Skocz do zawartości

Księżyc z 19.03.05


Gość TUR

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Korzystając z gościnności PTLa, przy okazji wspólnych obserwacji zrobiłem zdjęcie łysego przez Pawła TOA130 takahashi+extender 1.6x, Canon 300D, ISO 400.

 

Ostrość ustawiana na szybko, więc z pewnością moża wyciągnąc z tego sprzętu dużo więcej !

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

To jest fotka z ogniska głównego bo tylko ognisko główne zapewnia wysoką jakość odwzorowania i pytanie o powiększenie nie ma tu za bardzo sensu.

Zresztą można to potraktować inaczej, gołym okiem patrzysz na Księżyc i widzisz go pod kątem około 0,5* zobacz pod jakim kątem widzisz ten na monitorze i szacuj sobie jakie to może być "powiększenie", wyjdzie Ci zapewne w granicach kilkudziesięciu razy :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetne zdjęcie  :notworthy:

Jakiego rzędu jest to powiększenie?

I jakie parametry ekspozycji były?

 

Pozdrawiam

demiurge

 

Ekspozycja 160/s. Fotka nie oddaje mozliwości sprzętowych. Podejrzewam, że pod podpięciu weba, można wyciągnąć z tego telepa wspaniałe detale.

 

Pozdro

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest fotka z ogniska głównego bo tylko ognisko główne zapewnia wysoką jakość odwzorowania i pytanie o powiększenie nie ma tu za bardzo sensu.

Zresztą można to potraktować inaczej, gołym okiem patrzysz na Księżyc i widzisz go pod kątem około 0,5* zobacz pod jakim kątem widzisz ten na monitorze i szacuj sobie jakie to może być "powiększenie", wyjdzie Ci zapewne w granicach kilkudziesięciu razy  :helo:

Teraz już rozumiem :)

Czyli w zasadzie ilość szczegółów jest uzależniona od średnicy zwierciadła, długości ogniskowej oraz od aparatu cyfrowego (matrycy). Czy dobrze myślę?

 

Z pozdrowieniami

demiurge

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj u mnie seeing byl dosc podly,nawet jak na ognisko glowne wiec fotek Ksiezyca nie mam,za to duze wrazenie zrobily na mnie obserwacje wizualne.O zachodzie slonca Krater Kopernika ukazywal tylko oswietlone wschodnie zbocze a wlasciwie jego zewnetrzna czesc,natomiast kilka godzin pozniej rozblyslnela zachodnia czesc korony krateru.Taka zmiana krajobrazu w kilka godzin,to bylo fajne!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy wczoraj po południu spojrzałem na dziurę w chmurach, zauważyłem ślicznie prezentujący się na błąkitnym tle Księżyc. Tak bardzo mi się ten widok spodobał, że postanowiłem pokazać go na forum.

 

P.S. Zdaję sobie sprawę z niedoskonałości zdjęcia ale to najlepsze, jaki udało mi się zrobić...

post-1367-1111341563_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy wczoraj po południu spojrzałem na dziurę w chmurach, zauważyłem ślicznie prezentujący się na błąkitnym tle Księżyc. Tak bardzo mi się ten widok spodobał, że postanowiłem pokazać go na forum.

 

P.S. Zdaję sobie sprawę z niedoskonałości zdjęcia ale to najlepsze, jaki udało mi się zrobić...

 

Faktycznie śliczny księżyc z niebiekawą poświatą. Ma swój uroczy klimat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc,

 

Mnie to wyszlo tak:

ksiezyc_2005_03_19.jpg

 

Sprzet - TOA130 + Extender 1,6 (ogniskowa 1600mm @ f/12,3), 300D, ISO 100, 1/125s. Musze jeszcze poprawic kontrast w jasnych obszarach.

 

Rzeczywiscie seeing byl w sobote dobry, obraz lekko plywal ale sie nie zamazywal.

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
Ja też dorzucę zdjątko. Przy dużej dozie dobrej woli da się dostrzec zarysy górek w Plato.

 

To rzeczywiście wyobraźnię trzeba mieć pierwsza klasa <_< bo w Platonie są i owszem ładnne ale małe kraterki zamiast górek :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

A tak na gorąco wyszedł wczorajszy łysy z jednej klatki z mniejszego brata czyli Oriona APO 100-ED.

Canon 300D ISO 100 EXP 1/300s ognisko główne, pojedyńcza klatka bez stakowania i jak zwykle problem z ostrością na matówce aparatu.

Seing średni przed północą, fotka robiona z balkonu na 4 pietrze przy 10 stopniowym mrozie :zimno: bez włączonego napędu :rolleyes:

post-47-1111488875_thumb.jpg

Edytowane przez Janusz_P.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.