Skocz do zawartości

Poziomy banding


karolbe

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Czy ktoś z Was się spotkał z poziomym bandingiem na zdjęciach? Mam ZWO 071MC PRO i nie ma na to reguły, ale przy włączonym chłodzeniu (zwykle ustawiam -20C) często pojawiają się poziome regularne pasy na zdjęciach. Z krótkich testów wychodzi na to, że to nie jest "kasowane" przez master dark/bias, bo tam te pasy są dość losowe. Kolejna rzecz, pasy są bardziej widoczne po prawej stronie kadru.

 

Nagrałem dwa przykładowe filmiki na których pokazuje darki i lighty z tej samej nocy. Póki co próbowałem zestaw zasilać na 2 sposoby: z akumulatora 12V, a także kamerę osobno przez zasilacz sieciowy 12V 5A. Nie ma różnicy i pasy są w obu wypadkach.

 

https://drive.google.com/drive/folders/1ouUaH54aZcwzG7XicdxhPaMVh3dxBE65?usp=sharing

 

Kamera jest podłączona pod Raspberry Pi 4, za pomocą kabla USB od producenta, ale zamówiłem nowy kabel USB 3.0 i nowy zasilacz 12V, wątpię żeby to była kwestia kabla USB, bo tam leci sygnał cyfrowy, więc jak się coś takiego dzieje, to chyba raczej w samej kamerze? No ale nie mam innych pomysłów...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasy wyglądają na losowe na drakach i lightach. Czy po stackowaniu nie znikają? Gdyby był całkiem losowe to powinny przy większej ilości klatek. Generalnie wygląda mi to na jakiegoś rodzaju zakłócenia.

 

Zasilanie 12V w przypadku ZWO nie ma znaczenia, bo ono zasila tylko chłodzenie. Skup się na USB z którego idzie zasilanie matrycy. Generalnie zestawowy kabel nie zawsze jest dobry, miałem taki jeden który gubił klatki i pomogła wymiana.

10 minut temu, karolbe napisał:

wątpię żeby to była kwestia kabla USB, bo tam leci sygnał cyfrowy, więc jak się coś takiego dzieje, to chyba raczej w samej kamerze? No ale nie mam innych pomysłów...

To może być kwestia zasilania, które leci z USB, ale z samym transferem też to nie jest takie oczywiste, że "jest cyfrowy i działa". To zależy od trybu USB, w jakim się komunikuje kamera, a nie wiem jak to jest przy foto. Bo przy awikowaniu używany jest tryb w którym klatki lecą bez przerwy i w razie błędów nie następuje retransmisja. Co prawda klatka powinna zostać odrzucona. Ale już w takiej kamerce T7, są jakieś jaja i co kilkadziesiąt klatek wskakuje jedna totalnie rozwalona, którą program akceptuje. Nie wiem jednak czy klatka uszkadza się w czasie transmisji, czy już kamera generuje ją wadliwie. Niemniej to raczej powoduje jakieś grube błędy, a nie zakłócenia.

 

Na pewno spróbuj to odpalić z laptopa, żeby wykluczyć problem z USB w raspberry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tayson Na Biasach nie widać czegoś takiego, są podobne do darków, tutaj nagranie z przeglądania biasów:

 

https://drive.google.com/file/d/1Z9O9FPerm0onUAVf0NpQgF-NSFkPPw17/view?usp=sharing

 

Jakby to było coś z przesyłaniem, to powinno być w sumie wszędzie...Jedyna różnica jaka mi teraz przychodzi do głowy to taka, że darki i biasy robiłem gdy do RPi była podłączona tylko kamera, jeśli coś miałoby zakłócać to potencjalnie inne urządzenia na USB (guider, focuser, montaż). No nic, potrzebuję zrobić więcej testów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem nowy zasilacz 12V i nowy kabel USB (gruby, ten ZWO to taki płaski) do kamery. Po wymianie, na 40 klatkach nie zauważyłem już tych pasów. Co do zasilacza, to wcześniej zasilacz do kamery był z przedłużka, ten filtr ferrytowy był więc w środku kabla, teraz nowy zasilacz ma na tyle długi kabel, że przedłużka jest zbędna i filtr jest na końcu, nie wiem na ile to ma znaczenie, ale pokazuję co się zmieniło.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, te zasilacze kupiłem za bodajże 40 czy 50zł (za sztukę), trudno kupić droższy i prawdę mówiąc jeśli kryterium jest cena, to zasilacze za 100 czy 200zł są tylko w sklepach astro, ciekawe czy to zbieg okoliczności czy nie... :-) Ten nowy to 'Sagemcom', poprzedni 'Blow' - oba zwykłe, made in china.

 

Zdjęcie mogę pokazać ale nie teraz, aktualnie połowę mam w domu (refraktor i kamerę), a połowę na dworze (montaż).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, jedna rzecz mnie zdecydowanie przekonuje do takiego zasilacza:

 

szczelna metalowa obudowa zgodna z normą IP67/IP65

 

Stresuje mnie jak zostawiam taki zwykły zasilacz na dworze, gdzie jest wilgotno, a nad ranem często też i wręcz mokro.

 

Jakie kable ma ten zasilacz? Są w ogóle jakieś, czy trzeba dorabiać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie kupiłem taki kabel jako główny zasilający setup: https://allegro.pl/oferta/kabel-przewod-silikonowy-sihf-2x1-linka-do-180-c-7719867582

 

Mam też 2 metry takiego samego, ale o przekroju 2,5mm ale to za gruby kabel jak dla mnie :) 

 

Edytowane przez isset
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej dolutowac odpowiedniej dlugosci. Tak jak podal Andrzej - co najmniej 1mm2, 1,5mm2 czy 2mm2 to jeszcze lepiej.

Jak nie potrafisz lutowac to ewentualnie wago na linke + dobrze to wszystko zabezpieczyc przed wilgocia i rozłączeniem w przypadku szarpnięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, karolbe napisał:

No, jedna rzecz mnie zdecydowanie przekonuje do takiego zasilacza:

szczelna metalowa obudowa zgodna z normą IP67/IP65

Ja nazwalbym ogol jako lepsza "jakosc" zasilacza. Na pewno za samą obudowe nie placisz 4x wiecej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Tayson napisał:

Ja na pewno nie zasiliłby sprzętu za prawie 10k zł zasilaczem kosztujacym na aliexpres 5dolcow.

Za 5 dolców nie, ale 50-100 zł to normalna cena za normalny zasilacz 2-5A. Nie potrzebujemy tutaj zasilacza labolatoryjnego.

8 minut temu, karolbe napisał:

Stresuje mnie jak zostawiam taki zwykły zasilacz na dworze, gdzie jest wilgotno, a nad ranem często też i wręcz mokro.

Nie stresuje się. Zwykły zasilacz jest wystarczająco szczelny. Prędzej Ci się uszkodzi na dworze laptop niż zasilacz (a laptop to też wymaga mega pecha i niewłaściwego postępowania).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Tayson napisał:

Ja nazwalbym ogol jako lepsza "jakosc" zasilacza. Na pewno za samą obudowe nie placisz 4x wiecej.

Ale to jest normalna cena za zasilacz i nie spodziewałbym się tutaj niczego "niezwykłej jakości". Po prostu jest on mocny, 13A, więc kosztuje proporcjonalnie więcej plus szczelna obudowa. To ta sama klasa zasilacza, co np mój 5A za 80 zł. Podejrzewam że ma podobne napięcia tętnień i jakość zabezpieczeń (choć fakt że jest dedykowany do oświetlenia led może wzbudzać wątpliwość, czy komuś się chciało w ogóle przejmować jakością, skoro ona nie ma znaczenia w tym prostym zastosowaniu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zasilacz o takich parametrach jest wystarczający?

 

WYJŚCIE

Napięcie znamionowe 12V

Prąd znamionowy 8,3A

Moc znamionowa 100W

Zakres regulacji napięcia – potencjometr VR1 10.8 ÷ 13.2V

Stabilizacja UWY w zależności od zmian UWE ± 1%

Stabilizacja UWY w zależności od zmian IWY ± 2%

Tolerancja [3] ± 5%

Tętnienia i szumy (max.) [2] 320mVP-P

Czas ustalania, narastania [4] 500ms, 30ms / 230VAC pod pełnym obciążeniem

Czas podtrzymania (typ.) 30ms / 230VAC pod pełnym obciążeniem

 

WEJŚCIE

Zakres wartości napięcia 100 ÷ 264VAC

Zakres częstotliwości napięcia 47 ÷ 63Hz

Sprawność (typ.) 81%

Prąd AC (typ.) 1.2A / 115VAC, 0.55A / 230VAC

 

ZABEZPIECZENIA

Przeciążeniowe

Zakres: 100 ÷ 150%

Typ: naprzemienne zał./odł. napięcia wyjściowego. Automatyczny powrót do normalnej pracy po ustąpieniu przyczyny.

Zwarciowe Typ: naprzemienne zał./odł. napięcia wyjściowego. Automatyczny powrót do normalnej pracy po ustąpieniu przyczyny.

Nadnapięciowe

13.5 ÷ 18.5V

Typ: naprzemienne zał./odł. napięcia wyjściowego. Automatyczny powrót do normalnej pracy po ustąpieniu przyczyny.

Termiczne

Zakres: 110°C ± 10°C (detekcja przez IC)

Typ: naprzemienne zał./odł. napięcia wyjściowego. Automatyczny powrót do normalnej pracy po ustąpieniu przyczyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.