Skocz do zawartości

Aparat do astrofotografii 2020


Łukasz Czerwiński

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! Przeglądałem w necie tematy o aparatach do astrofoto i widziałem, że są sprzed kilku lat. Technika idzie do przodu, a niektórzy nabierają doświadczenia i może więcej przetestowali. Więc chciałbym trochę odświeżyć temat.

Ktoś obyty mógłby coś doradzić w budżecie ok. 2500 zł używki? Nie chce szaleć gdyż wiem, że czeka mnie wymiana Dobsona (z dużą inwestycja) na coś z prowadzeniem do astrofoto, w tym DS, gdyż wciągnęło mnie to potężnie. 

Wiem, że dzielą się aparaty na pełne klatki i niepełne (choć nie wiem co to oznacza ale pełne pewnie lepsza matryca), matryce CMOS i CCD. Robi się też modyfikacje, a chyba nie każdego modelu można.

Będę wdzięczny za Wasze opinie. 

Pozdrawiam.

 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, bas.sic napisał:

6d Mark 1

Tylko tak w kwestii formalnej, pamiętaj że puszka to połowa sukcesu. Dobre obiektywy skorygowane pod FF będą kosztowały drugie tyle jak nie więcej.

 

Generalnie docelowo będzie to pod telep. Ale do tego czasu faktycznie będzie zabawa z gwiazdami, Drogą Mleczną ze zwykłego statywu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Łukasz Czerwiński napisał:
 

Wiem, że dzielą się aparaty na pełne klatki i niepełne (choć nie wiem co to oznacza ale pełne pewnie lepsza matryca), matryce CMOS i CCD.

 
 

Wujek Google podpowiada

https://newatlas.com/camera-sensor-size-guide/26684/

Czy pod pojęciem "Kamera do astrofoto" rozumiesz tylko DSLR ( czyli klasyczny aparat foto) czy także dedykowane kamery astrofotograficzne?

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.08.2020 o 09:32, wessel napisał:

Wujek Google podpowiada

https://newatlas.com/camera-sensor-size-guide/26684/

Czy pod pojęciem "Kamera do astrofoto" rozumiesz tylko DSLR ( czyli klasyczny aparat foto) czy także dedykowane kamery astrofotograficzne?

Na razie interesuje mnie klasyczny aparat. Z czasem dopiero później kamerka jak już będzie teleskop do astrofoto. Tak sądzę :D 

Już się doszkoliłem z pełnych klatek i myślę, że w takie bym celował, stąd myśl o Canonie 6D. Chociaż z tego co się orientuje sporo osób robi wyśmienite foty bez pełnej klatki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, wessel napisał:

To zależy czy optyka którą masz używać pokryje pełna klatkę w sensie oświetlenia i pola ostrości.

Mówimy teraz o teleskopie czy obiektywie do aparatu? Ponoć w teleskopie nie ma to mieć znaczenia. Przynajmniej tak zrozumiałem w pewnej konwersacji. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyłączę się do dyskusji, bo sam stoję przed dylematem zakupu nowego body. Obecnie używam Canon 200D. Mieści się w Twoim budżecie już nawet jako nówka i do DSów się nada. Ja nie narzekam ale pojedyncze klatki to masakra... szum już przy ISO 1600. Sam myślę o własnie 6D bo zdjęcia wychodzą ekstra ale tutaj powód mojego udziału w tej dyskusji i pytanie do starszych użytkowników jak 6D będzie współpracowało z korektorem Baader RCC I i newtonem 150/750? Jest sens zmieniać body skoro z 200D całość pracuje bardzo dobrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu zmieniać, 6D to świetna puszka. Pewnie nie uda Ci się idealnie ustawić ostrości na całym polu, ale zawsze można wywalić nieostre boki. Mając do wyboru 6D i 1000D brałbym ten pierwszy. Zalety: mniejszy szum i większy pixel no i jak trafi się dobra optyka to mamy większy FOV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Grzędziel napisał:

Nie ma sensu zmieniać, 6D to świetna puszka. Pewnie nie uda Ci się idealnie ustawić ostrości na całym polu, ale zawsze można wywalić nieostre boki. Mając do wyboru 6D i 1000D brałbym ten pierwszy. Zalety: mniejszy szum i większy pixel no i jak trafi się dobra optyka to mamy większy FOV.

Jakościowo zdecydowańie 6d, pixel porównywalny. Cenowo 6d 4 x droższy. 

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie w astrofoto najłatwiejsze wejście to DSLR + obiektyw. Ważne tutaj jest, aby dla dobrych efektów optycznych sam obiektyw również był dobry. 

Jeśli używanym aparatem będzie jakiś Canon, to wówczas najlepszymi obiektywami będą staloogniskowe Sigmy serii ART lub EX, Canony serii ,,L" lub ewentualnie jakiś Samyang. 

Ale co do jakości wykonania Samyangow to już loteria jest...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, tomchm napisał:

Generalnie w astrofoto najłatwiejsze wejście to DSLR + obiektyw. Ważne tutaj jest, aby dla dobrych efektów optycznych sam obiektyw również był dobry. 

Jeśli używanym aparatem będzie jakiś Canon, to wówczas najlepszymi obiektywami będą staloogniskowe Sigmy serii ART lub EX, Canony serii ,,L" lub ewentualnie jakiś Samyang. 

Ale co do jakości wykonania Samyangow to już loteria jest...

A jak wygląda sytuacja z obiektywami do Nikona orientujesz się? Bo możliwe, że jednak zmienię priorytety :haha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie używam obiektywów Nikona, więc nie wiem. Tak w ogóle to Nikon swoje obiektywy produkuje pod marką Nikkor. W ich przypadku najlepiej szukać tych z serii ED - najwyższa jakościowo półka. Jak już wypatrzysz sobie dany model, to potem najlepiej wejść na stronę optyczne.pl i tam znaleźć sobie test takiego obiektywu. Optyczne.pl bardzo dobrze robią te testy.

 

Ale niezależnie od tego, czy będzie to Nikkor, Sigma czy Canon - dobrej klasy obiektyw (a w szczególności staloogniskowy teleobiektyw) swoje kosztuje i często gęsto bywa droższy od taniego chińskiego refraktora ED... Ale jakość tych obiektywów też robi swoje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.