Skocz do zawartości

Bode's & Cigar galaxy


Efe

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Tuvoc napisał:

A jeśli jest problem z prowadzeniem to Sharpcap i porządny Polar Alignment (Ekosa nie znam, może jest OK).

To nie załatwi sprawy - pomoże na dryf w deklinacji. Na samo prowadzenie nie wpłynie. To już kwestia mechaniki montażu.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, karp_killer napisał:

Tuvoc, w większości się zgodzę. Natomiast wydaje mi się, że żadna ilość materiału nie wyleczy chromatyzmu na gwiazdach.

Wieksza ilość materiału wyleczy "NicNieWidzęNaStackulicę" i "DlaczegoDarkiNieUsunełySzumulicę"

 

:-D

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, karp_killer napisał:

Tuvoc, w większości się zgodzę. Natomiast wydaje mi się, że żadna ilość materiału nie wyleczy chromatyzmu na gwiazdach.

 

Niestety muszę się zgodzić. Z gwiazdami raczej kiepsko. :flirt: To fragment 1:1, więc przy "prezentacyjnym" resize nie będzie to aż tak widoczne, ale dobrze nie jest.

 

M81_M82_my_crop_4800_3600_Preview01.jpg.7d10154ee0f83c32e1e7912729402e44.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 hours ago, Tuvoc said:

Zamiast doktoryzować się z gwiazdek, guidingu i takich tam spójrz na czas pojedynczej klatki oraz całej sesji - jak dobrze liczę  60x60 sek to godzina materiału. Zbierz 4 godziny w klatkach po np 240 czy 300 sek

 

Przygotowuję się do dzisiejszej sesji ale zastanawia mnie jedno. Oglądałem dwa razy tą prezentacje o Deep Sky Astrophotography with CMOS cameras i również przeczytałem artykuł o jaki czas ekspozycji z CMOS . W tych zdjęciach uzywałem 60 sekund, czy naprawdę powiększenie tą liczbę 2, 3 krotnie będzie mi pokazać więcej szczegółów? Może lepiej robić więcej klatek zamiast dłuższa ekspozycja. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja wczorajsza sesja, wg. mnie wygląda lepiej niż poprzednia z dłuższą ekspozycją, jeszcze nie umiem post-processing (teraz bawię się z post-processing żeby więcej szczegółów wydobyć z galaktyk), może i nawet stacking ale przesyłam aktualny progress:
29x240" Light

20x240" Dark

20x Bias

20x Flat

Stackowane w AstroPixelProcessor + (background calibrated, removed light pollution, star collar calibration)
https://drive.google.com/drive/folders/1Um2jKS_uoCYItBXd2L4fNaRpnQEO2jBG?usp=sharing
W linku możecie znaleźć integracje z background calibrated, removed light pollution, star collar calibration w nazwie 'BodesCigar-mod-lpc-cbg-csc-St.fits'
również tylko zintegrowane w nazwie 'BodesCigar.fits'
Jeszcze dołączam logi z guiding.
 

BodesCigar-mod-lpc-cbg-csc-St.thumb.jpg.540f08c608788003a7a545cb0b3f7799.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, karp_killer said:

Łączyłeś obie sesje ze sobą? 
Rzeczywiście masz teraz więcej szczegółów. Tylko kolorów wciąż szkoda. 

Nie, nie łączyłem. Moze ‚color calibration’ tool cos robi w AstroPixelProcessor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynałem się uczyć Pixinsight i na początku używałem SubframeSelector. W ostatniej sesji udało mi się zrobić 29 zdrowych klatek i chciałbym z wami się dzielić wykresami dla SNR Weight, FWHM, Eccentricity. Wyniki są bardzo ciekawe i mnie martwią.

W wykresach analizowano 29 zdjęć 240" ekspozycji. Również załączyłem logi z guidingu.

Resolution: 1.86 arcsec/pixel (Sony a6000 & William Optics Zenithstar 73)
Montaż: HEQ5-Pro

 

SNR Weight


snrweight.thumb.png.44ac7e2d4afa9469ea3ef86663ad9ba7.png


FWHM

 

140638867_Screenshot2021-03-24at16_27_50.thumb.png.7c4eabc115620d460011a6a83ff6b64d.png

Eccentricity

eccentricity.thumb.png.298008f50cf0e09b052f1142439948bf.png
 

guide-log.csv

Edytowane przez Efe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziel się lepiej FWHM i Eccentricity, Noise i Noise ratio nie zawracaj sobie głowy.

Najważniejsze trzy to SNR Weight (im większy tym lepszy), FWHM - im mniejszy tym lepszy i Eccentricity - im mniejszy tym lepszy

Odchylenie standardowe (stddev) zacznij badać po stacku, jak już chcesz się w to bawić.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minutes ago, Pav1007 said:

Podziel się lepiej FWHM i Eccentricity, Noise i Noise ratio nie zawracaj sobie głowy.

Najważniejsze trzy to SNR Weight (im większy tym lepszy), FWHM - im mniejszy tym lepszy i Eccentricity - im mniejszy tym lepszy

Odchylenie standardowe (stddev) zacznij badać po stacku, jak już chcesz się w to bawić.

 


Zaktualizowałem post dodając FWHM i Eccentricity. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz, FWHM 8 oznacza że Twoja ostrość była daleka od ideału, albo coś się rozlało i robiłeś nisko nad horyzontem. Najdziwniejsze jest to, że wykresy FWHM wyglądają zazwyczaj odwrotnie - czyli świetna ostrość na początku a potem w miarę postępu sesji jest coraz gorzej. Refocusowałeś?

 

Eccentricity to stosunek dwóch średnic obrazu gwiazdy - położonych pod kątem 90stopni (taki + ) jeżeli wynosi 0 to masz idealnie okrągłą gwiazdę. wykresu wygląda, że nie jest u CIebie źle jakoś szczególnie.

 

na początku sesji było jakieś zachmurzenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, Pav1007 said:

No widzisz, FWHM 8 oznacza że Twoja ostrość była daleka od ideału, albo coś się rozlało i robiłeś nisko nad horyzontem. Najdziwniejsze jest to, że wykresy FWHM wyglądają zazwyczaj odwrotnie - czyli świetna ostrość na początku a potem w miarę postępu sesji jest coraz gorzej. Refocusowałeś?

 

Eccentricity to stosunek dwóch średnic obrazu gwiazdy - położonych pod kątem 90stopni (taki + ) jeżeli wynosi 0 to masz idealnie okrągłą gwiazdę. wykresu wygląda, że nie jest u CIebie źle jakoś szczególnie.

 

na początku sesji było jakieś zachmurzenie?


Nie re-focusowałem i też nie było zachmurzenie. Czy to może być związane schodzeniem optyki (bo ja zaczynałem od razu robić zdjęcie po alignment i kalibracji) ?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Efe napisał:

Czy to może być związane schodzeniem optyki (bo ja zaczynałem od razu robić zdjęcie po alignment i kalibracji) ?

Może być. TO oznaczało by, że początkowo źle ustawiłęś ostrość, a optyka, wychładzając się zbliżyła matrycę do punktu poprawnej ostrości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.