Skocz do zawartości

Lornetka 7x35 vs 10x50


Kapitan Cook

Rekomendowane odpowiedzi

Źrenica zarówno 7x35 jak i 10x50 jest taka sama i wynosi 5mmm (obliczamy ją dzieląc średnicę obiektywów przez powiększenie, czyli odpowiednio 35mm : 7 oraz 50mm : 10). Więc na papierze jasność obu lornetek będzie taka sama. Diabeł tkwi w szczegółach, czyli w jakości optyki, w tym m.in. gatunku szkła (Bak-4 vs Bk-7), jego obróbki, czy nałożonych warstw przeciwodblaskowych. Co do 7x35, to rzeczywiście trzeba wiedzieć jaką kupić. Ja mam starego Nikona 7x35 9,3* WF, który w dzień jest taki sobie (ostry, ale lekko kremowy obraz typowy dla lornetek z lat 80.). Natomiast w nocy deklasuje 99 % współczesnych  lornetek, które miałem w rękach, łączne z Nikonami EX, Kamakurą 10x50 WP 2, czy kilkoma różnymi Vortexami.  Piękny  przestrzenny, panoramiczny obraz z punktowymi gwiazdkami, którego nie doświadczyłem w żadnej z nich. O jakości wykonania w postaci spasowania poszczególnych elementów, relacji metalowych części do plastiku czy kultury pracy ruchomych elementów, już nie wspomnę. Do czego zmierzam? Jeśli jesteś w stanie zaakceptować pewne kompromisy, w tym ryzyko związane z kupnem 30-40 letniego sprzętu, to za 1/3 albo  1 / 4 ceny współczesnej lornetki możesz mieć  klasyka 7x35, który pod nocnym niebem potrafi się pięknie  odwdzięczyć.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odradzam NIKON Aculon 7x35. Miałem w rękach (a nawet kupiłem) i miał jakieś defekty optyczne (chyba biały klej w środku)

więc oddałem fizycznie w punkcie bo kupowałam osobiście i wymienili mi na Nikon Aculon 10x50mm ten bez takich wad.

 

Apertura nominalna to jedno, a faktyczna jest mniejsza (pomijając te droższe modele w których zadbano o zgodność).

To nawet nie wada tylko realia handlu lornetkowego.

Lornetka za 300 zł z natury handlowej tradycji jest tak opisywana (mierzą średnicę szkła zewnętrznego)

 

Siema

 

 

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Nikon Action Egret II 8x40, której używam na ptaki. Ta sama źrenica wyjściowa, ale moim zdaniem do astro obiektywy 40 mm to trochę mało, nie mówiąc już o 35 mm. Ja rozważam dokupienie lornetki typu 10x50, 10x56 lub 8x56 do przeglądu nieba. Nawet jeśli 7x35 da większe pole widzenia niż 10x50, to czy naprawdę potrzebujesz aż takiego pola widzenia? Pole widzenia lornetki 10x50 powinno starczyć z zapasem nawet na największe DSy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj porównywałem DO Extreme ED 7x50 i 10x50. 10x50 pokazuje lepiej i więcej chociażby ze względu na zasięg. Gromada, która w 7x jest mgiełką to w 10x jest już większa i zaczyna być widać poszczególne gwiazdki. Może i mgiełki były minimalnie jaśniejsze w 7x50 przez większą ŹW, do tego mniejsze drgania z ręki. Jednak ze względu na rozmiar obiektów w 7x50 były one bardzo ulotne i 10x50 okazała się w mojej ocenie po prostu... lepsza. Niezależnie od lornetki do obserwacji mile widziany statyw.

Kiedyś miałem 7x35, zmieniłem potem na 10x50.

Edytowane przez dexter77
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Just now, Marcin_G said:

A nie przypadkiem Nikon Action EX?

To może byc w praktyce to samo, lub coś bardzo podobnego (ewentualnie praprzodek Aculona), niemniej jednak moja nazywa się Nikon Action Egret II. Kupiłem w Niemczech za jakieś 100 EUR prawie 20 lat temu i służy mi do dziś. Ma rewelacyjne pole widzenia 8.2 stopnia i jak na tak tanią lornetkę uważam, że jest całkiem niezła. Ciężko w sieci znaleźć o niej jakieś informacje, ale podobno ptasiarze (w tym ja) ją sobie cenili, tyle, że seria miała podobno spory rozrzut jakościowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, twegier napisał:

To może byc w praktyce to samo, lub coś bardzo podobnego (ewentualnie praprzodek Aculona), niemniej jednak moja nazywa się Nikon Action Egret II. Kupiłem w Niemczech za jakieś 100 EUR prawie 20 lat temu i służy mi do dziś. Ma rewelacyjne pole widzenia 8.2 stopnia i jak na tak tanią lornetkę uważam, że jest całkiem niezła. Ciężko w sieci znaleźć o niej jakieś informacje, ale podobno ptasiarze (w tym ja) ją sobie cenili, tyle, że seria miała podobno spory rozrzut jakościowy.

To ciekawe, co piszesz. Możesz wstawić tu jej zdjecia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem lornetkę Nikon Action VII 10x50 (przodek aculona, nieco lepszy ale nie jest to EX),

teraz mam Nikon Action EX 7x35, przez chwilę miałem obie więc piszę co zauważyłem:

- fakt - seria EX jest oczywiście lepsza optycznie od Action VII czy Aculona,

- różnicy w zasięgu między x7 i x10 nie zauważyłem, owszem w 7x35 obraz jest nieco mniejszy, ale zasięgowo nie było obiektu który widziałem x 10x50, a nie widziałem w 7x35, w żadnej z tych lornetek szczegółów obiektów DS nie widziałem, kilka razy miałem niedosyt z powiększeniem x7 i sięgałem do x10 ale nic to nie dało, chyba trzeba by celować w x15 lub x20 żeby widzieć coś więcej,

- wielką zaletą 7x35 jest pole widzenia, po prostu genialne 9,1 stopnia (zmierzone, bo na papierze jest 9,3), żadna lornetka 10x50 nie da takiego pola i wygody obserwacji jak 7x35 i dlatego nie zamierzam zamieniac mojej 7x35 na 10x50 !!!

- gabarytowo 10x50 dynda przy szyi jak jest nie używana, często wadzi, ociera, obija się to tu to tam, przy 7x35 zapominasz że ją w ogóle masz na szyi,

- docelowo planuję 7x35 na szyi + 16x80 (albo 20x80) na statywie.

 

To chyba wszystko, 7x35 to moim zdaniem potężny maluch, ale przyznam że lornetka 10x50 jest dobra na początek żeby dowiedzieć się czego chcesz, po kilku latach z 10x50 poznałem wady (nie optyczne) nieco większej lornetki które na tyle mi doskwierały że doszedłem do wniosku że 10x50 jest bez sensu na dłuższą metę.

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minutes ago, Marcin_G said:

Wow - pierwszy raz widzę tę serię.....

Dzięki! Czy ona jest Made in  Japan czy Made in China?

Made in China. Myslę, że nie kosztowałaby raptem 100 EUR gdyby była robiona w Japonii. Ale zrobiona jest, moim zdaniem, przyzwoicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.