Skocz do zawartości

M31


AdamK

Rekomendowane odpowiedzi

53 minuty temu, karp_killer napisał:

U mnie sama galaktyka wygląda ok, tylko gwiazdy mają kolor pasty do zębów. 

Tzn.? Białe, czarne, a może w którymś z kolorów tęczy...? (osobiście nie mam nic do tęczy!) Pasta do zębów obecnie występuje we wszystkich możliwych kolorach... :emotion-5:

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, AdamK napisał:

Tzn.? Białe, czarne, a może w którymś z kolorów tęczy...? (osobiście nie mam nic do tęczy!) Pasta do zębów obecnie występuje we wszystkich możliwych kolorach... :emotion-5:

Jakieś niebieskawe obwoluty. Aberracja chromatyczna?

 

Zrzut-ekranu-2020-08-18-13_12.jpg.54f42df6f02beb1e1a62630efd86350f.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, karp_killer napisał:

Jakieś niebieskawe obwoluty. Aberracja chromatyczna?

 

Zrzut-ekranu-2020-08-18-13_12.jpg.54f42df6f02beb1e1a62630efd86350f.jpg

Oczywiście z pokorą odczytuję i analizuję wszystkie uwagi...

Jednak należy zastanowić się co oglądamy? Jest to zdjęcie z dziedziny, jak to ktoś nazwał, astrofotografii estetycznej, a więc nie rozbieramy go na składowe, nie powiększamy w nieskończoność w celach naukowych...

Do normalnego odbioru takiej fotografii powiększamy ją do formatu jaki reprezentuje, a więc do 100%.

Wszelkie dalsze powiększanie jest tylko szukaniem dziury w całym.

Nie wiem jakie powiększenie tu zastosowałeś, ale myślę, że około 200 - 250%.

Poniżej załączam ten sam fragment powiększony do 100%. Widzisz tam gdzieś aberrację lub obwódki wokół gwiazd?

Przechwytywanie.JPG.4a901c4d5844fb24d5ddbfc05615cfd8.JPG

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, .zombi. napisał:

Widać.  A co do samej fotki to warunki masz podmiejskie raczej ?

Co widać? Czy masz na myśli to, że intensywność koloru gwiazdy jest większa przy krawędzi niż wewnątrz gwiazdki?

Przecież tak jest najczęściej... kwestia tylko jak mocno nasycisz kolorem wnętrze gwiazdki np. przez gaussian blur.

U mnie jest tak jak napisałem na początku: bez przesady...

Bo jeśli widzisz tam coś więcej, to ja chyba muszę udać się do okologa :emotion-5:

A niebo mam dobre, wiejskie, z dala od świateł. To zdjęcie jednak robione było przy Księżycu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, AdamK napisał:

Oczywiście z pokorą odczytuję i analizuję wszystkie uwagi...

Jednak należy zastanowić się co oglądamy? Jest to zdjęcie z dziedziny, jak to ktoś nazwał, astrofotografii estetycznej, a więc nie rozbieramy go na składowe, nie powiększamy w nieskończoność w celach naukowych...

Do normalnego odbioru takiej fotografii powiększamy ją do formatu jaki reprezentuje, a więc do 100%.

Wszelkie dalsze powiększanie jest tylko szukaniem dziury w całym.

Nie wiem jakie powiększenie tu zastosowałeś, ale myślę, że około 200 - 250%.

Poniżej załączam ten sam fragment powiększony do 100%. Widzisz tam gdzieś aberrację lub obwódki wokół gwiazd?

Przechwytywanie.JPG.4a901c4d5844fb24d5ddbfc05615cfd8.JPG

 

Pytałeś o kolor - zrobiłem zoom, żeby zobaczyć, co tam się dzieje. Bez powiększenia gwiazdy są po prostu jak:

zeby.jpg.68713496b8393c6dbe1fa15df64b99b6.jpg

 

Natomiast jeśli chodzi o szczegółowość samej galaktyki, to mogę pozazdrościć. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, AdamK napisał:

Co widać?

Widać dwukolorowe gwiazdki - niebiesko pomarańczowe ale nie traktuj tego jak uwaga - zapytałeś czy widać to odpowiadam że widać. Jeżeli chciał byś coś poprawiać to ja bym zaczął od tła które ma zabarwienie:

 image.png.b364eca05b61e26d3b70bb5235f5f5bb.png 

i bez znaczenia czy oglądasz w powiększeniu 20% czy 200%

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwukolorowość gwiazdek widać Adam w oryginalnej skali- naprawdę. Kwestia wprawnego spojrzenia. A w zbliżeniu potem tylko diagnozuje się przyczyny. W tym przypadku wystarczy rozłożyć fotkę na RGB potem zalignować do G i złożyć ponownie.

A ta wyśmiewana astrofotografia estetyczna wymaga znacznie większej dbałości o jakość niż dokumentalna lub naukowa. Tak na marginesie.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, niestety moje oczy emeryta już nie dostrzegają tych subtelności... będę musiał z tym żyć :original:

Jednak zastanawiam się nad przeczynami takiego stanu rzeczy.

Przy składaniu tego i innych zdjęć również, zauważyłem, że na każdym kolorze FWHM tej samej gwiazdy jest inny, choć ostrość jest na stałym poziomie (też tak macie?).

Inny FWHM to również inna wielkość krążka gwiazdy. Nie stosowałem w tym przypadku dekonwolucji żeby dopasować wielkość gwiazd w poszczególnych kolorach,

więc może to być przyczyną, że jakiś kolor wyłazi i zaczyna psuć efekt - to coś podobnego do objawów opisanych przez @apolkowski w poprzednim poście.

 

Inna sprawa to ten nadmiar koloru niebieskiego: zrobiłem dwie kalbracje

1. eXcalibrator

2. eXcalNOMAD

Drugi jest starszym narzędziem i często nie daje poprawnych wyników.

W moim przypadku oba dały wyniki odbiegające od siebie, ale z powodu że w kolorach z eXcalibratora dominowały żółcie i brązy (na galaktyce), bardziej spodobały mi się kolory

z eXcalNOMAD i takie zastosowałem. Możliwe, że dalsze od prawdy, ale milsze mojemu oku...

 

Przez ostatnie  5 lat, co roku próbuję zebrać materiał i poskładać tą galaktykę... i za każdym razem poległem.

W tym roku pierwszy raz odważyłem się wrzucić foto na Forum.

W przyszłym roku na pewno wrócę do niej...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, AdamK napisał:

To zdjęcie jednak robione było przy Księżycu

Zdjęcia RGB robione przy Księżycu i w warunkach podmiejskich są niekalibrowalne - potrzeba umiejętności i odrobiny talentu aby je doprowadzić do akceptowalnego wyglądu.

Potraktuj to co masz jako luminancję a kolor zbierz ponownie w zenicie przy dobrej pogodzie i bez księżyca, skalibruj i użyj  - to Cię powinno oduczyć eksperymentów przy Księżycu - i bez urazy proszę.

 

Dodatkowo - jeżeli kolory nie są zalignowane prawidłowo to również kalibracja dobrego materiału będzie nieprawidłowa.

Edytowane przez .zombi.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.