Skocz do zawartości

M81 z Newtona 16" ONTC


Marcinos

Rekomendowane odpowiedzi

@Marcinos

Marcin, gwiazdki są okrągłe a nie minimalnie pojechane. Wybaczcie, ale to rozbijanie na atomy, które w tym wypadku nie ma najmniejszego sensu - tym bardziej wytykanie tego

Jądro M81 jest świetne, bo to nie jest kropka  tylko rozświetlona centralna część galaktyki wraz z centralnym zgrubieniem.

Wg mnie wyciąganie na siłę wszystkiego dookoła jądra galaktycznego i zostawianie go jako kropki jest błędem

 

Co bym zrobił: połączyłbym dwa zdjęcia w jedno :-) Wysłałem Ci PW Marcin.

 

Flaty to osobna kwestia. W przypadku kamer CMOS konieczne jest wykonywanie całej kalibracji, łącznie z kalibracją flatów biasem i darkiem. Wtedy dopiero odejmują się poprawnie.

Być może flaty robiłeś w innych warunkach niż lighty, więc jakiś paproch mógł wylądować na szkle lub z niego zniknąć. Pamiętaj też, że w Maximie jak kalibrujesz flatami musisz mieć zaznaczoną opcję Boxcar Filter (domyślnie to monochrome). Flaty nie usuną Ci też plam na tle.

 

W przypadku tej kamery świetnie sprawdza się opcja rozbicia materiału na luminancję (destauracja zdjęcia) i RGB. Na RGB olewasz szczegół i ciągniesz kolory, wyrównujesz tło i lekko blurujesz zdjęcie. na Lum obrabiasz szczegół i pozbywasz się szumu, potem dodajesz Lum jako Luminosity w PSie.

Tłumaczyłem to na warsztatach, ale nie pamiętam czy byłeś w grupie dla zaawansowanych.

 

P.

 

 

  • Lubię 7
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.03.2021 o 00:14, kubaman napisał:

paprochy się usunęły perfekt, ale kolorki w tle pływają.

Podejrzewam że problemem mogą być warunki w jakich zbieram materiał. Smog plus LP. 

Smog prawdopodobnie jest też odpowiedzialny za zjedzenie niebieskiej poświaty w galaktyce :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 20.03.2021 o 18:17, Marcinos napisał:

Stackując w DSS używam do flatów opcji Median.

9 godzin temu, Pav1007 napisał:

Ja stackuję klatki kalibracyjne średnią

To samo.

 

Tam serio widać trochę brudu. Nie sądzę, aby flaty jakkolwiek zadziałały. Proponuję dla porównania wykonać stack bez. 
... Albo coś między flatami, a lightami było ruszane, dłubane, dodany odraszacz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.