Skocz do zawartości
  • 0

Wielka zmiana.


Mariusz Psut

Pytanie

Moi Drodzy.

Będzie zmiana. Wielka zmiana.

Rzucam na szalę cały swój skromny park sprzętowy. Kropka.

Od jakiegoś czasu biedzę się nad czymś co pozwoli mi posmakować ciemnego nieba, będzie niekłopotliwe i da się zabrać na rower. Pomysł zasiał Bartolini.

W pełni świadomy wad tychże idę w dużą prostą lornetę. 

GSO już w zasadzie ma nowego właściciela i w tej chwili mój budżet to 3k. Liczę że po wymiecieniu wszystkiego i drobnym dociułaniu będzie to 5-6k.

Poszperałem w temacie i wyłonił się taki obraz.

25/100 lub 28/110 APM.

Jest jeszcze TS 23/110 MX

Rozrzut cenowy pomiędzy wersjami zwykłymi i ED potężny. 2k :getlost:.

Do tego lekki dobry statyw z wysuwaną kolumną a może w przyszłym sezonie Orion żuraw stacjonarnie. 

Co do zabrania całości na rower nie ma problemu. Są sakwy,bagażniki, kufry a nawet jednokołowe przyczepki. Do wyboru do koloru.

Pozostaje wybrać bino.

Zapraszam do dyskusji.

Mariusz.

Edytowane przez Mariusz Psut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
3 godziny temu, as1 napisał:

Mam taką jedną miejscówkę. Ani jednego sztucznego źródła światła w zasięgu wzroku. Od kiedy zacząłem obserwacje obiektów Katalogu Messiera nawet nie myślę o tym żeby patrzeć w gwiazdy z balkonu czy z pod bloku. Wiem co daje ciemne niebo i ile więcej się widzi. A po godzinie adaptacji wzroku do ciemności to bajka. Podwójna gromad w Perseuszu aż bije po oczach. I to bez żadnego sprzęt. Gwiazd jest tyle że czasem mam problem z  rozpoznanie  gwiazdozbiorów. 

Czym wówczas obserwujesz? Lornetka, teleskop? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
23 godziny temu, Mariusz Psut napisał:

Kupię sobie ciemne niebo.

;)

Mam zasadniczo podobny problem, bo mieszkam w podobniej odległości od W-wy, choć w przeciwnym kierunku.

Jeszcze 3 lata temu mogłem obserwować obiekty głębokiego nieba spod domu, rok temu z lasu kilka km od domu, a teraz to tragedia. Wybudowali obwodnicę, autostradę, jakiś węzeł, do tego wszędzie na wsiach postawili latarnie.  Efekt jest taki, że jak idę/jadę w nocy do lasu, to latarki nawet nie potrzebuję.

Jedyna co wymyśliłem, to pozostawienie sobie refraktora achro 150mm  f/5 do DS gdy mi się sporadycznie zdarzy wyjazd gdzieś daleko w ciemność, a spod domu obserwacja tylko obiektów US i gwiazd podwójnych. Do tego celu jakiś dublet ED ok 100mm, bo obstrukcji centralnej nie lubię w lusterkowych teleskopach.

Syntę 8 sprzedałem, Fujinona 16x70 chyba sprzedam, bo on tylko do obserwacji DS się nadaje ze względu na sporą AC. Zostanie mi tylko Nikon 7x35 na szybki wypad. 

Muszę się dostosować do sytuacji, bo nie mam możliwości przeprowadzki od tego rozświetlenia...

Edytowane przez Ajot
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 12.03.2021 o 19:19, anatol napisał:

Czym wówczas obserwujesz? Lornetka, teleskop? 

Teleskop Bresser AR 102/600 i małe powiększenia x19, x 31, x40. Mam też lornetkę 10x50 ale jest słaba (optycznie i technicznie). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.