Skocz do zawartości

Co polecicie w H-Alpha ?


komprez

Rekomendowane odpowiedzi

Dzieńdybry ;) 

 

Jako że ostatnimi czasy słabo było z zabawą astro bo budowało się bude pod obserwacje to jak się to mówiło ? Hobby astro stoi u mnie na skraju przepaści ... niech zrobi krok do przodu :D 

Chciałbym zacząć zabawę z filtrami , do tej pory poza CLS-em nie używałem nic z uwagi na to że pstrykałem tylko aparatem ale czasy się zmieniają i trza w końcu kamerę zapodać ;)

No więc do rzeczy ... na początek h-alpha ...  czy to dobry wybór ?

https://deltaoptical.pl/filtr-baader-ccd-h-alfa-nbsp-7-nbsp-nm-36-nbsp-mm

 

Jeszcze jedna kwestia .. lepiej wziaść 1,25 czy 2 cale ? oczywiście będę tego używać z kołem zapewne oraz z kamerą pokroju asi1600 ... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mierzyłem widma Ha 7nm zarówno od Baadera, jak i dwie sztuki SVB, które wypadły wyraźnie lepiej (mają bardzo dobrze ustawione pasmo transmisji i o kilka procent lepszą transmitancję). Wiadomo, zawsze można trafić na gorszą sztukę, ale to samo dotyczy też Baadera, więc w sumie bardziej polecam SVB lub Optolonga.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, komprez napisał:

 

Jeszcze jedna kwestia .. lepiej wziaść 1,25 czy 2 cale ? oczywiście będę tego używać z kołem zapewne oraz z kamerą pokroju asi1600 ... 

 

Rozmiar filtra dobiera się w zależności od wielkości matrycy, dystansu filtra od matrycy oraz światłosiły teleskopu. 

Np. 1,25 cala do matrycy wielkości ASI 1600 jest okey pod warunkiem, że filtr umocujesz bardzo blisko matrycy i nie będziesz używał bardzo jasnej tuby (np. F2). W przeciwnym razie musisz użyć większych filtrów. 

Jakiej marki filtr kupić? To zależy od budżetu, który chcesz na to przeznaczyć, zazwyczaj im droższy tym lepszy....

 

Obliczenia możesz tu zrobić:

astronomy.tools

Edytowane przez Bodziok
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze Tayson. Najpierw kamera i koło. Pod 4/3 w zależności od odległości do matrycy i światłosiły od f5 wystarczą 1.25". Obliczysz rozmiar filtra kalkulatorem https://astronomy.tools/calculators/ccd_filter_size

Transmisja to nie wszystko, bo ważne są też odblaski. Droższe filtry przeważnie mają lepsze powłoki. Akurat z ha nie ma problemu i Optolong, Svbony daję radę na jasnych gwiazdach. Najgorzej z odblaskami jest dla OIII i ten filtr warto kupić dobry.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra to może na zakończenie bo opcji nie mam za wiele ... na giełdzie raczej nie znajde .. więc ?  Astronomik czy Baader czy SVBODY ? :) 

oczywiście mowa o HA 7nm w rozmiarze 2 cale pod koło ..  no właśnie ... brać 2 cale i koło 2 calowe czy jak ? Wiem .. obecnie "siedzę" na newtonie ale za nie długi czas będzie przesiadka na ED-ka lub

coś podobnego w rozmiarach 80 i powyżej (zależy od budżetu) więc chciałbym takie koło aby było "uniwersalne" ... chyba że za dużo wymagam :D 

 

Koło coś tego prokroju ? https://pl.aliexpress.com/item/32964989577.html

 

Dla przykłądu HA :

SVBODY  za 5 stów

OPTOLONG 6 stów

ceny oczywiście skośńookie ...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem ... niestety ale od czegoś trzeba zacząć :) nie pyknie mi to stracę te stówkę i ciul ... a kupując koło za 2k to już trzeba się liczyć z tym że tu stracę ze 3 stówki :) 

Samo koło to nie problem ale filtry ...  wydaje się że SVBODY są ok sądząc po fotkach z astrobina czy recenzjach z neta ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.