Skocz do zawartości

Zniekształcenia w BM 152/1200 vs TS 152/900


lkosz

Rekomendowane odpowiedzi

8 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Ostatnio często spoglądam w stronę achromatów i nie ukrywam że ten TS jest łakomym kąskiem. Duże to i ciężkie,wymaga dobrego montażu ale bezobsługowe. Jeżeli wykorzystać go do celów do jakich został stworzony i pogodzić się z niedoskonałościami to pewnie obrazy da zacne. Tak wymienić 10" lustra na taką maszynkę...

Na CN znalazłem wpis że to taki "gigantyczny monokular" i to chyba najlepiej oddaje jego przeznaczenie.

 

Na pewno jest dość "uniwersalny" i na pewno pokaże więcej na słabych obiektach mgławicowych niż 100mm f/10, ale na planetach juz niekoniecznie.

Oczywiście co innego to astrofotografia i do tego w wąskich pasmach - tu jest on bardzo mocny - zresztą wystarczy poogladac fotki Loxleya.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Ostatnio często spoglądam w stronę achromatów i nie ukrywam że ten TS jest łakomym kąskiem. Duże to i ciężkie,wymaga dobrego montażu ale bezobsługowe. Jeżeli wykorzystać go do celów do jakich został stworzony i pogodzić się z niedoskonałościami to pewnie obrazy da zacne. Tak wymienić 10" lustra na taką maszynkę...

może MAK? :D gdyby nie ten czas chłodzenia, to to idealne teleskopy zwykle z 100% czynnej apertury i małą obstrukcją. Jak masz balkon na którym go możesz wstępnie schłodzić, to nawet i to nie jest problemem

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, lkosz napisał:

może MAK? :D gdyby nie ten czas chłodzenia, to to idealne teleskopy zwykle z 100% czynnej apertury i małą obstrukcją. Jak masz balkon na którym go możesz wstępnie schłodzić, to nawet i to nie jest problemem

Absolutnie:no:.

Jak wymienić Newtona to tylko na achro 6" F5/6,5

Zero chłodzenia,kolimacji. Punktowe gwiazdki i szerokie pole. Mam ogród i ostatnio moje oglądanie idzie w kierunku gromad,gwiazd i najjaśniejszych DSO. Mobilność mi lotto bo i tak obserwuję stacjonarnie. Tylko że ta aberka na planetach i łysym:getlost:.

Na razie kupiłem maluszka 72 i zobaczymy czy mi przypasuje soczewką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, lkosz napisał:

@Mariusz Psut Hmm to może kup tego TS, ja BM, pooglądamy, wymienimy się i porównamy :D

Powiem tak. Zbieram fundusze i myślę intensywnie:Loveit:. No i musiałbym sprzedać Newtona bo trzeci teleskop by nie przeszedł (cyt. "Ciekawe gdzie ty to cholerstwo będziesz trzymał:D").

Tylko żeby nie było "zamienił stryjek.."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też miałem taką zagwozdkę, aż wymyśliłem, że wystarczy hak przykręcić z boku regału. A na teleskop pokrowiec z zamkiem, który się szyje w 30 minut. Tego newtona to bym się nie pozbywał :D to jednak 10", które ładnie pracują w UV i IR, czego o refraktorach powiedzieć się nie da.

 

Poza tym nie przesadzajmy... to nie jest duży teleskop. Ja rozumiem 5m antenę paraboliczną do radioteleskopu kupić. To faktycznie trzeba się zastanowić gdzie postawić. Ale mały krótki achromacik 6" to się w kącie zmieści.

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, lkosz napisał:

Też miałem taką zagwozdkę, aż wymyśliłem, że wystarczy hak przykręcić z boku regału. A na teleskop pokrowiec z zamkiem, który się szyje w 30 minut. Tego newtona to bym się nie pozbywał :D to jednak 10", które ładnie pracują w UV i IR, czego o refraktorach powiedzieć się nie da.

 

Poza tym nie przesadzajmy... to nie jest duży teleskop. Ja rozumiem 5m antenę paraboliczną do radioteleskopu kupić. To faktycznie trzeba się zastanowić gdzie postawić. Ale mały krótki achromacik 6" to się w kącie zmieści.

Lecę pokazać twój wpis ładniejszej połowie:D. Właśnie szkoda się pozbywać GSO.

Ciekawe czy to by poszło na AZ 1,75 stalowym? Nośność 8kg. Tuba 9,2+kątówka (0,5kg)+ okular (1kg). Wieszają na tym 150/750 a waga podobna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zewnątrz na skytee 2 - fajny azymutalny montaż z dużą nośnością który planuję dokupić w przyszłym roku. Na początku na EQ5, ale to w pomieszczeniu bez wiatru. Statyw 1,75" powinien mi wystarczyć, słabo u mnie wieje.

 

49 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Lecę pokazać twój wpis ładniejszej połowie:D. Właśnie szkoda się pozbywać GSO.

ProszPani refraktory i newtony są komplementarne, to nie są wzajemne zamienniki. Nie można mówić albo-albo, bo zawsze to będzie z dużą stratą. Żeby prawidłowo wykonywać obserwacje należy mieć oba, bo są optymalne do innych zastosowań i działają na kompletnie innej zasadzie fizycznej, i inaczej oddziałują z zanieczyszczeniem świetlnym atmosfery. Refraktor jest sporo mniejszy i lżejszy od tego newtona, i naprawdę zmieści się byle gdzie, da bardzo ostre obrazy, ale niestety brzydkie kolory, nie da się nim obserwować w ultrafiolecie i podczerwieni. Słabsze obiekty będą wyraźniejsze w większym newtonie, bo ma większą zdolność zbiorczą i rozdzielczą. Mąż nie chce kupić drogiego apochromatu (10-40 tys. zł) o wysokiej jakości optyce, tylko tani achromat, stąd to pogodzenie z brzydkimi kolorami. Profesjonalne teleskopy mają średnice kilkudziesięciu metrów, stawiane są wysoko w górach właśnie po to, żeby obserwować słabe obiekty. My mówimy o niewielkim 15cm refraktorze i newtonie 25cm (mniejsze niż długość kartki A4) stawianych koło domu w łódzkiem. To naprawdę niewiele, ale na tyle tylko możemy sobie pozwolić, i chyba nie warto pozbawiać biednego męża resztki radości... :)

Edytowane przez lkosz
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, astrokarol napisał:

Na pewno Mariusz stracisz detal na DS-ach. 

Ja już to przerabiałem, zamieniłem synte 6" na SW 102/500. Szybko wróciłem do Newtona 8".

Właśnie dlatego najlepiej gdybym miał obydwa. No i nie ukrywam że pozostajej jeszcze kwestia kosztów. TS + skytee 2 to 7k a to już terytorium Apo lub ED 120.

I bądź tu mądry.

Edytowane przez Mariusz Psut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, lkosz napisał:

Rzekomo zależność jest taka: TS i inne > BM > SW :)

Przekopując się przez  cloudynights trafiłem na porównanie: https://www.cloudynights.com/topic/437077-es-ed127-and-ar152-deep-sky-comparison/ w skrócie: na gwiazdach ED lepszy, ale apertura daje swoje na mgławicach. Z porównaniami w stylu "co widzę" jest oczywiście problem efektu placebo i efektu potwierdzenia. W obie strony. No i kwestię zniekształceń zwykle traktuje się po macoszemu. Czemu ci wszyscy ludzie piszący recenzje nie opiszą  przede wszystkim rozogniskowanej gwiazdy przez wąski filtr (albo nie zrobią zdjęcia), tylko jakieś ramoty o widzeniu 3D jednym okiem i kolorach, jest dla mnie zagadką :D

 

Co do różnicy z C8 - generalnie ludzie zawiedzeni achromatem 6" idą w SCT z sukcesem, ale w porównania SCT vs achro się nie wczytywałem. Pewnie 99% skupi się wokół chromatyzmu i ewentualnie krzywizny pola, które mnie nie interesują, pozostałe problemy pomijając. Z tych dwóch wolałbym MAK180 :D

Hej.

Porównanie achromatu 6" vs SCT 8" i inne. Masz w tym moim AUTORSKIM (sic) temacie na "koleżeńskim" forum Astromaniak.

Achromat czy warto?....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, wampum napisał:

Porównanie achromatu 6" vs SCT 8" i inne

mogłeś zrobić porównanie achromat vs katadioptryk po 10 minutach na zimnie :D a może ten SCT się jeszcze chłodził? :DTe ośmiocalowe tubiszcza to z 1.5h się chyba muszą zimą studzić.

 

Niestety w poprzedniej epoce nie miałem możliwości porównać sobie ostrości większych aperturowo tub, a przydałoby mi się to przed zakupem poważniejszego refraktora. No trudno, kupię w ciemno, najwyżej będzie jako słoneczny i okienny, a TS odkupię od Mariusza jak go żona z chałupy pogoni :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, lkosz napisał:

mogłeś zrobić porównanie achromat vs katadioptryk po 10 minutach na zimnie :D a może ten SCT się jeszcze chłodził? :DTe ośmiocalowe tubiszcza to z 1.5h się chyba muszą zimą studzić.

 

Niestety w poprzedniej epoce nie miałem możliwości porównać sobie ostrości większych aperturowo tub, a przydałoby mi się to przed zakupem poważniejszego refraktora. No trudno, kupię w ciemno, najwyżej będzie jako słoneczny i okienny, a TS odkupię od Mariusza jak go żona z chałupy pogoni :D

SCT był wychłodzony, kolega już wcześniej walczył na innej miejscówce, przejazd autem 15 min. 

8" nie chłodzi się 1,5h. 

Miałem przed achromatem 6" większą tubkę SCT11" ta potrzebiwała około 1 - 1,5 godziny aby się wyrównać temperaturowo - fakt w  sezonie lato/jesień. Ale do DS ów nawet trochę krócej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.