Skocz do zawartości

EQmod, MaximDL i synchronizacja teleskopu z planetarium


Amper

Rekomendowane odpowiedzi

No to się wyjaśniło. To się ustawia na pilocie i trzeba zmieniać przy zmianie czasu letni/ zimowy parametrem jak opisałem wyżej.  To na 100% Twój problem, mont trafia o godzinę - 15stopni - w złe miejsce. 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Amper napisał:

Ciekawi mnie też czy macie wpisane jakieś dane w rubryce TrackRate w miejscu RA i DEC

To są prędkości używane przy opcji custom, czyli tej ostatniej - można sobie więc zrobić tracking z dowolną prędkością. Jak używasz sidereal, to jest to bez znaczenia.

24 minuty temu, kubaman napisał:

Nie wiem czy da się w EQmodzie zmienić daylight saving. Na pewno ustawia się to w pilocie synscan 

Gdy używa się EQModa, to ustawienia w pilocie nie mają znaczenia - można nawet nie mieć pilota :) Używany jest czas z komputera.

57 minut temu, Amper napisał:

czas w komputerze różni się z tym w Maximie ale nie mogę go zmienić, nie wiem jak :(

Tzn który czas w Maximie? Pokaż screena. Być może jest tam czas UTC, więc prawidłowo godzina do tyłu (na pewno np w plikach fits maxim zapisuje utc).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cdn nastąpił ale z guiderem, bo montaż wydaje się działać poprawnie.

Jak już wspomniałem mam problem z guiderem, kamerka QHY5IIL. Wcześniej ten problem nie występował. Gwiazdki wychodzą jakieś podwójne, rozerwane. 

qhy.jpg.661ec4cda121e52b878bf3d104125abc.jpg

Próbowałem też drugiego czipa z kamerki Sbig ST2000XM i gwiazdki może nie są rozerwane ale też nie są ładne i nie da rady uruchomić guidingu.

Jeżeli ma ktoś pomysł, to zapraszam na PW udostępnię numer do  Anydesk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Amper napisał:

Cdn nastąpił ale z guiderem, bo montaż wydaje się działać poprawnie.

Jak już wspomniałem mam problem z guiderem, kamerka QHY5IIL. Wcześniej ten problem nie występował. Gwiazdki wychodzą jakieś podwójne, rozerwane. 

qhy.jpg.661ec4cda121e52b878bf3d104125abc.jpg

Próbowałem też drugiego czipa z kamerki Sbig ST2000XM i gwiazdki może nie są rozerwane ale też nie są ładne i nie da rady uruchomić guidingu.

Jeżeli ma ktoś pomysł, to zapraszam na PW udostępnię numer do  Anydesk

Z mojej rocznej walki od października 2019 z zdalnymi sesjami życie pokazało mi że kłopoty z guidingiem są prawie zawsze mechaniczne (mam na myśli że jeśli mechanicznie coś nie tak to żadna zmiana parametrów nie da różnicy na plus).

Czasem nie wiedziałem o co chodzi nie rozumiałem co się dzieje a jak przyjeżdzałem na miejsce to się okazywało że śrubka dociskowa kamery w wyciągu się poluzowała to złączka niezaciśnięta, a czasem ty lekko zakręcisz a zmiany temperaturowe ci tak ścisną gwint że nie można odkręcić, a to kabel się zaplątał, a to ja za mocno skręciłem obiektyw w lunetce do guidingu i zimno ścisło soczewkę i jakieś bochomazy wychodziły (bardzo podobny problem do twojego był w ciepłe letnie noce było git a na zimę już powychodziło.). A to niedawno miałem kłopot z dostającą się wilgocią do koła filtrowego,szukałem też tu pomocy na forum itp itd.

Bardzo ciężko jest tak wyśrubować by tyle elementów zagrało jak trzeba na odległość.

W ogóle to podziwiam @Jarzyna B. że mu tak w większości wszystko gra no ale u niego to nie taki sprzęt i nie taki serwis co u nas :D

 

Masz pewność że tam wszystko jest jak należy przygotowane do korzystania ? chyba nie.. bo by wystarczyło jak to się mówi "kliknąć start" i by samo chodziło bez zająknięcia.

Nie masz możliwości podjechać tami sprawdzić na żywo co i jak?. Bo to jak badanie obcych planet łazikiem (to co może zająć godzinę człowiekowi tam zajmuje miesiąc) :D

Może to nie jakoś specjalnie pomocne ale podjedź tam i sprawdź bo inaczej się tylko będziesz przyglądał.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak mi już słów, zawsze coś jest nie tak.

Możliwe, że coś się poluzowało, możliwe że coś się zaplątało. Jutro zostaną sprawdzone śrubki i kabelki przez mojego wysłannika :) . Na tą chwilę mogę jedynie podziękować za dotychczasową pomoc, mam nadzieje że szybko rozwiążę problem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Amper napisał:

Kolega Selmak miał racje, problemem okazał się rzep, grzałka :( zobaczę teraz czy uda mi się uruchomić guiding

Piotr, teraz klatka wygląda tak:

No i widzisz, przy sprzęcie na okrągło rozstawionym różne cyrki się dzieją. Trzeba nie kiedy przypilnować, ja grzałki owijam na jeden obrót taśmą ogniotrwałą i nie puszczają nawet po pół roku. Polecam rozwiązanie. Życzę by się wszystko ustabilizowało.

Edytowane przez Selmak
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.