Jump to content

Zimowa Droga Mleczna i airglow


bartoszw
 Share

Recommended Posts

 

Zdjęcie fajne, ale brakuje mi trochę dynamiki - choć nie było łatwo - bo masz potężny Airglow...

 

3 godziny temu, bartoszw napisał:

panorama 22 kadrów z parametrami 30 sek. i ISO 1600 (klatki z widocznym krajobrazem) lub 60 sek. i ISO 800 (klatki obejmujące tylko niebo), f/2,0.

Zrobiłbym na odwrót.:

Klatki z krajobrazem dałbym przy mniejszym ISO ale dłużej nawet po 300s (zwiększy się dynamika i będzie więcej szczegółów przy stacku)

A klatki z niebem jeśli było prowadzone to 60 sekund (bez prowadzenia to z regułą 500) i ISO co-najmniej 1600 ale mając takiego Nikona to poszedłbym w ISO3200.

 

Godzinę temu, Tayson napisał:

Czemu tak żółto? 

 

Airglow zależnie od miejsca w którym się pojawia ma różny kolor.

Od tlenu czerwony (OH) i zielony (NO), od sodu żółty - bliżej horyzontu.

 

Takie 3 barwy Airglow widziałem dwa razy (zarejestrowałem na DLSR) a zielony i czerwony kilka razy w Polsce.

 

Szukałem  fajnego schematu powstawania airglow ale nie mogę go teraz odnaleźć.... ale tu też coś wytłumaczyli.

Polecam Tomku Adriena Naturalizowanego Norwega :).:
https://www.nightlightsfilms.com/single-post/2018/01/11/Airglow-all-you-need-to-know-about-this-firework-lighting-up-our-night-sky

Edited by ax
 • Like 4
 • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@ax dzięki za rzeczową odpowiedź na temat kolorów airglowu, sam nie mam takiej wiedzy na ten temat - ja tu tylko kieruję aparat w niebo :)

Z doświadczenia mogę powiedzieć, że najczęstszy obserwowany kolor to czysta zieleń, żółty i czerwony są rzadsze.

 

Godzinę temu, ax napisał:

Klatki z krajobrazem dałbym przy mniejszym ISO ale dłużej nawet po 300s (zwiększy się dynamika i będzie więcej szczegółów przy stacku)

A klatki z niebem jeśli było prowadzone to 60 sekund (bez prowadzenia to z regułą 500) i ISO co-najmniej 1600 ale mając takiego Nikona to poszedłbym w ISO3200.

Nie doprecyzowałem, że wszystkie zdjęcia były robione z prowadzeniem - nie mieszałem tym razem nieruchomego nieba z nieruchomym krajobrazem. Dlatego ograniczyłem się do 30 sekund, żeby nie było zbytnio widać poruszenia pierwszego planu. Poza chmurami (które i tak zawsze wychodzą rozmyte) krajobraz jest tak wykontrastowany, że pozostał w zasadzie w postaci czarnej sylwetki. Niebo z kolei ograniczyłem do 60 sekund, bo dłuższe czasy (2-3 minuty) spowodowałyby, że tworzenie zdjęcia trwałoby zwyczajnie za długo i znowu mógłbym natknąć się na problemy z połączeniem sąsiednich kadrów (airglow również porusza się względem gwiazd)

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bardzo dobre i o dużej wartości poznawczej zdjęcie. Doskonale opisane technikalia (podziękowania). Galaktyka w tym ujęciu kojarzy mi się z NGC 4631 ( "Wieloryb").

Mam wrażenie, że na tym zdjęciu widoczne są ślady dawnej kolizji Galaktyki! Super.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Haha
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.