Skocz do zawartości

Komputer stacjonarny i pamięć RAM


Krakus

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem ze swoim komputerem, przeglądarka Chrome wywala mi pewną stronę z komunikatem " za mało pamięci by otworzyć tą stronę".

Tylko, że mam zainstalowane 6GB pamięci RAM / w trzech portach po 2 GB /,  co powinno wystarczyć na obsługę Chrome i tej strony, gdzie wywala błąd.

Załączam screen informacji o systemie, gdzie jest podana wielkość RAM, tylko jest to klika pozycji z info o pamięci RAM - zainstalowana 6GB, fizyczna 6GB i dostępna 2 GB - dlatego pytam co zjadło 4 GB RAMu ? Czy jakiś informatyk może podpowiedzieć?

 

 

screen 1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lub w menadżerze zadań (ctrl+shift+esc) zakładka wydajność i w menu po lewej pamięćimage.png.1b2babec37a897e803af30c7a35be13f.png


lub dalej monitor zasobów


image.png.fa667c67eeb2b68830d1e4a901c63749.png

 

 

Sprawdź czy to samo będzie w innej przeglądarce - Firefox, Opera, Internet Explorer, Microsoft Edge
 

Edytowane przez zdzichu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim samym zestawieniu w menedżerze zadań na moim kompie, w  czasie maksimum obciążenia to wygląda to tak:

 

Google Chrome - obciążenie procesora chwilami dochodziło nawet do 97% pamięć RAM 2,7 GB - co wydaje się wartościami bardzo dużymi jak dla jednej aplikacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, trzeba przetestować RAM, ale Photoshop mi chodzi , Registax i wywoływarka RAWów też. Być może ten program , którego chcę używać wymienia z moim kompem zbyt dużo informacji jak na jego zasoby RAM..

Edytowane przez Krakus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Krakus

Trochę słaby jak na PSa.

Wyłącz programy działające w tle, które niepotrzebnie uruchamiają się z systemem i obciążaja pamięć.

Możesz też na sztywno ustawić plik stronnicowania, czasem warto podać mu ściężkę na innej partycji niż system.

 

P.S.

Ile masz dysków, czy SSD jest tylko dla systemu, a jakiś HDD masz dla danych i plików?

 

Tak informacyjnie poczytaj sobie jaki komp do programów obróbki zdjęć:

https://www.signs.pl/5-najwazniejszych-cech-komputera-do-obrobki-foto-i-wideo,36362,artykul.html

 

Spróbuj też, tu masz pokazane jak ustawić na sztywno rozmiar pliku stronnicowania :

https://www.bing.com/videos/search?q=plik+stronnicowania&view=detail&mid=CE3A902D0C878176FB5CCE3A902D0C878176FB5C&FORM=VIRE

Edytowane przez DiBatonio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, _Spirit_ said:

Firefox przeszedł na ten sam silnik pewnie będzie podobnie

Firefox używa silnika Gecko i nie ma nic wspólnego z Chrome.

 

Silnik wykorzystywany przez Chrome to Chromium. Edge również używa silnika Chromium. Silnik ten jest znany z gigantycznego apetytu na RAM.

W związku z tym, że obecnie jedyna słuszna przeglądarka wbudowana w Windows 10 (Edge) żre Ci pamięć jak szalona, a dokłada się do tego Chrome, który zbudowany jest na tym samym silniku to prawdopodobnie mało im Twoich 6GB. Raportowana przez system pamięć RAM = 2GB to pamięć dostępna, czyli 4GB masz zużyte. Plik stronicowania masz 5,16G i powiększa on wirtualnie RAM składując na dysku tę część pamięci, w której znajdują się nieużywane aplikacje, ale Chrome i Edge pracujące w rątku głównym raczej z niego szczególnie nie skorzystają.

Edytowane przez RadekK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby sprawdzić RAM, możemy wykorzystać narzędzie Diagnostyka pamięci systemu Windows. Wciskamy skrót klawiaturowy Windows + R i wpisujemy nazwę programu mdsched. Klikamy na OK. Wybieramy Uruchom ponownie teraz i sprawdź występowanie problemów (zalecane), by zrestartować komputer i uruchomić narzędzie diagnostyki.

 

 

Na razie przeprowadziłem powyższą  diagnostykę pamięci RAM w systemie Windows 10  " nie wykryto błędów pamięci RAM".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minutes ago, _Spirit_ said:

Widzisz. Dzięki za wyprowadzenie z błędu

Mniejsza o to. Ale nie ma za co ;-)

Sęk w tym że prawdopodobnie mamy nową klasę problemów na Windows. MS wycofuje przestarzałego Internet Explorera i obdarza wszystkich Edge'm który wykończy kompy z mniejszą ilością RAM. Zwłaszcza w przypadku osób używających np. Chrome. A jak wiemy od lat nie da się całkowicie usunąć wbudowanej przeglądarki z Windows, bo jest ona bardzo mocno zintegrowana z systemem. Zmiana domyślnej przeglądarki nie ma na to wpływu. Jedynie z punktu widzenia użytkownika strony otwierają się w innej przeglądarce.

Mogę się przy tym mylić, bo na co dzień pracuję na linuxie z firefoxem :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, DiBatonio napisał:

P.S.

Ile masz dysków, czy SSD jest tylko dla systemu, a jakiś HDD masz dla danych i plików?

 

256 GB SSD mam tylko dla programów i systemu,  nie ma na tym dysku  folderów magazynujących.

Drugi dysk to 2TB HD , z tym że 1 TB to wolna przestrzeń.

Czyli trzeba wywalić Chrome i pozostać tylko w RAMożernym Edge, ale i tak jest zysk w postaci mniejszej ilości zjedzonego RAMu.

 

 

W poniedziałek po wywaleniu Chroma, zobaczę czy mi się program, o który mi chodzi - wykrzacza, bo może ta ilość pamięci RAM  uzyskanej z wywalenia Chroma - już starczy na jego działanie. 

Dzięki wszystkim doradzającym  za pomoc.

 

 

 

Cytat

 

 

 

Edytowane przez Krakus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, dj_peterka napisał:

Tyle zamieszania, a ten komunikat nie ma nic wspólnego z ilością czy sprawnością RAM. Żeby choć jeden informatyk się znalazł i to wyjaśnił. Sprawdź na stronie Microsoft , co dokładnie oznacza ten komunikat. 

Pewno, że nie ma :D RAM jak by był uszkodzony, to nie wiem, czy nie uruchomił by się bluesreen, zależy chyba od ustawień biosu.

A tak na marginesie sprzed dwóch lat, proszę:

https://www.theverge.com/2018/7/12/17564064/google-chrome-ram-usage-memory-increase-spectre-fixes

I jeszcze tu

https://spidersweb.pl/2018/07/google-chrome-67-ram.html

 

Edytowane przez DiBatonio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Krakus

Tak wygląda pożeranie RAMu z otwartą przeglądarką i jakiś czas używanie komputera głównie net , otwartych kilka kart itp.

 

A tak w ogóle to system zabiera trochę

Screenshot.jpg

A tak po restarcie komputera :

 

Screenshot2.jpg

U mnie w tle w autouruchamianiu tylko ESET Internet Security, NEC Spectra View monitor i to wszystko. Wiadomo jakieś usługi windy w tle pracują, te niepotrzebne można wyłączyć.

Ale i tak wychodzi, że win10 (w moim przypadku Pro) troszkę zabiera, a część i tak jest przeznaczona na pamięć wirtualną.

To nie Chrome zabiera, aż tyle RAMu koledze.

Dzisiaj takie minimum to 8GB RAM, a przy programach do obróbki zdjęć i grafiki, niestety trzeba więcej, podawałem link wyżej w innym wpisie i nie tylko pamięci RAM, na niej wszystko nie stoi.

Jeszcze ten zrzut:

 

 

Screenshot3.jpg

Kolego @Krakus twój komputer na dzisiaj jest naprawdę wiekowy, procek na 2 rdzeniach i tylko 6GB RAMu, to smartfony dziś mają więcej, sorry za łyżkę dziegciu, ale tak jest.

Ja wcześniej z powodzeniem śmigałem na poniższym z OLXa, zmieniłem tylko dlatego, że potrzebowałem trochę większego komfortu przy LR i PS podczas obróbki po zakupie lustrzany full frame. 

Dziw mnie bierze jak na takim kompie jak twój, chce Ci się bawić w photoshopy i stackowanie zdjęć Registaxem, czy jakimkolwiek innym softem, ja bym nie miał cierpliwości.

Ogłoszenie:

https://www.olx.pl/oferta/plyta-glowna-gigabyte-ga790-xt-procesor-amd-grafika-ram-ddr3-CID99-IDCDLzn.html

Proszę tego nie traktować jako oferty, nie o to mi chodziło, jedynie o skalę porównawczą hardware komputera.

Edytowane przez DiBatonio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.09.2020 o 01:31, DiBatonio napisał:

Kolego @Krakus twój komputer na dzisiaj jest naprawdę wiekowy, procek na 2 rdzeniach i tylko 6GB RAMu, to smartfony dziś mają więcej, sorry za łyżkę dziegciu, ale tak jest.

 

Na razie pozostaję przy starym komputerze, ale wyciąłem ze swojego kompa przeglądarkę Chrome i postanowiłem korzystać tylko z Microsoft Edge / którego i tak jak ktoś napisał - nie można wyciąć, bo jest związany z systemem Windows 10/,  zwiększyłem też objętość przestrzeni pamięci wirtualnej / podany przez DiBatonio link jak ustawić na sztywno rozmiar pliku stronnicowania : /

https://www.bing.com/videos/search?q=plik+stronnicowania&view=detail&mid=CE3A902D0C878176FB5CCE3A902D0C878176FB5C&FORM=VIRE

i znacznie polepszyła się wydajność mojego kompa. A program na którym mi zależało, wykrzaczał się dzisiaj tylko raz. Przy wcześniejszej konfiguracji mojego kompa i korzystaniu z Chrome, ten program wykrzaczał mi się regularnie co 10 - 15 minut z powodu braku pamięci RAM. I przy takiej opcji ustawień mojego kompa na razie zostanę, bo na cztery porty pamięci RAM w moim kompie, mam trzy zajęte kośćmi po 2 GB a czwarty uszkodzony, więc więcej RAMu nie dołożę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dobrze, że chociaż troszkę ten  DiBatonio pomógł  ;)

 

P.S.

Ta kompletna płyta główna, którą podlinkowałem dawała sobie rade z LR, PS itp.

Poszła,  ino trzebaby było pewno trochę lepszy zasilacz w PC niż masz obecnie.

No, ale to tak informacyjnie ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.09.2020 o 22:15, RadekK napisał:

A jak wiemy od lat nie da się całkowicie usunąć wbudowanej przeglądarki z Windows, bo jest ona bardzo mocno zintegrowana z systemem.

No ale jakie znaczenie ma fakt posiadania Edge, którego nie będziemy używać? Jak to ma wpływać na zajętość ramu?

 

 

Generalnie to ja używam Chrome na komputerze z 2GB ram,  także da się i nic się nie sypie :) Tylko mam tam max 3 karty na raz i czekam wieki, ale działać - działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, MateuszW said:

No ale jakie znaczenie ma fakt posiadania Edge, którego nie będziemy używać? Jak to ma wpływać na zajętość ramu?

To że Ty nie używasz przeglądarki nie znaczy, że system operacyjny z którym jest zintegrowany jej silnik też jej nie używa. To dłuższa historia powiązana z filozofią budowy Windows od wielu wielu lat. Integracja przeglądarki z systemem była przed laty fundamentalnym argumentem Microsoft w batalii dotyczącej Internet Exporer'a. Najprostszy przykład jest taki, że to co dla użytkownika jest zwykłym okienkiem konfiguracji systemu może być renderowane przez silnik jaki wykorzystuje przeglądarka. W gruncie rzeczy to bardzo logiczne i efektywne podejście ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, RadekK napisał:

. Najprostszy przykład jest taki, że to co dla użytkownika jest zwykłym okienkiem konfiguracji systemu może być renderowane przez silnik jaki wykorzystuje przeglądarka.

Ale o jakie konkretnie okienka/elementy chodzi? Wiem, że jakie  ekrany logowania itp w programach często są wyświetlane jak strony internetowe, czasem jakiś program ma wbudowane okno przeglądarki do wyświetlania jakiś stron z dodatkami itp, ale coś więcej takiego jest? Chyba główne okna dziesiątki nie są pokazywane na edgu? (choć włączają się tak ociężale, że kto wie :) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wycięciu z mojego kompa  przeglądarki Google, działając na  przeglądarce Edge, zjadał mi dzisiaj 1,2 GB pamięci RAM i 14,7% obciążenia procesora, przy otwartych 10 zakładkach.

Gdy miałem zainstalowaną przeglądarkę Google Chrome, z której korzystałem / Edge miałem wyłączone/  - obciążenie procesora chwilami dochodziło nawet do 97%  pamięć RAM 2,7  GB 

Menedżer zadań 01.10.2020 wer 2aaa.jpg

 

 

Wartości chwilowe obciążenia pamięci RAM i procesora dalej są wysokie, o godz 16.20 przy 9 otwartych kartach w Edge - wynosiły jak poniżej:

 

 

 

 

procesy chwilowe 2aa.jpg

Edytowane przez Krakus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.