Jump to content

samodzielne wyznaczenie powiększenia lornetki


Marcin_G
 Share

Recommended Posts

Heloł!

Ostatnio w temacie o lornetkach 15x70 poruszyłem zagadnienie, że lornetki często nie mają deklarowanego przez producenta, nominalnego powiększenia.

Chciałbym Wam pokazać metodę wyznaczenia powiększenia opierającą się niejako na definicji powiększenia czyli stosunku wielkości obrazu w układzie optycznym do wielkości obrazu widzianego gołym okiem (albo gołym aparatem w tym wypadku). Liczenie powiększenia jako iloczyn średnicy obiektywu x średnica źrenicy wyjściowej jest mało pewna, bo  po pierwsze wiele lornetek NIE pracuje pełną aperturą a po drugie mierząc średnicę źrenicy wyjściowej nawet suwmiarką, popełniamy stosunkowo duży błąd względny rzędu 5%. 

Oto jak dość dokładnie można wyznaczyć powiększenie

- montujemy lornetkę na statywie i celujemy w obiekt posiadający łatwo dający się wyróżnić odcinek, najlepiej pionowy lub poziomy

- fotografujemy ten odcinek aparatem fotograficznym w projekcji afokalnej przez lornetkę. W tym momencie lornetka działa jak telekonwerter o krotności równej powiększeniu. Uwaga (1) Jeśli wyznaczamy powiększenie dla lornetki z wewnętrznym ogniskowaniem, należy wybrać obiekt będący bardzo daleko (kilkaset metrów). Chodzi o to, że lornetki z wewnętrznym ogniskowaniem ustawiają ostrość poprzez zmianę ogniskowej obiektywu, a tym samym i powiększenie jest lekko zmienne.

Uwaga (2) Aby uniknąć wpływu dystorsji na wynik pomiaru, interesujący nas odcinek MUSI być w środku pola widzenia lornetki i nie powinien zajmować więcej niż 1/3 - 1/4 średnicy pola widzenia

- ten sam odcinek fotografujemy samym aparatem, bez lornetki. Jeśli używamy aparatu z zoomem, unikajmy skrajnych ogniskowych, bo tam dystorsja aparatu może namieszać. Oczywiste jest, że zdjęcie przez lornetkę i bez lornetki wykonujemy na tej samej ogniskowej.

- w programie graficznym otwieramy oba zdjęcia i mierzymy długość interesującego nas odcinka, wyrażoną np w pixelach.

 

W moim przypadku mierzyłem długość pionowego słupka w barierce balkonu. Na zdjęciu wykonanym przez lornetkę słupek ma 897 pikseli, na zdjęciu "gołym" aparatem tylko 62 piksele. Stąd powiększenie obrazu przez lornetkę wynosi 897 / 62 = 14,46 czyli około 14,5x.

Aby wyeliminować błędy pomiarów, warto wykonać kilka par zdjęć i wynik uśrednić. 

pow-01.jpg

pow-02.jpg

pow-03.jpg

 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Istnieje też znacznie prostszy sposób: potrzebny do tego będzie okular pomiarowy i przeźroczysta linijka. Najpierw za pomocą linijki którą przykładamy do obiektywu lornetki i okularu użytego jako lupy (patrzymy od drugiej strony)mierzymy lukę wejściową ( rzeczywistą średnice obiektywu).Następnie za pomocą tego samego okularu z założoną matówką mierzymy źrenicę wyjściową, dzieląc średnicę obiektywu przez źrenicę

wyjściową otrzymamy powiększenie.

 

Link to comment
Share on other sites

11 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Na pewno każdy ma w domu okular pomiarowy, jak nie kilka :lol:

może i nie każdy , a jak nie ma to może się o taki postarać, ja np. mam, 45 zł kiedyś w Teleskopach kosztował, teraz jest znacznie droższy, bywają też na Allegro, nie każdy ma też aparat fotograficzny  który jest dużo droższy  

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja używam do pomiaru źrenicy wyjściowej mikroskopu piórowego ze skalą 0,02 mm. Jest wystarczjąca. A druga metoda w przypadku krotności telekompresora, barlowa czy okularu to fotka i pomiar rozmiaru z podstawową fotką układu. 

Link to comment
Share on other sites

Bardzo pomocny wpis. Prosta metoda dostępna dla każdego.

A jak w łatwy sposób określić drugi ważny parametr, czyli realną średnicę czynną obiektywu (obiektywów) ? Jest metoda latarkowa, czy to jedyny sposób na taki pomiar ? 

Link to comment
Share on other sites

Kilka odpowiedzi na poruszone sprawy:

- O ile aparatu fotograficzny nie każdy musi mieć, to smartfon z wbudowanym aparatem ma niemal każdy...

- Ustalenie źrenicy wejściowej możliwe jest na kilka sposobów:

(a) można wykonać zdjęcie lornetki od strony obiektywów, wraz z jakąś linijką gdy od strony okularów jest jasne tło (niebo / jasna ściana)

(b) można to zmierzyć jak pisał Lemarc ale błąd pomiaru może być spory

(c) można ustawić ostrość na nieskończoność, wstawić w źrenicę wejściową źródło światła i snop światła wychodzący z lornetki (będzie to wiązka równloegła!) można rzutować na ścianę

(d) można suwmiarką zmierzyć średnicę wyjściową i pomnożyć przez wcześniej wyznaczone powiększenie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.