Jump to content

Co polecicie w H-Alpha ?


komprez
 Share

Recommended Posts

Dzieńdybry ;) 

 

Jako że ostatnimi czasy słabo było z zabawą astro bo budowało się bude pod obserwacje to jak się to mówiło ? Hobby astro stoi u mnie na skraju przepaści ... niech zrobi krok do przodu :D 

Chciałbym zacząć zabawę z filtrami , do tej pory poza CLS-em nie używałem nic z uwagi na to że pstrykałem tylko aparatem ale czasy się zmieniają i trza w końcu kamerę zapodać ;)

No więc do rzeczy ... na początek h-alpha ...  czy to dobry wybór ?

https://deltaoptical.pl/filtr-baader-ccd-h-alfa-nbsp-7-nbsp-nm-36-nbsp-mm

 

Jeszcze jedna kwestia .. lepiej wziaść 1,25 czy 2 cale ? oczywiście będę tego używać z kołem zapewne oraz z kamerą pokroju asi1600 ... 

Link to comment
Share on other sites

Mierzyłem widma Ha 7nm zarówno od Baadera, jak i dwie sztuki SVB, które wypadły wyraźnie lepiej (mają bardzo dobrze ustawione pasmo transmisji i o kilka procent lepszą transmitancję). Wiadomo, zawsze można trafić na gorszą sztukę, ale to samo dotyczy też Baadera, więc w sumie bardziej polecam SVB lub Optolonga.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, komprez napisał:

 

Jeszcze jedna kwestia .. lepiej wziaść 1,25 czy 2 cale ? oczywiście będę tego używać z kołem zapewne oraz z kamerą pokroju asi1600 ... 

 

Rozmiar filtra dobiera się w zależności od wielkości matrycy, dystansu filtra od matrycy oraz światłosiły teleskopu. 

Np. 1,25 cala do matrycy wielkości ASI 1600 jest okey pod warunkiem, że filtr umocujesz bardzo blisko matrycy i nie będziesz używał bardzo jasnej tuby (np. F2). W przeciwnym razie musisz użyć większych filtrów. 

Jakiej marki filtr kupić? To zależy od budżetu, który chcesz na to przeznaczyć, zazwyczaj im droższy tym lepszy....

 

Obliczenia możesz tu zrobić:

astronomy.tools

Edited by Bodziok
 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Proponuję najpierw zakupić kamere, kolo i dopiero pozniej filtry.

Pod asi1600 polecam rozmiar 36mm.

 

Co do szerokosci filtra, to im wezszy tym lepiej, np 35 vs 7nm. Ten 7 da lepszy sygnal, obiekt wodorowy lepiej odetnie sie od tla.

 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Tak jak pisze Tayson. Najpierw kamera i koło. Pod 4/3 w zależności od odległości do matrycy i światłosiły od f5 wystarczą 1.25". Obliczysz rozmiar filtra kalkulatorem https://astronomy.tools/calculators/ccd_filter_size

Transmisja to nie wszystko, bo ważne są też odblaski. Droższe filtry przeważnie mają lepsze powłoki. Akurat z ha nie ma problemu i Optolong, Svbony daję radę na jasnych gwiazdach. Najgorzej z odblaskami jest dla OIII i ten filtr warto kupić dobry.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To tak panocki ... kamera na pewno będzie aps-c więc 4:3 nie wchodzi w ogóle wgrę, koło zamierzam kupić na 36mm bo zawsze można dodrukować adapter pod 1,25 :) Tuba jak na razie nie zmienna .. wysłużone C8N z F5

Link to comment
Share on other sites

No dobra to może na zakończenie bo opcji nie mam za wiele ... na giełdzie raczej nie znajde .. więc ?  Astronomik czy Baader czy SVBODY ? :) 

oczywiście mowa o HA 7nm w rozmiarze 2 cale pod koło ..  no właśnie ... brać 2 cale i koło 2 calowe czy jak ? Wiem .. obecnie "siedzę" na newtonie ale za nie długi czas będzie przesiadka na ED-ka lub

coś podobnego w rozmiarach 80 i powyżej (zależy od budżetu) więc chciałbym takie koło aby było "uniwersalne" ... chyba że za dużo wymagam :D 

 

Koło coś tego prokroju ? https://pl.aliexpress.com/item/32964989577.html

 

Dla przykłądu HA :

SVBODY  za 5 stów

OPTOLONG 6 stów

ceny oczywiście skośńookie ...

 

Link to comment
Share on other sites

oszczędność niestety rzadko kiedy poplaca sie w astro.

kupisz tansze rzeczy, przetestujesz, stwierdzisz ze nie dziala, kupisz lepszej jakosci i tylko stracisz sprzedając te pierwsze.

 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Wiem ... niestety ale od czegoś trzeba zacząć :) nie pyknie mi to stracę te stówkę i ciul ... a kupując koło za 2k to już trzeba się liczyć z tym że tu stracę ze 3 stówki :) 

Samo koło to nie problem ale filtry ...  wydaje się że SVBODY są ok sądząc po fotkach z astrobina czy recenzjach z neta ...

Link to comment
Share on other sites

Guest wessel

A ja właśnie przetestowałem ASHA 6 nm Asttronomika. Lepszego nie miałem- zero halo na jasnych gwiazdach i pieroński kontast.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.