Skocz do zawartości

Nasadka bino TS - problem?


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, wczoraj odebrałem nasadkę bino TS do maka 127, kupiona w sklepie https://www.teleskop-express.de/ , poprosiłem o sprawdzenie kolimacji przed wysyłką, nie wiem czy to zrobili, ale do rzeczy.

 

Wieczorem zapakowałem parkę okularów 18 BCO (bez rowków) i wycelowałem w Saturna. Od razu zauważyłem dwie planety, To samo z Jowiszem. Metodą prób i błędów ustawiałem pokrętła oraz ostrość, ale bezskutecznie. W pewnym momencie było lepiej, ale to mózg sam zgrywał obraz. Przy odsuwaniu wzroku od bino widziałem dwie sztuki kulek. 

 

Po szybkiej konsultacji z kolegą dostałem poradę, aby poruszać w jednym z gniazd okularem. Wtedy w tym okularze planeta zaczęła się obracać i obraz nałożył się z drugim okularem. Jednak po zaciśnięciu clamping ring dalej było daleko od ideału, dopiero ruszanie a w zasadzie przechylanie okularu zgrywało obraz - brak osiowości. Zauważyłem też, że całe gniazdo z mocowaniem okularu minimalnie się rusza i może to jest powód?

 

Edytowane przez dexter77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no jasne, to najprostsza droga, tylko może prowadzić do tego samego efektu - wrzucą taki sam egzemplarz do kartonu i wyślą :)Konsultuję z kilkoma osobami, które posiadają bino, gdyż może jest jakiś inny powód i "sposób" :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio cokolwiek się kupuje to albo wysyłają sprzęt ze zwrotu, albo coś nie tak i robisz zwrot. No nic, nasadka może będzie jechać do Niemiec, poczekam jeszcze na odpowiedź sklepu.

Edytowane przez dexter77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie nie było tak, że wrzuciłem okularu i miałem jeden obraz. Planety były dwie i to daleko od siebie, dopiero poruszanie okularem je spasowało, no ale spoglądać i jednocześnie przytrzymywać odpowiednio w dłoni drugi okular to nie obserwacje :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, megrez23 napisał:

Gniazdo.

Tzn.? Możesz rozwinąć myśl? :) 

 

ps. bez załadowanych okularów, gdy patrzę przez okno w dzień to mam jeden obraz w bino.

Edytowane przez dexter77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, megrez23 napisał:

Miałeś MB. Działo się  tak?

Baadera testowałem głównie z parką 25mm. W 25mm tego nie było, tylko że w TS z 25 też nie mam problemu. Problem zaczyna się z większym powerem - testowałem TS na 25, 18 i 12 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawostka jest taka, że odkopałem na stargazers temat, w którym ktoś opisuje, że te nowsze nasadki mają problemy ze stabilnością w gniazdach okularowych - pomimo dokręcenia okulary nie są stabilne.

Edytowane przez dexter77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostrzegam - wpis będzie długi, ale myślę że pomoże innym w przyszłości :) 

 

Wczoraj wieczorem pojawiła się dość ładna "dziura" w zachmurzeniu, więc postanowiłem dać drugą szansę nasadce. Musze podkreślić, że pierwsze testy odbyły się w terenie podczas grupowych obserwacji, co w mojej ocenie było błędem z mojej strony - chaos, wszystko w kartonach, do tego ciemno i rozmowy z innymi podczas obserwacji. Takie warunki utrudniają testy i nie pozwalają skupić się na sprzęcie.

 

Wczoraj wszelkie testy robiłem w domu na balkonie, w spokoju i z wcześniej przygotowanym sprzętem. Na start zacząłem obserwacjami za dnia:

 

1. Spojrzenie przez nasadkę bino bez okularów - jeden obraz.

2. Nasadka bino z parką 18 mm w maku - wycelowałem w oddalony o 2 km dalej dom - jeden obraz.

3. Jak wyżej bino w maku z parką 18 mm - tym razem cel dalej - 5-7km - wiatrak - jeden obraz.

 

Zaskoczenie było duże. Jak to możliwe, że nagle widzę jeden obraz, podczas gdy noc wcześniej widziałem dwa obrazy? W dzień obserwujemy obiekty w mniejszych odległościach, ale czy to ma jakieś znaczenie? Dla nasaki bino nie powinno :) 

 

W oczekiwaniach na wieczór dostałem kilka odpowiedzi odnośnie nasadki z forum CloudyNights i StargazersLounge. Wszyscy jednoznacznie potwierdzili, że opisywane przeze mnie luzy w mocowaniu gniazd okularów przy diopitrii ustawionej w połowie są normalne i te nowe modele TS tak mają - trzeba to zaakceptować lub oddać. Ewentualnie kupić Baadera II jeśli chcemy coś lepszego mechanicznie :)  Jeden z użytkowników zasugerował, żeby obserwować i wsadzać okulary przy zakręconej do końca dioptrii - wtedy luzy w mechanizmie nie występują. Co więcej okulary należy umieścić tak, aby czuć było że osiadły równo i do końca w gnieździe.

 

Te odpowiedzi nieco mnie uspokoiły i dały nadzieję, że dzień wcześniej robiłem jednak coś źle.

 

Przyszedł wieczór, Jowisz i Saturn już świeciły na niebie.

 

No to kolejno:

 

1. Poluzowanie clamping ring, dioptria skręcona do dołu.

2. Umieszczam okulary równo w gnieździe, czuć że się osadzają stabilnie i pewnie.

3. Dokręcam clamping ring trzymając okulary, aby się nie przekręcały. Okulary siedzą sztywno.

4. Patrzę przez bino, ustawiam ostrość na jedno oko pokrętłem w maku, potem minimalnie reguluję dioptrię w bino na drugie oko. Co widzę? Jeden piękny obraz Jowisza, pełen detali, totalny odlot!

5. Przestawiam mocowanie dioptrii w różne pozycje - ostrzę - cały czas widzę jeden obraz pomimo różnego położenia. Zarówno z dioptrią skręconą do góry, w środku jak i na górze.

6. Poruszam nieco całym gniazdem żeby zobaczyć czy coś to zmienia - obraz minimalnie się rozjeżdża, ale potem wraca sam do normalnej osi. Naturalne położenie okularów daje jeden obraz.

7. Przekręcam okular w poluzowanym clamping ring o 360 stopni - dalej jeden obraz - nic się nie zmienia.

 

Robię jeszcze test na parce 25 mm:

1. Obraz cały się rozjeżdża! 

2. Obracam okular o 180 stopni - obraz się nakłada - dokładnie jak dzień wcześniej.

3. Patrzę i analizuję jak włożyłem parkę 25, wniosek poniżej (pkt 2).

 

Na koniec założyłem ponownie parkę 18mm i 12mm - jeden obraz, idealnie.

 

Wnioski, które w mojej ocenie są na 100% trafne:

1. Wkładając okulary do gniazda należy to zrobić dość starannie, tak aby osiadł on naturalnie w mocowaniu. Wtedy mamy zachowaną osiowość.

2. Przy dokręcaniu clamping ringa trzeba zwrócić uwagę, czy okular nie przekręca się razem z przekręcaniem ringa (a do tego minimalnie zmienia położenie) - dokładnie to się stało z parką 25mm i spowodowało rozdwojenie. Przy dokręcaniu ringa nie przytrzymałem okularu. Ten sam błąd popełniałem dzień wcześniej i to na obydwu okularach. Ustawiły się nieosiowo przez mój błąd, którego nie zauważyłem.

3. Najlepiej wrzucać okulary i potem obserwować przy zakręconym lub odkręconym mechanizmie diopitrii - wtedy wszystko trzyma równo jak beton. Zero luzów. Oczywiście późniejsze regulacje ostrości nie mają wpływu na stabilność.

4. Dość istotna sprawa - trzeba pamiętać, że każdy nowy sprzęt należy "dostroić" i musi on nieco popracować, aby zaczął płynnie działać mechanicznie (toż to made in China prosto z fabryki..) - chodzi mi tutaj o pokrętła. Wczoraj przed testami dość dużo kręciłem clamping ringiem w każdą stronę, aby zaczął chodzić płynnie. Po wyjęciu z pudełka chodził dość topornie, dopiero kilkanaście zakręceń / odkręceń spowodowało, że chodzi płynnie i pozwala zacisnąć dobrze okular. Dzień wcześniej nie udało mi się do końca docisnąć okularów pomimo dokręcenia - mogłem obracać okular, a wczoraj przy zaciśnięciu okularu nie szło go już obrócić - leżał stabilnie.

5. Należy też pamiętać o odpowiednim rozstawie okularów dla oczu. Każdy z nas ma inny rozstaw i to kwestia bardzo indywidualna. Zbliżamy okulary do siebie, aby uzyskać jeden spójny obraz - nie za blisko i nie za deleko od siebie. 

Podsumowując - nauczyłem się już, że ze sprzętem trzeba się zapoznać i to przynajmniej podczas 2-3 obserwacji. Coś co wydaje nam się usterką, niekoniecznie zawsze nią jest.

Mam nadzieję, że powyższy wpis pomoże innym jeśli będą mieli problemy z "budżetowym" bino typu SW, WO, czy też TS.

 

ps. widok Jowisza i Saturna w bino z parką BCO 18 - PETARDA! :) Zachwycałem się przez 2h :D 

 

nasadka_bino_TS_binoviewer_TS.jpg

Edytowane przez dexter77
  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały update. Video z zapytaniem wysłałem do TS, odpisali mi dziś, że tak być nie powinno (luzy gniazda gdy pokrętło dioptrii znajduje się w połowie) i wymienią bez problemu na inny egzemplarz. Dziwna sprawa, bo inni użytkownicy pisali na forach, że to normalne :) W każdym razie bino idzie na wymianę, dam znać jak dojedzie nowe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Po 3 tygodniach od zwrotu otrzymałem nową nasadkę, niestety luzy były dalej tak samo widoczne, co dla mnie było nie do zaakceptowania - pomimo dobrej kolimacji, należało trochę kręcić okularami żeby obraz się zgrał:

 

Odesłałem znów, tym razem prosząc o zwrot kosztów.

Środki zostały bezproblemowo zwrócone.

 

Generalnie na plus, że wysyłka zwrotów do TS jest na ich koszt (przesyłają linka do formularza) i idziemy tylko z wydrukowaną etykietą na paczce na pocztę. Przesyłka zwrotna dotarła do nich w 3 dni, a kilka dni potem miałem już całą kwotę na koncie. Cały kontakt mailowo po angielsku.

 

Co dalej? Najprawdopodobniej bino WO, po sprzedaży kompletowych okularów i korektora cena wyjdzie podobnie jak za TS, jednak mechanika WO wg mnie jest o wiele lepsza.

 

ps. wielu użytkowników posiada "od lat" nasadkę TS i nie narzekają, niestety te nowe wydania (co mi potwierdziło kilka osób) się nieco różnią budową, także jak kupować to najlepiej na giełdzie starą wersję : ) 

Edytowane przez dexter77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, że opisałeś swoje doświadczenia z TS - sam przez kilka tygodni wybierałem nasadkę dla siebie i byłem blisko zakupu tego modelu. Wszystkie akcesoria, które miałem dotychczas od TS wspominam bardzo dobrze. Ostatecznie jednak postawiłem na sprawdzoną nasadkę WO, która mając na uwadze dołączone okulary i barlow wcale nie wychodzi w ogólnym rozrachunku dużo drożej od konkurencji. 

Z zakupu jestem bardzo zadowolony - kolimacja jest perfekcyjna, a estetyka i jakość wykonania to naprawdę wysoka półka.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

 

Cześć,

 

od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem dobsona GSO 10" - mojej frani:-). Kilka dni temu udało mi się kupić nasadkę WO. Próbowałem różnych sposobów na uzyskanie pojedynczego obrazu (może ze dwa razy zakończone z sukcesem). Zastanawiam się, czy opisana przez Pawła metoda zadziała również w przypadku bino WO? W WO mam  klasyczne clap-ringi znane mi np. z adapterów, więc mocowanie jest rozwiązane inaczej.

Proszę poradźcie również, czy opaski grzewcze rozwiążą problem z parowaniem szkiełek w mroźne noce.

 

Kris

Edytowane przez KrisJot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokombinuj z rozstawem okularów, miałem też WO i tam również możesz próbować na różne sposoby - okulary da się też obracać we własnej osi. 

To nie jest tak, że wkładasz i już ok, trzeba dopasować pod siebie. Jeśli się nie uda może jakiś problem z kolimacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.