Skocz do zawartości
  • 0

Co lepszego niż okular Hyperion 21mm ale w rozsądnej cenie?


Herbert West

Pytanie

Szanowni obserwatorzy! Do niedawna byłem zadowolonym użytkownikiem niezłego okularu Baader Hyperion 21mm. Jak znalazł do prostego Newtona 150/750.

Natomiast ostatnio przesiadłem się na Maksutowy-Newtony. Jeden Intes-Mikro, drugi Skywatcher. Obydwa znakomite. Okazuje się, że Hyperion nie jest dobrym kompanem- te teleskopy nie mają litości dla okularów. Na krawędziach pola widzenia gwiazdy są rozciapane i o wiele zbyt kolorowe- widać aberrację chromatyczną i trochę mi to przeszkadza. Moje pytanie więc jest takie:

Jaki okular sugerujecie w przedziale ogniskowych 20-25 mm, pola widzenia około 65 st. i dystans od oka około 15-20 mm, który nie jest Naglerem czy czymś podobnym w cenie teleskopu, a który ma przyzwoitą korekcję aberracji chromatycznej i sferycznej. Czyli- coś lepszego niż Hyperion ale w rozsądnej cenie.

Dzięki za sugestie!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
30 minutes ago, Lukacz said:

Meade/Maxvision lub ES 24/20 mm 68°.  Ewentualnie trudno dostępny LVW 22mm czy APM UFF 24mm. Kwestia budżetu. 

 

Jaka jest różnica jakościowa między Hyperionem a ES? Nie mam na myśli piłka widzenia tylko jakość obrazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
42 minutes ago, kjacek said:

Pentax? Morpheus? No ciężko będzie znaleźć coś w niskiej cenie. 

Niska to pojęcie względne :-) Kilka stów mogę wydać ale tysiąc już nie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Herbert West napisał:

Jaki okular sugerujecie w przedziale ogniskowych 20-25 mm, pola widzenia około 65 st. i dystans od oka około 15-20 mm, który nie jest Naglerem czy czymś podobnym w cenie teleskopu, a który ma przyzwoitą korekcję aberracji chromatycznej i sferycznej. Czyli- coś lepszego niż Hyperion...

 

 

Ty po prostu szukasz Vixena LVW 22 :)

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 hours ago, dobrychemik said:

 

Ty po prostu szukasz Vixena LVW 22 :)

 

Ty go nadal sprzedajesz :-) ?

 

Na razie ścieżka wiedzie w stronę ES 68 ewentualnie Morfeusza. Tym bardziej, że wolę raczej 1,25 bo kupiłem od ciebie całkiem fajne filtry, które mają 1,25 w pasie.

 

O wiele za dużo krwawicy poszło na sprzęt do astrofotografii żeby bankrutować na okularach.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
13 minutes ago, dobrychemik said:

LVW nie sprzedaję. Wybrałem tańszy refraktor, to i okularu nie muszę się pozbywać :)

 

Jedna pokusa mniej dla mnie ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
19 godzin temu, kjacek napisał:

Pentax? Morpheus? No ciężko będzie znaleźć coś w niskiej cenie. 

Morpheusa bym polecał jako lepszego od Hyperiona, ale:

1. Cena jest 2 razy wyższa od Hyperiona

2. Najdłuższy Morpheus ma ogniskową 17,5 mm (a tu mowa o 20)

Porównywałem Hyperiona 13 z Morpheusem 12,5 i ten drugi jest wyraźnie lepszy.

Sądzę, że podobnie będzie z pozostałymi w tej rodzinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.