materiału, że znajdziesz rozwiązanie każdego problemu :) heq5 łatwiej znajdziesz na giełdzie a nawet jeśli Ci nie podejdzie to sprzedasz praktycznie bez żadnej straty. Ja mam lacertę ed72 a to taki bardziej pancerny evostar i na heq5 całkowicie bezstresowo zbiera się materiał - nie licząc chmur 100% uzysku klatek :) Jeśli myślisz o dłuższych czasach niż 60sec dolicz sobie do budżetu koszt guidera/oag'a  plus jakiejś kamerki. O ile dobrze kojarzę @wessel sprzedawał gotowe guidery własnej "produkcji" w bardzo przyzwoitych pieniądzach. Od niego możesz w ciemno brać ;)

Edited by lesnikdan

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Kilka miesięcy temu kupiłem w teleskopy.pl montaż EQM-35 PRO. Po wyregulowaniu przekładni moduł guide kStars pokazuje RMS poniżej 1" z zamontowanym SpaceCatem z Nikonem D500 i ZWO 30F4. Zaletą jest waga. NEQ6, którego używam do newtona jest w porównaniu z EQM-35 ciężki jak nieszczęście.

Edited by apolkowski

Share this post


Link to post
Share on other sites
12 godzin temu, Jan Astralbreeze napisał:

Miałem ten montaż i zakładałem na niego teleskop bresser 152s/760. Przy dobrym ustawieniu montaż wyciągał 2 minuty bez poruszenia

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niestety ale każdy montaż paralaktyczny trzeba rozkręcić i coś poprawić, kiedyś założyłem taki temat, warto poczytać:

 

Jedynym montażem którego tylko niektórzy użytkownicy nie musieli poprawiać był Cem25p.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Możliwe że przesadzam, bo takie modyfikacje są łatwiejsze niż mi się wydaje ale szczerze mówiąc jestem trochę oburzony, to jest najnormalniej w świecie sprzedawanie wadliwych produktów. To tak samo jakbym ja w mojej branży zaprojektował wał przeciwpowodziowy ale właściciel po wybudowaniu go, żeby w pełni chronił okoliczną wioskę przed podtopieniami na wypadek wystąpienia wysokich stanów wody po intensywnych opadach, musiał dobudować jakiś element, a nie ma pojęcia o projektowaniu takich rzeczy i nie musi mieć ,bo nie taka jest jego praca, nie ma takiego obowiązku, i jest zmuszony wtedy do wykonywania za kogoś pracy którą ta osoba miała obowiązek wykonać

Edited by Jan Astralbreeze

Share this post


Link to post
Share on other sites

To nie jest tak, że kupujesz coś czego nie da się używać - takie wypadki się zdarzają ale wtedy odsyłasz sprzęt na gwarancji jeśli kupiłeś nowy ;) to jest bardziej kwestia tego, że dzięki modyfikacjom jesteś w stanie wyciągnąć ze sprzętu więcej niż z takiego prosto z fabryki :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Racja, ale kiedy płacisz za usługę albo produkt i jest napisane :"produkt jest przeznaczony do astrofotografii" ,i żeby w prawidłowy sposób wykorzystać go do tej funkcji musisz sam go ulepszać to znaczy że zapłaciłeś za wadliwy produkt albo niepełną usługę

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale trudno, już się zdecydowałem na zakup, więc najwyżej nauczę się czegoś nowego, próbując ulepszyć swój montaż. Coś mi się wydaje że albo kupię tego ioptrona z udzwigiem 6 kg, albo zwykłe SW eq5 pro synscan goto , cem25p jest dla mnie za drogi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po części masz rację, bo prawo nie rozróżnia poziomu usługi w zależności od typu wykonanej pracy: projektu czy budowy wału kontra montaż astronomiczny.

Natomiast w praktyce wygląda to tak że ktoś kto projektuje/buduje wał ma świadomość odpowiedzialności za ludzkie życie i generalnie nie dopuszcza nawet małych błędów w pracy, natomiast przez lekko niedopracowany montaż astronomiczny nikt nie zginie, pewno zdarzają się przypadki że doprowadza do szału, ale ciężko to udowodnić. Producent ma tego świadomość i pozwala sobie na drobne odchylenia, co zapewne ma zapisane w normach produkcyjnych., czyli słynne +/- 5-10%.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Być może model dystrybucji zakłada, że fabryka produkuje i wysyła, a po długim transporcie dystrybutor „dopieszcza” i sprzedaje. Niektóre sklepy internetowe chwalą się takim przeglądem zerowym sprzętu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 30 replies
  • Własny guider? Ależ to bardzo proste !
   "Guider? Ależ to bardzo proste". Co to jest guider to raczej większość z nas wie. Jak dobrać jego parametry do posiadanego setupu - uuuuu... tu już gorzej. Nie wdając się w rozważania naukowe chcę Wam dziś zaproponować prosty i świetnie działający guider dla setupów głównych o skali obrazu 1.5 arcsec/piksel i mniejszej, czyli od 1.5 do nieskończoności ( wiadomość dla Taysona).
    • Love
    • Like
   • 44 replies
  • Montaż "Wirus 2020"
   A właściwie montażyk. Ponieważ mam od niedawna drukarkę 3D zająłem się analizą projektu podlinkowanego przez Gayosa w temacie o wydrukach 3D.
    • Love
    • Like
   • 117 replies
  • Astropolis w czasie pandemii - informacje o reklamie
   Nie chcę w tym miejsc rozwodzić się na temat aktualnej sytuacji epidemicznej (słyszymy to wszędzie z dużą intensywnością) więc przejdę od razu do rzeczy. Wielu członkom naszej społeczności wirus skomplikuje życie w sferze ekonomicznej i ten post chciałbym dedykować dla nich (dla nas?).
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • MGAB-V249 - nowy rodzaj gwiazd zmiennych!
   Gwiazdy zmienne można poszukiwać na dwa sposoby. Obserwujemy losowy fragment nieba w poszukiwaniu obiektów zmieniających swój blask lub korzystamy z archiwalnych danych pomiarowych wykonanych przez różne obserwatoria astronomiczne (np. ASAS-SN, ZTF).
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.