Skocz do zawartości

ZWO EAF czy warto


manieksky

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwsze primo to czujnik kosztuje 69zł a nie 300zł

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=5708&lunety=Czujnik temperatury do ZWO EAF

Chyba mylisz wersję standard eaf od advanced. Advanced poza czujnikiem temperatury dodatkowo ma ręcznego pilota do sterowania focuserem (który swoją drogą kosztuje 189zł, więc taniej kupić wersję standard + dodatkowo czyjnik + dodatkowo pilota :) . Wyjdzie 50zł taniej).

 

Drugie primo to wg deklaracji producenta czujnik temperatury miał być w eaf wykorzystany do kompensacji temperaturowej, czyli żeby wiedział eaf jak ma zrefokusować jak się temperatura zmienia. Ale nie sprawdziłem tego, gdyż ja używam AsiAir a tam eaf jest póki co obsługiwany manualnie, a nie automatycznie :( , więc nie wiem czy działa.

 

pk

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę off topic. Planuję zakup fokusera i rozważałem ZWO EAF, ale znalazłem opis Sesto Senso 2, który ma możliwość ręcznego ostrzenia pokrętłem w razie potrzeby.

 

https://www.primalucelab.com/astronomy/sesto-senso-robotic-focusing-motor.html

 

Ciekaw jestem czy ktoś ma jakieś doświadczenie z tym fokuserem. W internecie są zwolennicy i jednego i drugiego. 

Edytowane przez apolkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, apolkowski napisał:

Trochę off topic. Planuję zakup fokusera i rozważałem ZWO EAF, ale znalazłem opis Sesto Senso 2, który ma możliwość ręcznego ostrzenia pokrętłem w razie potrzeby.

 

https://www.primalucelab.com/astronomy/sesto-senso-robotic-focusing-motor.html

 

Ciekaw jestem czy ktoś ma jakieś doświadczenie z tym fokuserem. W internecie są zwolennicy i jednego i drugiego. 

Yyyy nie rozumiem co to za "ficzer" że można ręcznie ostrzyć pokrętłem, wg mnie każdy focuser to ma, wystarczy przełamać opór silnika krokowego.

A może po prostu Dream Focuser od kolegi z forum Mateusza.

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, bas.sic napisał:

Yyyy nie rozumiem co to za "ficzer" że można ręcznie ostrzyć pokrętłem, wg mnie każdy focuser to ma, wystarczy przełamać opór silnika krokowego.

 

Nie wiem, nie mam, ale czytałem, że z ZWO EAF nie da się ręcznie ostrzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, bas.sic napisał:

Yyyy nie rozumiem co to za "ficzer" że można ręcznie ostrzyć pokrętłem, wg mnie każdy focuser to ma, wystarczy przełamać opór silnika krokowego.

A może po prostu Dream Focuser od kolegi z forum Mateusza.

 

To zależy od tego, czy w silniku wbudowana jest wielostopniowa przekładnia, czy nie. W moim DreamFocuserze silnik napędza bezpośrednio, więc można kręcić pokrętłami po wyłączeniu silnika. W EAF prawdopodobnie jest przekładnia i się nie da (stawia to zbyt duży opór).

 

Generalnie DreamFocuser jest w połowie ceny rozwiązania ZWO, także polecam :) 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, MateuszW napisał:

Generalnie DreamFocuser jest w połowie ceny rozwiązania ZWO, także polecam

Gdyby odgadnąć jak AsiAir steruje EAFem i jakoś pożenić DreamFocusera z AsiAir to bym się nie zastanawiał ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, beny napisał:

Gdyby odgadnąć jak AsiAir steruje EAFem i jakoś pożenić DreamFocusera z AsiAir to bym się nie zastanawiał ;)

Hmm, to by było trochę pracy, ale prawdopodobnie do zrobienia. Może kiedyś. Ciągle liczę że dołożą wsparcie urządzeń INDI, ale to im się zapewne nie opłaca.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, apolkowski napisał:

Do sterowania sprzętem używam Kstars na Macbooku. Z tego, co piszesz DreamFocuser pracuje pod Windows. Czy komuś udało się uruchomić go pod macOS? Sterowniki Indi. 

Jest dostępny również sterownik INDI, poszukaj postów Piotra Długosza tutaj: https://astropolis.pl/topic/53348-dreamfocuser/#comments

Ludzie używają go na linuxie, myślę że mac również powinien ruszyć.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 2 miesiące temu...
W dniu 25.07.2020 o 11:43, apolkowski napisał:

Do sterowania sprzętem używam Kstars na Macbooku. Z tego, co piszesz DreamFocuser pracuje pod Windows. Czy komuś udało się uruchomić go pod macOS? Sterowniki Indi. 

Mam podpięty do Astroberry i smiga aż miło. Bardzo dobry i zamierzam kupić drugi aby mieć przy każdej tubie. Dream Focuser ma przewagę ze ostrzy również manualnie bo nie ma przekładni. Tez się zastanawiałem nad ZWO bo chciałem przejść na Aira ale chyba odpuszczę. Astroberry działa nadzwyczaj dobrze to po co zmieniać:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, radoslawo napisał:

Mam podpięty do Astroberry i smiga aż miło. Bardzo dobry i zamierzam kupić drugi aby mieć przy każdej tubie. Dream Focuser ma przewagę ze ostrzy również manualnie bo nie ma przekładni. Tez się zastanawiałem nad ZWO bo chciałem przejść na Aira ale chyba odpuszczę. Astroberry działa nadzwyczaj dobrze to po co zmieniać:)

Od mojego wpisu minęły prawie 2 lata. Też mam 2 DreamFocusery i czekam na sterownik do AsiAir „obiecany” przez @MateuszW :-) . Z tym działaniem Astroberry „nadzwyczaj dobrze” nie do końca się zgodzę. Jest OK, ale problemy Kstars (stabilność, działanie modułu ustawiania ostrości) i RPi (konflikty sterowników USB) mi przeszkadzają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, apolkowski napisał:

Od mojego wpisu minęły prawie 2 lata. Też mam 2 DreamFocusery i czekam na sterownik do AsiAir „obiecany” przez @MateuszW :-) . Z tym działaniem Astroberry „nadzwyczaj dobrze” nie do końca się zgodzę. Jest OK, ale problemy Kstars (stabilność, działanie modułu ustawiania ostrości) i RPi (konflikty sterowników USB) mi przeszkadzają.

Może jestem mało wymagający ale narazie od kilku tygodni nic nie nawaliło wiec nie mam powodów do narzekania. Pewnie się jeszcze okaże oby w dalszej przyszłości. Tez czekam na sterowniki Asair:)

Edytowane przez radoslawo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.