Skocz do zawartości
  • 0

Wielka zmiana.


Mariusz Psut

Pytanie

Moi Drodzy.

Będzie zmiana. Wielka zmiana.

Rzucam na szalę cały swój skromny park sprzętowy. Kropka.

Od jakiegoś czasu biedzę się nad czymś co pozwoli mi posmakować ciemnego nieba, będzie niekłopotliwe i da się zabrać na rower. Pomysł zasiał Bartolini.

W pełni świadomy wad tychże idę w dużą prostą lornetę. 

GSO już w zasadzie ma nowego właściciela i w tej chwili mój budżet to 3k. Liczę że po wymiecieniu wszystkiego i drobnym dociułaniu będzie to 5-6k.

Poszperałem w temacie i wyłonił się taki obraz.

25/100 lub 28/110 APM.

Jest jeszcze TS 23/110 MX

Rozrzut cenowy pomiędzy wersjami zwykłymi i ED potężny. 2k :getlost:.

Do tego lekki dobry statyw z wysuwaną kolumną a może w przyszłym sezonie Orion żuraw stacjonarnie. 

Co do zabrania całości na rower nie ma problemu. Są sakwy,bagażniki, kufry a nawet jednokołowe przyczepki. Do wyboru do koloru.

Pozostaje wybrać bino.

Zapraszam do dyskusji.

Mariusz.

Edytowane przez Mariusz Psut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
1 minutę temu, wojt0000 napisał:

Pytanie ile razy byłeś tam z newtonem 10"? Stawiam dobre piwo że tyle samo razy będziesz tam z tą lornetką ;):D

Trzeba sprzęt wyważyć pod kątem wygody obserwacji, zasięgu, jakości obrazu oraz mobilności. Ustaw sobie te wartości w odpowiedniej dla Ciebie kolejności i wybierz pod nie sprzęt ;)

 

Z Newtonem byłem dalej i samochodem znajomego.

Newton okazał się dla mnie niewygodny,kłopotliwy. Fajnie było ale się skończyło. 

WO 72. Małe to,poręczne,do zabrania na raz ale... no właśnie za małe:neat:.

Był pomysł na duży refraktor i to wydało mi się odpowiednie. Potem zacząłem myśleć o wyjazdach. Nic oprócz lornetki nie mógłbym zabrać rowerem na taką odległość. Więc skoro lornetka to czemu nie lorneta. Żadnych dodatków,tylko statyw. Duża bo w zasadzie więcej będę patrzył z ogrodu. Praca i obowiązki. Nie zawsze będzie czas.Te APMy 100 są kompaktowe.Nie pomyślałem że to może się rozkolimować po drodze. 

Pomimo tego nadal trwam przy tym pomyśle. Minimalistycznie choć przy dużych kompromisach. 

Mówicie że moje wybory to jakiś horror. Ciekawe czy wasze były zawsze trafione:D?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Czasami jedyną metodą jest kupić-sprawdzić-zdecydować :) I zadawanie pytań na forum nic nie da ;) Każdy chyba obserwator ma różne wizje swoich obserwacji i myślę że elementem tego hobby jest je realizować ;) Ja np myślę o wykonaniu lornetki kątowej 50mm 90* gdzie kolega mówi żebym popukał się w głowę ;) Ale to ma być sprzęt właśnie na rower. Lekki i ultramały a do tego hiper wygodny :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, wojt0000 napisał:

Czasami jedyną metodą jest kupić-sprawdzić-zdecydować :) I zadawanie pytań na forum nic nie da ;) Każdy chyba obserwator ma różne wizje swoich obserwacji i myślę że elementem tego hobby jest je realizować ;) Ja np myślę o wykonaniu lornetki kątowej 50mm 90* gdzie kolega mówi żebym popukał się w głowę ;) Ale to ma być sprzęt właśnie na rower. Lekki i ultramały a do tego hiper wygodny :)

Też to miałem w planach. Mam dwa obiektywy od lidletki, kątówkę dającą normalny obraz nie obrócony prawo- lewo, pozostaje dokupić drugą kątówkę, wsadzić obiektywy w rury kanalizacyjne i mini lornetka kątowa gotowa. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
19 minut temu, wojt0000 napisał:

Czasami jedyną metodą jest kupić-sprawdzić-zdecydować :) I zadawanie pytań na forum nic nie da ;) Każdy chyba obserwator ma różne wizje swoich obserwacji i myślę że elementem tego hobby jest je realizować ;) Ja np myślę o wykonaniu lornetki kątowej 50mm 90* gdzie kolega mówi żebym popukał się w głowę ;) Ale to ma być sprzęt właśnie na rower. Lekki i ultramały a do tego hiper wygodny :)

Tu jest pierwsza połowa takiej lornetki kątowej. 

20200708_111339.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Oj Mariusz Mariusz :D Co My się z Tobą mamy :P

Myślę, że są dwa typy osób. 

Jeden typ ma jakiś cel, np. obserwacje Słońca i sprzęt jest tylko narzędziem do jego realizacji. 

Drugi lubi sprzęt sam w sobie i pewną "odmianą" tego typu osób są osoby, które lubią po prostu wymieniać sprzęt. 

 

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 minut temu, wojt0000 napisał:

@oicamtylko ja mam szkła ED od WO i chce tam wpakować 2x ES 14mm :D

p.s. co to za rura PCV ;) kupię na testy.

Szara rura odpływowa z leroy fi 50mm. Firma equation czy jakoś tak. Ale lepsze są oryginalne, metalowe rury od szukacza 50mm. Tylko trzeba to uciąć i podszlifować redukcję 2"/1,25". Masz wtedy ostrzenie obiektywami. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja po prostu lubię sobie popatrzeć. Fajnie jest odnajdywać nowe cuda na niebie,których większość nie widzi.

Oprócz tego lubię kupować nowe zabawki (astro). Na razie nie mogę trafić na tak fajną że gdy inne odejdą tą jedną zostanie;).

Edytowane przez Mariusz Psut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
40 minut temu, wojt0000 napisał:

Czasami jedyną metodą jest kupić-sprawdzić-zdecydować :) I zadawanie pytań na forum nic nie da ;) Każdy chyba obserwator ma różne wizje swoich obserwacji i myślę że elementem tego hobby jest je realizować ;) Ja np myślę o wykonaniu lornetki kątowej 50mm 90* gdzie kolega mówi żebym popukał się w głowę ;) Ale to ma być sprzęt właśnie na rower. Lekki i ultramały a do tego hiper wygodny :)

Sama lunetka jest juz super wygodna, o jak dasz to razy dwa... To będzie super. Dlatego mnie zdziwiło, że Mariusz chce prostą lornetę. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 godzin temu, ZbyT napisał:

czyli wkrótce na giełdzie pojawi się duża prosta lekko rozkolimowana lornata :D

zainteresowanych prosimy o cierpliwość. 2-3 obserwacje i będzie dostępna

tytuł wątku warto zmienić na Krótka zmiana

 

 

dla pełnego obrazu to niech jeszcze Bartolini opowie dlaczego sprzedał swoją lornetę i czy woził ją rowerem czy terenówką

ja przez lornetę Bartoliniego spojrzałem kilka razy i podziękowałem za współpracę ... a nawet nie musiałem tego monstrum nosić

 

pozdrawiam

ZbyT - pierwsze słyszę żebym sprzedał swoją lornetę...

Jeżeli patrząc przez nią Stwierdziłeś, że jest taka rozkolimowana, Mogłeś mi jako koledzie z ekipy obserwacyjnej zwrócić uwagę.

Ja bym się absolutnie nie obraził.

Mam moją lornetę kilka lat, kolimowałem ją ze 2-3 razy. Zwykle robiłem to jak osoby, z którymi obserwowałem zwracały mi uwagę, że kolimacja jest rozjechana. Osobiście nie zwracam na takie rzeczy wielkiej uwagi. Jeśli chodzi o kolimację, to z maskami bahtinova i prostym schemacikiem "jak kręcić śrubkami" temat jest do ogarnięcia w ~30 minut, z balkonu, na jasnej gwieździe.

W temacie "monstrualności" to moim zdaniem taka 110tka w zakresie bardzo małych powiększeń dorównuje teleskopom typu achro 150 czy synta 8". Mój zestaw z 110ką starszej generacji waży ~13kg - sporo mniej. Dodatkowo nawet stara 110tka wchodzi w bagaż kabinowy, a statyw z głowicą w rejestrowy. 

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Mariusz Psut

Taka prosta lorneta, nawet z niedużego miasta nie zagra jako jedyny sprzęt - Masz za słabe niebo. Także dobsona bym sobie zostawił.

Lornetę rowerem będziesz musiał wozić w placaku fotograficznym - inaczej ją roztrzepiesz. Ja sugerowałem APM 20x80 jako maksimum do takich "akcji" ze względu na gabaryty i wagę.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
28 minut temu, bartolini napisał:

@Mariusz Psut

Taka prosta lorneta, nawet z niedużego miasta nie zagra jako jedyny sprzęt - Masz za słabe niebo. Także dobsona bym sobie zostawił.

Lornetę rowerem będziesz musiał wozić w placaku fotograficznym - inaczej ją roztrzepiesz. Ja sugerowałem APM 20x80 jako maksimum do takich "akcji" ze względu na gabaryty i wagę.

Sprzedaży Newtona nie żałuję absolutnie.

Co do lornety rozważę tylko obserwacje stacjonarne. Zawsze mogę coś dokupić ale może i mi wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Fajne zdjęcie z zestawieniem mojej 20x110, 25x100, 16x70 i dachówki 12x56.

IMG_20180112_142958.jpg.4813372141d02719

 

Może dałbyś radę w wozić 25x100 w dużym plecaku fotograficznym, w stylu CAMROCK Z60?  Musiałbyś załadować sobie do plecaka 4-5kg i przejechać się na miejscówkę.

Z resztą mnie nie ma co słuchać. Trzymam 20 calowego taurusa w szafie wnękowej, na czwartym piętrze w bloku, w centrum Wrocławia :fool:

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Chciałbym trafić taki sprzęt żeby móc powiedzieć

-to jest to. Wystarczy mi.

Patrzę na wasze "kolekcje" i chyba raczej nie miałbym potrzeby,czy chęci posiadania i zajmowania się tyloma sprzętami. Chciałbym znaleźć nie Świętego Graala lecz taki złoty środek. 

Po dwóch latach z Newtonem wiem że prostota jest dla mnie najważniejsza. Osiągi muszę do tego dopasować.

Edytowane przez Mariusz Psut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Osiągi owszem, ale i cele obserwacyjne można dopasować do posiadanego sprzętu. Nie tylko na ulotne mgiełki słabych galaktyk można polować. Na niebie jest mnóstwo gromad otwartych, asteryzmów i gwiazd zmiennych, do obserwacji których lorneta nadaje się doskonale. Za to refraktorem można oglądać coraz ciaśniejsze - w miarę nabywania doświadczenia - gwiazdy podwójne. To kupa frajdy!

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Mariusz Psut napisał:

Newton okazał się dla mnie niewygodny, kłopotliwy.

 

27 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Po dwóch latach z Newtonem wiem że prostota jest dla mnie najważniejsza.

Jeśli zwykły Dobson nie spełnił wymagań co do wygody, braku kłopotliwości i prostoty, to nie wiem, czy duża lorneta na solidnym statywie je spełni. Chyba, że chciałeś napisać, że Dobson to prostota, ale niewygodna i kłopotliwa dla Ciebie. Ale czy duża lorneta na odpowiednim statywie sprawdzi się lepiej?

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Mariusz Psut mój komentarz odnośnie montażu pod taką lornetę - żeby nie było, że moja wina :P

Na temat żurawia nie będę się wypowiadał, bo nie używam. Było na forum kilka wątków:

Dla Ciebie to by była konstrukcja "spod domu".

 

Jeśli chodzi o głowicę, to przy takiej lornecie fotograficzna głowica 3d nie będzie komfortowa :/

Kojarzę, że parę osób stosowało głowice pistoletowe, ale nie miałem okazję spróbować i nie wiem czy to zdaje egzamin.

Najbardziej komfortowa będzie głowica olejowa. Z fajnych głowic, we w miarę normalnych cenach mogę polecić:

Manfrotto MVH502 (używam) albo Benro S8 (oglądałem).

 

Jeśli chodzi o statyw, to większość statywów nie pozwoli tobie na obserwacje na stojąco - o ile nie masz 1.50m wzrostu.

Jedyny tak wysoki, w miarę budżetowy statyw to benro tma47alx, który ma 216cm, w pełni rozłożony. Używam jego poprzednika.

Do niższego statywu (typu Slik 700 DX), żeby obserwować na stojąco musiałybyś dokupić przedłużkę kolumny centralnej.

 

Fajny patent do obserwacji na siedząco zmontował sobie Jutomi na statywie z głowicą mocowaną poziomo: 

 

Niestety montaż takiej dużej, prostej lornety nie jest tani, ani nie da się stosować półśrodków w stylu głowica foto z zestawu czy "lekki przenośny żuraw".

Wiele osób próbuje zrobić to po kosztach i później jest męka w takim stylu:

 

post-1167-0-44585700-1412010728.jpg.71b2

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Mariusz Psut chyba zostawił sobie okular ES. Wydaje mi się, że toczy wewnętrzną walkę z jakąś nową koncepcją.

Rozumiem Twoje rozterki. Też czasami się miotam i mam absurdalne pomysły (nie twierdzę, że Twój jest absurdalny).

Wydaje mi się, że nie do końca wykorzystałeś swoje GSO 10". Pod niebem może nawet trochę gorszym niż Twoje "czesałem" Messiery

małym refraktorkiem 90mm... Albo miałeś inne oczekiwania co do DS-ów.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nic nie stoi na przeszkodzie aby sobie znowu kupił GSO 10" z giełdy :) to tylko sprzęt, ja jestem taki sam, kupowanie i sprzedawanie gratów sprawia mi tyle samo frajdy co samo oglądanie a i było kilka sprzętów, których sprzedaż śni mi się po nocach jak TS102 F11 czy LB 12" :)

Spora lornetka nie jest zła, pewnej nocy przyjechał kolega z Taurusem 20" i bino 22x70 ED... Newton został w bagażniku a my czesaliśmy niebo z tej lornetki + TS102 na wschodzącym Księżycu.

W 100 mm lornetkę bym się nie pchał ale w takie 70-80 mm dobrej jakości to a i owszem.

Warto zwrócić uwagę jeszcze na to, że obraz z lornetki tego typu (i ceny) to też nie są szpileczki od brzegu do brzegu, to światłosilne szkła.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Moi Drodzy.

Chciałbym podziękować wszystkim,którzy cierpliwie znoszą moje dziwactwa. Dziękuję za rady i pomoc. Doceniam to. Nawet potrząśnięcie czasem moją osobą jest dla mnie cenne i nie idzie na marne. 

ES został. To najlepszy okular jaki mam i nie oddam;). Mam też Aculona i to on teraz będzie w użyciu.

Co do GSO to pewnie Oicam masz rację. 

Pamiętam jednak ten jeden wypad pod 21,75. Andromeda była dyskiem. Przepięknym dyskiem. Nie słabym jądrem. M13 kulą dyskotekową.

Tak moje oczekiwania są dużo większe niż dostałem.

Też chcę zobaczyć te wszystkie cuda. Nie przyćmione miastem i świerkami sąsiada.

Teraz toczę bitwę,której przebieg jest płynny.:D

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
36 minut temu, bartolini napisał:

Niestety montaż takiej dużej, prostej lornety nie jest tani, ani nie da się stosować półśrodków w stylu głowica foto z zestawu czy "lekki przenośny żuraw".

Wiele osób próbuje zrobić to po kosztach i później jest męka w takim stylu:

 

post-1167-0-44585700-1412010728.jpg.71b2

 

Piękna sprawa.

20km na rowerze pod ciemne niebo ze statywem na plecach, czy gdzieś tam, lornetą w innym miejscu (?). Rozkładamy sprzęt i później tylko gimnastyka :ninja::new_shocked:. Samo zdrowie. Jestem cienias, nie podjąłbym tego wyzwania. Te 20km na rowerze to jeszcze, ale co później?... 

Próbowałem te lornety proste i już wiem, to jest dla wybranych, ja tu nie należę. Lub dla tych, którzy mają patent na mobilny a stabilny żuraw (oksymoron).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Moi Drodzy.

Chciałbym podziękować wszystkim,którzy cierpliwie znoszą moje dziwactwa. Dziękuję za rady i pomoc. Doceniam to. Nawet potrząśnięcie czasem moją osobą jest dla mnie cenne i nie idzie na marne. 

ES został. To najlepszy okular jaki mam i nie oddam;). Mam też Aculona i to on teraz będzie w użyciu.

Co do GSO to pewnie Oicam masz rację. 

Pamiętam jednak ten jeden wypad pod 21,75. Andromeda była dyskiem. Przepięknym dyskiem. Nie słabym jądrem. M13 kulą dyskotekową.

Tak moje oczekiwania są dużo większe niż dostałem.

Też chcę zobaczyć te wszystkie cuda. Nie przyćmione miastem i świerkami sąsiada.

Teraz toczę bitwę,której przebieg jest płynny.:D

Pozdrawiam.

Dysk M31 czy "kula dyskotekowa" M13 to raczej domena dużych Newtonów. Za tą kasę kup "Sejczento" i kup na nowo 10" i posmakujesz tego o czym piszesz;-)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 27.02.2021 o 09:04, Mariusz Psut napisał:

Zapraszam do dyskusji.

Mariusz, dwie uwagi od gościa, który przez różne lornetki patrzył.

NIE pchaj się w dużą prostą lornetkę (wbrew sugestiom Bartoliniego)

NIE pchaj się w lornetkę bez wymiennych okularów

Więc albo lornetka 100mm 90o do tego stani statyw geodezyjny + samodzielnie wyrzeźbnione widły

albo refraktor 150 mm z wyciągiem 2,5" i nasadka bino TS, która sama z siebie rozwiązuje problem orientacji i wymienności okularów.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.