Skocz do zawartości

NGC663 (C10)


diver

Rekomendowane odpowiedzi

57 minut temu, ryszardo napisał:

Ale piękne! Posiadłeś jakąś tajemną ( dla mnie :) ) wiedzę uzyskiwania dobrego koloru z użyciem CLSa. Mega!

HAMAL ma rację.

Bardzo dziękuję za miłe słowo. :)

Pisałem już na tym forum wielokrotnie, że w moich warunkach obserwacyjnych filtr w rodzaju Astronomik CLS to konieczność. Bez takiego czy innego podobnego mam kompletną destrukcję kolorystyczną tła. Okazuje się jednak, że dość radykalne wycinanie przez ten filtr pasma 550-630 nm nie powoduje całkowitej utraty tych składowych. Robiłem wiele prób z filtrm i bez niego - filtr jednak pozostał w setupie. Praca przy obróbce wymaga oczywiście wyciągnięcia saturacji, ale w zasadzie nigdy nie muszę dodatkowo wyciągać odcieni żółto-pomarańczowych. Saturację praktycznie zawsze robię "linearnie". Może ten filtr to jakaś lipa? ;) A bardziej serio - w praktyce okazuje się, że ten filtr zapewnia mi w znacznym stopniu ochronę tła, zaś dość silne (punktowe) światła gwiazd jakoś się przez niego przedzierają. Więc chyba jednak ten filtr w przypadku fotografii gwiazdowej zdaje egzamin.

 

17 godzin temu, HAMAL napisał:

Wiele brzydkich zdjęć ładnych gromad w sieci, Twoje zdjęcie jednak jest wyjątkowo fajne, ma coś w sobie :)

I Tobie również bardzo dziękuję. Jakoś tak "ukochałem" pejzaże gwiazdowe i dokładam wielu starań, żeby obrazki z gwiazdami były dobrej jakości pod każdym względem. Obróbka tego materiału zajęła mi ze dwa razy więcej czasu niż jego zbieranie. Kilka porównawczych staków, różne metody ich obróbki. Były też próby redukcji halo wokół gwiazd, ale nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Cały czas uczę się PIX-a, więc ma to pewnie jakieś przełożenie na jakość obrazków.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.07.2020 o 01:04, diver napisał:

Bardzo dziękuję za miłe słowo. :)

Pisałem już na tym forum wielokrotnie, że w moich warunkach obserwacyjnych filtr w rodzaju Astronomik CLS to konieczność. Bez takiego czy innego podobnego mam kompletną destrukcję kolorystyczną tła. Okazuje się jednak, że dość radykalne wycinanie przez ten filtr pasma 550-630 nm nie powoduje całkowitej utraty tych składowych. Robiłem wiele prób z filtrm i bez niego - filtr jednak pozostał w setupie. Praca przy obróbce wymaga oczywiście wyciągnięcia saturacji, ale w zasadzie nigdy nie muszę dodatkowo wyciągać odcieni żółto-pomarańczowych. Saturację praktycznie zawsze robię "linearnie". Może ten filtr to jakaś lipa? ;) A bardziej serio - w praktyce okazuje się, że ten filtr zapewnia mi w znacznym stopniu ochronę tła, zaś dość silne (punktowe) światła gwiazd jakoś się przez niego przedzierają. Więc chyba jednak ten filtr w przypadku fotografii gwiazdowej zdaje egzamin.

Kurczę, podziwiam tą fotkę, a mój podziw jest tym większy, że ujarzmiłeś CLS. U mnie mój zniszczył kilka sesji. Nie potrafię ogarnąć koloru tam - miałbyś jakieś wskazówki, może mini tutorial? Będę niezmiernie wdzięczny!

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.07.2020 o 19:34, Tuvoc napisał:

Kurczę, podziwiam tą fotkę, a mój podziw jest tym większy, że ujarzmiłeś CLS. U mnie mój zniszczył kilka sesji. Nie potrafię ogarnąć koloru tam - miałbyś jakieś wskazówki, może mini tutorial? Będę niezmiernie wdzięczny!

Dzięki. :) Nie mam jakiegoś cudownego sposobu, widocznie mój CLS jakoś współgra z kamerą. Nie mam też jednolitych wskazówek. Powiem tyle, że staki robię w DSS zwykle metodą (w odniesieniu do klatek light) metodą RGB Channels Background Calibration z wyrównaniem kanałów.

Natomiast obróbkę w PIX zaczynam w zależności od jakości materiału na dwa sposoby:

- STF Auto Stretch i ScreenTranserFunction - jeżeli mam dobrą jakość tła (mało szumów);

- ręcznie przez AutoHistogram, jeżeli STF Auto Stretch daje mi zbyt agresywny efekt.

A potem to już cała długa zabawa... ;)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.