Skocz do zawartości

EQmod, MaximDL i synchronizacja teleskopu z planetarium


Amper

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy od jakiegoś czasu, działając zdalnie mam problem z NEQ6. Chodzi o to, że po wyznaczeniu pozycji na niebie i synchronizacji montażu z planetarium Maxima, montaż się gubi. Zaznaczam dany punkt na mapce, montaż przewija i albo nie trafia w zadany punkt albo całkowicie się gubi. Montaż zatrzymuje się gdzieś po drodze, a planetarium Maximowe pokazuje, że jestem gdzieś na wschodzie. 

Tak jak piszę, działam zdalnie, mam podgląd z kamery w obserwatorium ale muszę ją wyłączać, bo kamerka QHY5IIL robi się całkowicie ślepa, przez diody IR w kamerce.

Mam też ostatnio problemy z prowadzeniem montażu. Wykres pokazuje, że jest ok, a gwiazdki są pojechane.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie masz czasem za dużo punktów alignacji? Radzę je regularnie usuwać, bo robią się właśnie jaja. Mi zdarzało się, że montaż nie chciał dojechać na wskazane miejsce i nie to, że nie trafiał, tylko znacznik na mapie pokazywał, że nie jedzie do wybranego miejsca, tylko gdzieś w inne miejsce. Po wyczyszczeniu listy wszystko wracało do normy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, bo kamerkę od czasu do czasu włączam.

1.jpg.f7154f2d9363f0c44325c1cb493ce4b5.jpg 2.jpg.da65976e194c7f18b97bd3c94e2f3c69.jpg

Na pierwszym scrinie jest wybrana gwiazda, a na drugim pokazane jest gdzie planetarium myśl, że jest.

PlateSolve, nie jest w stanie obliczyć nowej pozycji, choć wydaje mi się, że fizycznie montaż patrzy we wskazane miejsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Piotr4d napisał:

Dobrze rozumiem.

Sądzisz, że montaż trafia tylko solver nie rozwiązuje klatki.

Slover nie rozwiązuje, bo dostaje bzdurne współrzędne początkowe od montażu. Czyli problem jest we współrzędnych, błędnie raportowanych przez EQMod wbrew fizycznej pozycji (która jest mniej więcej ok). Pewnie już to robiłeś, ale skontroluj, czy masz prawidłowe współrzędne miejsca obserwacji w EQMod oraz w Maximie (i czas, ale ten raczej jest ok).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam to @Amper bo sam to mam i to normalne. Próbujesz zrobić solve w miejscu gdzie masz zdefiniowany limit w eqmod.

Ja u siebie musiałem wyłączyć te opcje.

Taką sytuacje też miewałem gdy próbóje solv wykonać blisko bieguna (gwiazdy polarnej)

No i najważniejsze...synchro możesz wykonać poprawnie jedynie gdy twój mont aktualnie prowadzi z prędkością sidreal, na bez ruchu wyskoczy ci ten sam błąd.

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Amper napisał:

Teraz po próbie zaparkowania montażu, maxim nie odpowiada, montaż niestety nie wrócił na swoją pozycję parkowania, (widzę na podglądzie z kamery) i muszę zamknąć Maxima. 

Za chwilkę powrócę i wypróbuję to co pisze kolega Selmak

Też takie problemy miałem, Maxim i sgp robiły fochy.

Pokombinuj coś z tymi kwestiami co ci opisałem, pamiętam że tak rozwiązałem ten problem u siebie.

Wyłączając limity, ustawiając Append of sync i chyba coś jeszcze.

 

Zrób od początku od home posistion wystartuj montaż z czystymi ustawieniami ( bez punktów synchronizacji)

Najlepiej twardy reset, wyłącz zasilanie i włącz.

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Amper napisał:

Limity mam zawsze wyłączone, do pozycji startowej raczej nie wrócę, nie fizycznie nie mam jak, działam tylko zdalnie. 

Posiedzę jeszcze nad tym chwile i pewnie skończę jak ostatnio, wyłączając wszystko i zamykając dach 

Jak to nie wrócisz ? A pilot w Eqmodzie ? mont nie reaguje na niego ?  Pomagasz sobie tą stroną ? http://nova.astrometry.net/upload

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób tak.... Twardy reset, odłącz zasilanie i uruchom od nowa. (obowiązkowo w Home posistion) inaczej nie ma to sensu.

Podłącz sam mont przez ascom i niech nic z  niego nie korzysta, żadne planetarium czy phd2 sam program do akwizycji.

1.skieruj teleskop na obszar który nie jest blisko północy

2.model synchronizacji wyzerowany

3. limity wyłączone

4. ustaw metodę Append of sync.

5.Astrometria i wpisz te współrzędne do maxima.

 

No musi działać. Ja tak to rozwiązałem.

 

A potem to już pilnuj by wszystko było w harmonii tzn mont niech parkuje po każdej sesji, rób meridian flipy od razu gdy potrzeba (nie czekaj pod pretekstem że ci teleskop o nic nie zawadzi), i nie shynchronizuj blisko bieguna.

Ja też mam zdalną budkę i tego pilnuje bo potem się kończy tak że trzeba jeździć i wszystko gołymi rękoma do porządku doprowadzać.

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Selmak napisał:

Znam to @Amper bo sam to mam i to normalne. Próbujesz zrobić solve w miejscu gdzie masz zdefiniowany limit w eqmod.

Ja u siebie musiałem wyłączyć te opcje.

Taką sytuacje też miewałem gdy próbóje solv wykonać blisko bieguna (gwiazdy polarnej)

No i najważniejsze...synchro możesz wykonać poprawnie jedynie gdy twój mont aktualnie prowadzi z prędkością sidreal, na bez ruchu wyskoczy ci ten sam błąd.

Oprócz tego, EQMod nie pozwoli zrobić synchronizacji, gdy jego aktualne współrzędne zbyt mocno różnią się od tych z synchronizacji (coś rzędu 90 czy 180 stopni). A tutaj tak właśnie mamy, bo EQMod raportuje bzdurną pozycję, mocno odbiegającą od rzeczywistej (ustalonej przez astrometry.net).

 

Na coś takiego pomaga zazwyczaj odpalenie na świeżo w pozycji zaparkowanej, ale nie wiem jak to zrobić zdalnie (trzeba by strzałkami w eqmod przejechać ok na pozycję zaparkowaną i chyba zresetować prąd w montażu, żeby zresetował współrzędne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Resetuje komputer w obserwatorium, bo poległem. Nawet pilot w Eqmodzie przestał mi reagować. Odpalę jeszcze raz wszystko, jak nic z tego nie wyjdzie, to dam sobie dzisiaj spokój. Jutro trzeba wcześnie wstać, a walkę z wiatrakami zostawię sobie na inny dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Amper napisał:

Niestety, dzisiaj przegrałem tą nierówną walkę, straciłem kontakt z Eqmodem, a tym samym z montażem. Wyłączyłem wszystko, może jutro będę działał dalej.

Dziękuję Wam za pomoc. 

Cdn  :)

A przypomniałem sobie jak z tym sobie radziłem.

Ja to robię jeszcze tak.. jak to @MateuszW napisał co też może powodować ten błąd że w jakimś planetarium (np CdC) ręcznie synchronizuje myszką montaż mniej więcej tam gdzie realnie patrzy teleskop i to załatwia sprawę, bo platesolve się nie zrobi jeśli te pozycje różnią się tak mocno od siebie.

Teraz już od jakiegoś pół roku pilnuje parkowania i nie mam z tym żadnych kłopotów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogody do testów dzisiaj nie ma, ale coś tam zdalnie dłubałem w komputerze.

Odinstalowałem ASCOMa i Eqmoda, zainstalowałem ponownie. Poprawy brak, montaż głuchy na próby sterowania pilotem Eqmoda. Wybrałem opcje ASCOM Setup i zmieniłem w ustawieniach EQMOD; port detalis Timeout z 1000 na 2000 i połączyłem montaż z Maximem. Pilot działa, wskazana pozycja na planetarium Maximowym wydaje się być poprawnie wykonana. Jeździłem montażem wschód i zachód i wygląda na to, że wszystko jest OK.

Mam jednak do Was pytanie:

jakie macie ustawienia wpisane w Setupie ASCOMA do Eqmoda i w samym Eqmodzie.

Ciekawi mnie też czy macie wpisane jakieś dane w rubryce TrackRate w miejscu RA i DEC

Eqmod.jpg.0edc827de8c4bacb0c5bc07e77456f93.jpg

Eqmod2.png.051fb6367cd0ab0e2ebec82a8c1a7dc3.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.