Jump to content

Drugie podejscie do astrophoto - West Veil Nebula


rybek0s
 Share

Recommended Posts

2 minutes ago, delaa said:

Traktowałes material "osobno" tzn rozkładałeś na kanały? Czy hurtem to co wyszło z kamery?

Hurtem z kamery. Uznalem że póki jeszcze nie umiem przetwarzać RGB, nie będę probował robić każdego kanału z osobna.

Link to comment
Share on other sites

Teraz, rybek0s napisał:

Hurtem z kamery

Szkoda filtra. To naprawdę nie jest jakaś magia. Moim zdaniem podejście "hurtem" powoduje że obrazki z tych filtrów (dual/triband) są w zasadzie niestrawne (to moje zdanie i moja obserwacja na podstawie długich godzin w internetach ;-)  

Jedno z podejść - możliwych - nie mówię że najlepsze ale na bank lepsze niż "hurtem" ;-)

 

 

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, AdamK said:

Czuję się jakbym stał na rękach... :emotion-5:

Bo to symulacja tego jak bylo by ją widać w Australii, gdyby było ją widać w Australii :P A na poważnie, w trakcie zbierania materiału musiałem robić meridian flip unikając balustraty i parapetu, a przy obróbce uznałem że w kosmosie nie ma góry i dołu :D Ale jak uważasz że lepiej dawać w formacie ziemskim nieodwróconym, to następnym razem o to zadbam :)

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, delaa said:

Szkoda filtra. To naprawdę nie jest jakaś magia. Moim zdaniem podejście "hurtem" powoduje że obrazki z tych filtrów (dual/triband) są w zasadzie niestrawne (to moje zdanie i moja obserwacja na podstawie długich godzin w internetach ;-)  

A mógłbyś rozwinąć myśl? Tzn, jakiej różnicy byś się spodziewał gdybym osobno przetworzył każdy kanał? I dlaczego taka różnica w przetwarzaniu w porównaniu do OSC bez filtra (gdzie też otrzymuję RGB).

Przyznam że użyłem L-eNhance bardziej jako filtra anty-polution niż do rozbicia obrazu na H-alpha i 0xygen 3

Link to comment
Share on other sites

Nie chce ci się nie ? No spróbuj ;-) Nie mam takiego filtra, nie wiem jakiej różnicy się spodziewać. Ale to co widzę w internecie z tymi filtrami jest strasznie słabe. To co jest pokazane na filmach gdzie jest obrabiane osobno jest "strawne". Nadal chcę spróbować tych filtrów ale po przeryciu Astrobina.... mam mieszane uczucia ;-) 

Edited by delaa
Link to comment
Share on other sites

To nie kwestia tego czy mi się chce czy nie. Ten obrazek to drugi mój eksperyment z przetwarzaniem astro obrazów. Jak nie wiem do końca co powinienem osiągnąć, to nie wiem na którym etapie powinienem zwrócić uwagę że coś jest nie tak. 

Np. Nie mam pojęcia zo mam zrobić z zielonym kanałem...wrzucić?

Link to comment
Share on other sites

No to spróbowałem. Posiłkowałem się wzorem na połączenie kanałów ze stronki: https://thecoldestnights.com/2020/06/pixinsight-dynamic-narrowband-combinations-with-pixelmath/
Oraz ogólną ideą od: https://www.youtube.com/watch?v=740ZLTe95eg

Wyszło.... paskudnie :D Przegiąłem z wyciąganiem kolorów ... ogólnie ... wyglądało strasznie! ;)

 

Z ciekawości zrobiłem jednak blend między poprzednim obrazkiem i tym potworem i wyszła 3 wersja ... ta daje nadzieję że jeszcze z tego materiału uda mi się coś wyciągnąć :D

 

 

western veil nebula ver4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Hm, bałem się tak intensywnego koloru, ale widać niepotrzebnie. Dzięki.

W wolnej chwili samemu spróbuję coś podobnego osiągnąć. Materiał mam, zachmurzone niebo też, więc mogę trochę czasu nad pixem posiedzieć ;)

Link to comment
Share on other sites

2 minuty temu, rybek0s napisał:

Hm, bałem się tak intensywnego koloru, ale widać niepotrzebnie. Dzięki.

Nie sugeruj się moją wersją koloru, bo ja nie jestem absolutnie żadnym autorytetem. Zerknij na https://www.astrobin.com/search/?q=Western+Veil&d=i&t=all&date_published_min=2011-11-09&date_published_max=2020-10-11 i znajdź coś co Ci się podoba.  

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.