Skocz do zawartości

Ekspansja.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zgodnie z rysunkiem zamieszczonym poniżej wszechświat się rozszerza,a jego tempo rośnie wraz z odległością od obserwatora ( tak to widzi obserwator ),pomimo iż tempo ekspansji może być takie samo dla każdego zakątka kosmosu.Teoretycznie tempo ekspansji wszechświata może zwalniać,a obserwator będzie widział,że przyśpiesza,tak wynika z rysunku.( oczywiście jeśli narysowałem to dobrze )

Nasuwa mi się pytanie : jak naukowcy doszli do wniosku,że ekspansja przyspiesza ?

To zagadnienie nie jest dla mnie jasne.

166577330_489851745519800_6948630196765197087_n.jpg.659690d36e6d0b6cf8ec5a707a950bbf.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, jupiter1969 napisał:

Nasuwa mi się pytanie : jak naukowcy doszli do wniosku,że ekspansja przyspiesza ?

Trywialnie - efekt doplera. 

Chodzi chyba o to, że np widma galaktyk są przesunięte w kierunku wskazującym na oddalanie się. A im dalej obiekt położony w stosunku do Ziemi, tym efekt większy. Czy to jest dostatecznie dobre wytłumaczenie? Nie jestem pewien, geometria wskazuje, że tak... Musiałbym pomyśleć i trochę poczytać żeby mieć podstawy ale pielęgnacja ogrodu po zimie ma pierwszeństwo :flirt:

Sam chętnie poczytam jak ktoś z większą wiedzą odpowie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest model, który przewiduje wszechświat rozszerzający się ze stałą prędkością oraz taki, w ktorym ekspansja przyspiesza lub spowalnia. Każdy przewiduje inne wyniki obserwacji. Naukowcy czynią określone obserwacje, np. supernowych, i sprawdzają, do którego modelu te obserwacje najlepiej pasują.

 

 

I to w zasadzie wszystko. Najwyraźniej obserwacje najlepiej pasują do modelu w którym ekspansja przyspiesza.

 

Pytanie: czy model jest dobry? Albo czy z obserwacjami wszystko ok? 

Ale kwestionowanie, że w obrębie użytego modelu obserwacje są źle dopasowane do przewidywanego scenariusza - to moim zdaniem kwestionowanie zasad statystki bardziej niż fizyki ;)

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, kjacek napisał:

Ale zgadzamy się co do istnienia przesunięcia widma ku czerwieni? 

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Przesunięcie_ku_czerwieni

 

Oczywiście,ale tak jak pisałem,z rysunku wynika że ten efekt będzie miał miejsce bez względu na tępo ekspansji.

 

4 godziny temu, Behlur_Olderys napisał:

Ale kwestionowanie, że w obrębie użytego modelu obserwacje są źle dopasowane do przewidywanego scenariusza - to moim zdaniem kwestionowanie zasad statystki bardziej niż fizyki ;)

Niczego nie kwestionuję,po prostu nie jest to dla mnie oczywiste.

 

4 godziny temu, jupiter1969 napisał:

Oczywiście,ale tak jak pisałem,z rysunku wynika że ten efekt będzie miał miejsce bez względu na tempo ekspansji.

 

 

4 godziny temu, Behlur_Olderys napisał:

Jest model, który przewiduje wszechświat rozszerzający się ze stałą prędkością oraz taki, w ktorym ekspansja przyspiesza lub spowalnia. Każdy przewiduje inne wyniki obserwacji. Naukowcy czynią określone obserwacje, np. supernowych, i sprawdzają, do którego modelu te obserwacje najlepiej pasują.

I to jest odpowiedź.O to właśnie mi chodziło.

Faktycznie,na podstawie modeli można wyciągnąć wnioski co do tempa ekspansji.

Dzięki za rzeczową odpowiedź.

 

ps. Prosimy o niepisanie postu pod postem.

Darek_b

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ostatnio na FB ktoś udostępnił grafikę o osiągnięciach nauki i ze smutkiem zauważyłem, że osiągnięć astronomów nie doceniono wprost.

Naprawiając tego mema znalazłem, jako wielkie i przełomowe, astronomiczne odkrycie ekspansji przestrzeni wszechświata (a nawet jej przyspieszanie).

Jak widać sami odkrywcy wątpili w to co im wyszło ale w końcu gdy "dwie drogi" wiodły do podobnego wniosku pojawił się konsensus.

 

Siema

dfg.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedługo ostatni post zostanie usunięty, uporczywe zaśmiecanie forum takimi grafikami to nie tylko naruszanie praw autorskich osób trzecich i ból oczu ale to także naruszenie regulaminu w punkcie 5.1.3.

Następne takie "wyskoki"  będą nagradzane punktowo.

 

Proszę sobie te "grafiki umieszczać tam gdzie częściowo powstały czyli np. na FB.

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.