Skocz do zawartości

Focuser ZWO EAF


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

40 minut temu, dobrychemik napisał:

Mam w Andrychowie moją astrodziałkę, w sezonie letnim bywam tam często. Jeśli będzie okazja, to chętnie skorzystam z zaproszenia na oględziny sprzętu

Jak będziesz w okolicy to pisz śmiało na pw. Właśnie kupiłem parę sprzętów od ZWO a i mam luźny nieużywany Orion 80ED więc możesz potestować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, dobrychemik napisał:

Okazuje się, że oprócz ZWO EAF wchodzą w grę jeszcze tańsze, polskie konstrukcje DreamFocuser i Astrojolo. Priorytetem dla mnie jest prostota w użytkowaniu i niezawodność. Nie jestem zapalonym majsterkowiczem ani informatykiem. Od urządzenia oczekuję minimum wysiłku włożonego w jego zmontowanie, konfigurację itp. oraz późniejszą bezproblemową pracę. Który z tych sprzętów jest najlepszy dla mnie?

ZWO EAF to jedyny focuser, który możesz użyć do AsiAir, więc jeśli ją planujesz, to nie masz wyjścia. DreamFocuser stworzyłem z myślą zarówno o sterowaniu z komputera, jak i samodzielnie i moim zdaniem jest on najwygodniejszą opcją w takim zastosowaniu (wiadomo każdy chwali swoje :) ). Astrolink ma dużo więcej funkcji, bo to nie jest tylko focuser, ale cała centralka do sterowania zasilaniem / grzałkami / itp, także to zależy od Ciebie, czy potrzebujesz tych funkcji, czy szukasz samego focusera. Zarówno DreamFocuser, jak też Astrolinka możesz używać na Windowsie lub Linuksie (np wspomniane astroberry), ale jeśli cenisz sobie prostotę, to moim zdaniem lepiej pozostać przy Windowsie lub przejść na AsiAir (opcja znacznie droższa).

A generalnie, to o jakim wyciągu / teleskopie rozmawiamy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, dobrychemik napisał:

@MateuszW

W tym momencie chodzi mi o focuser do ED80 od SVBony. A docelowo myślę o Askar FRA400.

 

A może masz jakąś sztukę swojego DreamFocusera przeznaczoną do testów? Jakby była opcja wypożyczenia do testów, to byłoby wspaniale.

Napisz na PW, zorganizujemy :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, apolkowski napisał:

Problemy z połączeniem i błędy komunikacji.

Potwierdzam problemy przy niskich temperaturach, aczkolwiek jest już aktualizacja i po jej załadowaniu EAF działa już poprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Sorka, że odświeżę temat :)

Przy okazji wymiany lustrzanki na Nikona, stwierdziłem, że kupię też EAF focuser, bo to w sumie rzecz, której mi brakowało najbardziej w moim zestawie.

Pytanie teraz do osób, które posiadają ASIAIR i EAF.

Jak wygląda ustawienie focusera w asiair?
Focuser_setting_ASIAIR-1024x512.jpg

Sama instalacja na tubie, to nie powinien być problem, ale co tak naprawdę ustawić w asiair, żeby to śmigało dobrze?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, OnlyAfc napisał:

Pytanie teraz do osób, które posiadają ASIAIR i EAF.

Jak wygląda ustawienie focusera w asiair?
 

Sama instalacja na tubie, to nie powinien być problem, ale co tak naprawdę ustawić w asiair, żeby to śmigało dobrze?

 

Mam i używam. Same defaulty w AsiAir pro. To główna zaleta tego sprzętu (ASI) - włączasz i działa.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie ustawiłem jedynie ponowny autofocus po zmianie filtra, obiektu i temperatury o 5°C<. Oprócz tego nic nie zmieniałem a opcja autofocus działa poprawnie. Bywało, że ostrość musiałem ustawiać dwa razy przez przelatującą chmurkę w trakcie ustawiania ostrości ale poza tym EAF działa bez zarzutu. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.